başkanlık sistemi üzerine

şimdi olur da akp bi yolunu bulur başkanlık sistemini getirirse;

1)yeni başkan otomatikman cumhurbaba tayyip mi olacak? yoksa başkanlık seçimi mi yapılacak?

2)akp başkanlığı getirirse, eyalet uygulaması da getirmeyi mi planlıyor? yoksa sadece doğu bölgesine mi özerklik tanınacak (zaten resmi bir söylem yok bu eyalet/özerk bölge hakkında biliyorum ama hadi oldu diyelim hangisi olacak sizce?)

oylamada geçici hüküm gelecek tayyip başkan olucek.

eyalet sistemi yok. özerklik için yerel belediye yetkilerinin artırılması planı var
  • efrasiyab87  (06.02.15 17:08:59)
belediye yetkisi arttırılması fikri var da valiler de halk tarafından seçilebilir yereli güçlendirmek için. ama tabii cumbaba her şeyi kendi belirlemek istiyor, böyle fikirlere sıcak bakmaz. o ne derse o.

  • darkredanger  (06.02.15 17:34:05 ~ 17:34:20)
1) çok büyük ihtimalle bir sonraki seçim zamanında yürürlüğe girer. düşünün cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıl, tayyip erdoğan'ın 4 yılı daha var en az. yani şimdi seçim olacak, yeni meclis kurulup yeni anayasa yapılacak, tam meclisin yenilenmesi gereken dönemde cumhurbaşkanının da görev süresi doluyor. yani biraz karışık oldu da kısacası bir sonraki yasama döneminde uygulanır.

2) başkanlık sistemi öyle kötü bir sistem değil. bizim için de değerli bir sistem bence. bende eyalet sistemine geçebileceklerini zannetmiyorum ancak yerel yönetimlere büyük ölçüde özerklik verebilirler. inşallah yapacaklarsa böyle yaparlar en azından. yerel yönetimlerin, demokrasi adına güçlendirilmesi gerekiyor.
  • cinayet saati  (06.02.15 18:00:10)