Sebze yemeği ne yapayım?

Tek kriterim etsiz olması. Güzel kış sebzelerimizden hangisinin yemeğini yapayım, ne yapayım? Tarif de verirseniz harika olur.

lahana dolması yap da yiyek gaali :)

  • domates yiyom  (07.02.15 14:14:10)
brokoli
buharda pisir. uzerine sarimsakli yogurt ve kizdirilmis yag ve pul biber

  • exlibris  (07.02.15 14:14:51)
Lahanaya bayılırımmmm ama onla uğraşamam şimdi, sarma zor iş:) Brokoli de sadece haşlama olarak beni kesmez şöyle yemek gibi bişi olsun istiyorum.

  • buff  (07.02.15 14:17:49)
Portakallı kereviz.

  • auroraaurora  (07.02.15 14:21:25)
Ispanak.

  • angelus  (07.02.15 14:26:51)
bence boşver sebze yemeğini.. kıymalı erişteli yeşil mercimek yemeği yap. o da hafif bir yemek

  • shotgunwoman  (07.02.15 14:30:22)
neyi taze ve güzel görürsen onu. sebze yemeği kararını pazarda alıyoruz. Karnabahar bulursan güzel gider misal.

  • rygard  (07.02.15 14:30:39)
ben ara sıra şunu yapıyorum, pek keyifli oluyor:
(tarif iki kişilik)
1 orta boy kabak
1 orta boy patlıcan
1 orta boy havuç
2-3 yeşil biber
2-3 kırmızı biber
1 orta boy pattis

bunları jülyen doğruyorum. hepsini geniş, pek derin olmayan tencereye koyuyorum, kısık ateşte ara sıra karıştırıyorum. 10 dakikadan sonra dikkatli karıştırmak gerek, en erken pişen kabak dağılabiliyor. (onu en önce koysak da diyebilirsin ama ben sırayla felan uğraşmıyorum, hiçbişi değişmiyor. sadece karıştırırken işte...)
Sonra dilediğin baharat.. ben kimyonu ve isotu seviyorum. dilediğin kadar tuz. bazen, evde varsa soya sosu döküyorum azcık. o da güzel, ekşi bir tat veriyor ama yemeğin renkliliği direkt kahveye dönüyor. ve ceviz! varsa küçük küçük elinde kırıp at üzerine, karıştır. yerken arada gelen o kıtırlık çok güzel :) cevizi altını kapattıktan sonra koymanı tavsiye ederim, ne kadar diri kalırsa o kadar iyi. zaten sen sofrayı kurana kadar, kapalı tencerede o yumuşuyor.

sanırım bu kadar, umarım işine yarar. şimdiden afiyet olsun!
  • cozuk dusunurluk  (07.02.15 14:30:41 ~ 14:31:32)
zeytinyağlı pırasa

  • istege bagli sigortasiz  (07.02.15 14:31:10)
aa yer elması çıkmıştır, dur hatta ben de alayım yarın.

  • rygard  (07.02.15 14:32:04)
malzemelere yağı eklemeyi unutmuşum :/
zeytinyağı, göz kararı...

  • cozuk dusunurluk  (07.02.15 14:32:28)
sebzeli makarna yap o zaman asdfasfd

  • domates yiyom  (07.02.15 14:36:53)
Süpersiniz gençler. Bugün pırasa yapmaya karar verdim. Hiç sevmem pırasayı ama kendimi zorlayıp alıştıracağım. Bana da challenge olsun. Diğer tarifleri de başka günler değerlendiririm.
@cozuk düşünürlük bu tarif de epey güzele benziyor, aklımda olacak.

@hobareyy bu da ilginçmiş, bunu da deneyeceğim bi ara.
  • buff  (07.02.15 14:44:28)
pırasa mı :( iğrenç bişi ya çok pis kokuyor :/

  • domates yiyom  (07.02.15 14:45:38)
şimdi pazı kavurması, kara lahana gider. tarhana ya da yeşil mercimek çorbası da eklenebilir. ev yoğurdu biraz da ev turşusu.

  • silver apple  (07.02.15 15:02:43)
www.facebook.com

burada vb yerlerde çok çeşitli sebze yemekleri oluyor.
  • mea maxima culpa  (07.02.15 15:04:11)
ıspanak. sarımsaklı yoğurtlu of mis

  • wild honey suckle  (07.02.15 15:10:06)
brokoli pişirmesi basit.kışın yenebilicek sebzelerden karnıbaharla birlikte hormonsuz olanlarından.

  • somali carsi alayina karsi  (07.02.15 15:15:56)