Buz donar mı?

fizik kurallarını altüst eden absürd bir soru gibi duruyor evet. ama...

ayrımlı kristallenme diye birşey varmış. distilasyon işlemlerinde yapılıyormuş ama.

mesela bir çözeltiyi kısmi donduruyorlarmış ve donmuş kısmı ayırıyorlarmış. su ve alkol karışımında sudan önce alkollü seyreltik çözelti donuyormuş vs. tabii bunlar karışımlar için geçerli.

mesela su da kısmi donup daha fazla donabilir. ama tamamen donmuş bir su daha fazla donar mı? mesela donmuş su molekülleri daha da birbirine yaklaşıp daha katı bir hal alabilir mi?

suyun bilinen 17 kristalin formu varmış. su, buz ve su buharının beraber bulunabileceği bir sıcaklık ve basınç değeri bile var.

Karışımlar için ayrım yapmayacağım. Ancak suyun (buz veya buharın da) sıcaklıkla orantılı olarak özgül hacmi değişir zaten. Yani örneğin 1 litre suyu -10 C derecede buz haline getirdiğinde hacmi V1 olsun, -30 dereceye getirdiğinde ise V2 olsun. V1, V2'den kesnlikle farklı olacaktır. Bu hacim farkını da zaten su moleküllerinin birbirine yakınlaşmasıyla açıklayabiliriz.

  • himmet dayi  (05.02.15 07:08:41)