Araç kullanımında alkol etkisi

Selamlar,

Kısa ve öz, 50'lik bira içtikten ne kadar zaman sonra hem promil hem de sürüş tekniği açısından güvenli hale geliriz?
Bünyeye göre değişir der herkes; 80 kilo 1.90 boy fikir versin diye yazayım..

O vucutta 50'lik biranin promil sinirini gecmesi bile cok zor.

  • crown  (07.02.15 12:56:48)
Alkolün insana etkisi cinsiyete göre değişiyor. Kutu kola (330 ml) büyüklüğünde bir bira erkeklerde %20, kadınlarda %25-30 etkisi oluyor.

Alkol vücuttan bir saat sonra atılıyor. 2 tane 50'lik bira siz de yaklaşık 40 promile denk gelir.

-bu aralar SUDGE eğitimi alıyorum da, bu konularda çok bilgiliyim :)
  • teknikekip  (07.02.15 13:00:26)
Neden soruyorum yazayım daha net olsun :)
Dün gece akşam 8 civarı yarım kadeh şarap içtim..
Sonra 22:30 - 00:00 arasında olacak şekilde de bir 50'lik bira..

Polis çevirdi, 0.06 promil çıktı, "biraz alkol almışsınız" dedi..
Sonra "başkası olsa ehliyete el koyardı" dedi..

Limit 0.5 diye biliyordum.. Sonra 0.05 diye öğrendim kafam karıştı..
Riske girmek istemem daha fazla..
  • quaker  (07.02.15 13:23:10 ~ 13:24:10)
@quaker

Başkası olsa ehliyete el koyardı filan yok öyle.

0.06 = 6 promil eder ve ehliyet alınmaz. ticari araç kullanıyor olsaydınız (doblo, taksi, kamyonet) 0.20'yi geçerse alınır ehliyetiniz. hususi araçlarda bu sınır 0.50 promildir.
  • teknikekip  (07.02.15 13:30:41)
Ben hala anlamıyorum..
Alette 0,06 yazdı..
Neden polis benim ehliyete el koyar normalde dedi?
  • quaker  (07.02.15 13:30:44)
Eşim "bu sanırım para istiyo" falan dedi o sayıdan sonra ehliyeti alırım deyince..
Ben de "yok canım olur mu öyle şey iyilik etti yasal sınır 0.05 heralde" dedim..

  • quaker  (07.02.15 13:31:49)
Erkek misiniz kadın mı?

  • teknikekip  (07.02.15 13:32:22)
Erkek :)
(Bi an kadın olup 1.90 boy ve 80 kilo olsam, acaba eşim nası bi tip olur dedim hehe)

Bu arada polis 01:30 da çevirdi..
  • quaker  (07.02.15 13:34:43 ~ 13:35:15)
Yok öyle bir dünya. Kaydı tutuluyor bu ölçümlerin. "başkası olsa"sı yok bunların. Eskiden "çorba parası" için ellerinden geleni yapıyorlardı. Şimdi ise kota doldurma zorunluluğundan ondan önce her şeye ceza yazmaya çalışıyorlar.

Ceza yazacak bir şey bulamadıysa, ceza alacak bir şey yoktur. Ceza yazamayınca korkutup "çorba parası" almaya çalışmış ya da canı sıkıldığından öylesine takılmış olabilir. Türk polisi sever böyle şeyleri.
  • nawar  (07.02.15 13:41:04)
Boy-kiloyu görünce erkektir herhalde dedim sonradan. polis bildiğin size yürümüş galiba. :)

Adamlar zaten ceza yazacak insan avındalar, siz 60 promil olsanız affetmezlerdi. geçen hafta trafik polisine sormuştum: -alkolmetreye üfledikten sonra geri dönme şansımız var mı?- diye -kesinlikle yok o bilgiler kayıt altına alınıyor- demişti.
  • teknikekip  (07.02.15 13:42:31)
Ha ceza kısmını söylemedim tabii..
Aptallığım, aracım 3 yılı daha doldurmadı, ama muayeneyi kaçırmışım. 3 hafta geçmiş üstünden..
Bunun için 88 lira cezayı yedim, cezayı yazarken de işte bu muhabbet geçti..
Hattaa "0.06 yasal sınırın nerdeyse 10'da biri değil mi" falan diye sordum..
Pek bir cevap gelmedi..
  • quaker  (07.02.15 13:43:37)
O zaman beni hakkatten iyi yemişler.. 0.06'yla alırdık ehliyeti diye tehdit eden 0.5'i görse nezarete koyarmış.

  • quaker  (07.02.15 13:44:24)
bence birdaha içipde yola çıkma demek istemiş sanki tehditle karışık uyarı bence

  • selam  (07.02.15 15:07:05)