akademikler bi bakın hele :)

Merhaba Hocalarım, az önce bir arkadaşım "tez yazarken, bir kaynaktan 500 kelimeden fazla alıntı yapılmasının etik dışı kabul edildiğini, hatta intihal olduğunu" iddia etti. bu konuda bilgilerinize başvurmak istedim. yardımlarınız için teşekkür ederim.

kıçından uydurmuş.

  • jaygatsby  (06.02.15 10:37:22)
500 kelime alıntı yapıyorsan hoş görünmez elbette. Ama atıfını düzgün yazarsan intihallik bir durum olmaz. Ama ben hocan olsam şöyle bir yan bakardım.

  • alperz  (06.02.15 10:40:41)
@alperz, ama elindeki kaynak bütünlüğü bozulamayacak, uzun ve alanda herkesin atıf yaptığı en temel kaynakmış.

bi arkadaşım ekolu oldu ama yapacak bi şey yok :)) çok teşekkür ederim.
  • sen olmayan cocuk benim  (06.02.15 10:42:53)
Manifesto gibi bir şey sanırım. Herkesin derken kastettiğin şey tüm dünya mı yoksa bizim memleket mi?

  • alperz  (06.02.15 10:46:51)
tek seferde 500 kelime alıntı yapiyorsa oehhhhh dersin, bir sayfa alinti mi olurmus. alıntı dedigin metin icinde 2 satır olur, 2 satırı aşarsa ayri paragraf aşarsin ama o da en fazla 10-15 satır olur.

  • jaygatsby  (06.02.15 10:49:50 ~ 11:06:50)
dünya çapında ve türkiyede.

  • sen olmayan cocuk benim  (06.02.15 10:53:08)
Öyle bir belirlenmiş net sınır yok. Burada iki duruma dikkat çekesim geldi. İlki 500 kelimenin aynen alınıp alınmadığı. Zaten kaynaktan olduğu gibi 500 kelime alırsan ve bunları tırnak içinde göstersen dahi "Al tüm makaleyi tırnak içinde göster bari" derler; intihal tanımına girip girmeyeceği meşhul ama beğenilmez kabul görmez. Diğer durum da şu: diyelim tırnak içinde değil de, cümleleri aldın evirdin çevirdin. Atıflarını da doğru düzgün yaptın. Yine de tek kaynağa abanmış olunursa ona pek iyi gözle bakılmaz. "Aynı çalışmayı mı yapıyorsun. Başka kimse bu konuda çalışmadı mı" derler. Baz aldığın bir çalışma olması normal ama çalışmanın tamamının ya da o çalışmanın bir bölümünün ezici çoğunluğunun tek bir kaynağı baz almış olması normal değil.

  • aychovsky  (06.02.15 10:54:38 ~ 10:55:44)
@jaygatsby, tezin içinde muhtelif yerlerden bahsediyoruz üstat. 500 kelimelik bir paragraf değil yani, farklı farklı yerlerde birkaç cümlelik alıntılar.

  • sen olmayan cocuk benim  (06.02.15 10:54:59)
Neymiş bu böyle yaz buraya da cahil kalmayalım.

  • alperz  (06.02.15 10:57:00)
ayrı ayrı olursa sorun yok, niye olsun ki. ama yazilan tezin uzunlugu, içerigi, diger kaynaklar falan da önemli ayça nın söylediği gibi. tüm tez degil bir chapter icin de bile arka arkaya aynı eserden verilen referans ayip olur, "başka insan mı yok, babayın oglu mu bu Jefferson: 2012" derler.

  • jaygatsby  (06.02.15 10:58:43)
500 kelimeyi parça parça alıntılayacaksan bile, üç dört sayfada bir alıntı yine de hoş görünmez. İntihal olmaz ama iyi de karşılamazlar.

  • alperz  (06.02.15 11:01:08)
Ayrı ayrı yerlerde, koca tezde 1 sayfalık alıntıdan hiçbir sıkıntı olmaz.. Atıfları doğru düzgün verdiyse tabi.

Açın bakın bir sürü kitapta, temel aldıkları kimi kitaplar vardır ve iki üç sayfada bir onlara atıf yaparlar..

Bir sayfalık blok halinde bir alıntı ise eğer, çok gerekli değilse hoş karşılanmaz, ama illa gerekliyse bir punto küçük halinde ve içe çekilmiş şekilde, alıntı şeklinde yani, yazılırsa kabul görür. Diğer türlü, paragraflar tamamen alınıp en sona (Ahmet, 2009) yazamazsınız.
  • hayal bilgisi  (06.02.15 11:02:21)
@alperz piaget ayarında bir hocaymış :)

  • sen olmayan cocuk benim  (06.02.15 11:42:15)
Direkt olarak, bire bir sözcükleri alıntılamak yerine oradaki kavramları kendi cümlelerinle açıklayıp diğer kaynağı referans gösterebilirsin. Bunlar haricinde birkaç sayfada bir aynı referanstan cümleler olunca en sıradan okuyucu bile bunu fark edip "tezi bu referanstan yazmış galiba" diyerek rahatsız olabilir.

Uzun paragrafları direkt alıntılama.
Çok spesifik bir tanım alacaksan bu olur.
Bir açıklamana referans göstereceksen, kanıt/destek olarak sunacaksan "xxxx et al. also suggested a similar explanation to this phenomenon..." gibi bağlayıcı bir cümle ile referansa gönderme yap. Direkt alma.

Turnitin'e yüklenince kabak gibi çıkıyor ne kadarı alıntı. Tez konusunda YÖK'ün sınırı yüzde yirmi diye biliyorum ben. Alıntıların genel texte oranı yüzde yirmiyi geçerse tehlikeli sulardasın demek.
  • federer  (06.02.15 12:09:06)
eger muhendislik ise bir cumle bile alintilamak hos degildir. konseptleri kendi kelimelirinle anlatman beklenir.

  • yirtik foto  (06.02.15 13:05:57)
Genel bilgilerde ise sorun olmaz.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (06.02.15 13:39:28)
Evet ya, mühendislikte zaten tek cümle bile alıntılamıyoruz biz, bütün bilim tarihini tekrar tekrar canlandırıyoruz bu yüzden ama olsun, yeter ki tek cümle bile alıntı yapmış olmayalım. Hatta bakarsanız bilimsel makalelere, tek bir alıntı dahi göremezsiniz. Hı hı.

  • devilred  (06.02.15 13:45:35)