tostta ketçap olur mu?

strawpoll.me

çok da güzel olur.

  • 100 monkeys  (03.02.15 18:07:56)
Müthiş olur.

  • razvan rat  (03.02.15 18:08:55)
Supper olur

  • photo85  (03.02.15 18:09:42)
hoş olur.

  • ontheroad  (03.02.15 18:10:25)
ketçapsız tost mu olur

  • brakgn  (03.02.15 18:11:35)
olmaz demeyelim ama gerek yok.

  • nawar  (03.02.15 18:15:49)
Salça yakisir tosta.

  • pinocchio  (03.02.15 18:46:53)
Ulan o dediginiz ege yoresine ozgu tost.

Standart bildigimiz tostta ketcap vs. olmaz, domates de olmaz.

Domatesli falan yapilan olaya sandvic denir, tost denmez

Izmir tarafi her seye kendi yorumunu kattigi ve yeni kelime turetmedigi icin bu karmasalara sebep oluyor.

Neticede kilorak diyen bi memleket yani
  • kosun lan mevzu var  (03.02.15 18:50:52)
milli irade olur demiş. ben de öyle diyorum. ya alt tarafı tost bu amk yok ketçap olur mu yok domates olursa sandviç olur amaan sanki çok büyük ve önemli bir kültürden söz ediyoruz. tadını seven koysun sevmeyen koymasın, şeklinizi artistiğinizi daha önemli konularda yapın bence.

şahsen tostumu da kadınımı da az ketçaplı bol mayonezli severim.
  • der meister  (03.02.15 18:54:39)
salçayı görene kadar en iyisi öyle olur diyecektim. salça > ketçap.

ama ben ayvalık tostunu hep ketçap + mayonez ile yerim.

edit: @kosun lan mevzu var hayatında hiç Ayvalık TOSTU görmemiş. Tost dediğinin içi önemli değil, yapılış şekli önemli. Sandviç dediğinde ekmekleri kızartıp makinede basmazsın. yav kardeşim tostu da başka bir şekilde açıklayamıyorsun ki işte tost makinesinde tostlamazsın.
  • himmet dayi  (03.02.15 18:57:05 ~ 18:59:37)
En sevdiğim tost şöyle: sucuğu kızartıyorum. Ekmeği tereyağlıyorum. Salçayı sulandırıp ekmeğe sürüyorum. Sucuğu ve kaşarı koyup iyice bastırıyorum. İsteğe göre pul biber de ekliyorum. Zaman zaman biber ve domatesi tost makinasıyla kızartıp yukardaki eklediğim de oluyor.

  • 44  (03.02.15 19:00:56)
Ayvalik nerde himmet dayi?

Yazdigimi okursan anlayacaksin zaten
  • kosun lan mevzu var  (03.02.15 19:18:52)
@kosun lan mevzu var

kardeşim, okudum yazdığını zaten de, tost dediğin şey sadece kaşarla yapılan bir şey değil. izmir'liler ortalığı karıştırıyor falan demene gerek yok. içindeki malzemeden bağımsız olarak özel makinesiyle kızartılan şeye tost denir. bu egede de böyle güneydoğu anadoluda da böyle. içine domates (domat demedim dikkat edersen) girdi diye adı değişmez.

izmir'li yeni kelime türetmediği için diyon da, tam tersi geçerli be kardeşim :D

şunu da anlatacağım ama yeri gelmişken:

amerikalılar whatsapp'a vats-ap,
ingilizler vats-ep
izmirliler çiğdem diyormuş. hahah
  • himmet dayi  (03.02.15 20:25:03)
Tost ince olur

Kasarli veya sucuklu veya karisik olur.

Gercek tost kagit kadar incedir.

Tostun icine salam sosis karistirarak domates dilimleri ketcap mayoneze bulamak sandvictir guzel de olur fakat bunun adina tost dendigini sadece ege bolgesinde duydum.

İstanbuldaki bufelerde ayrim bu sekildedir zaten.

Tost kasarli ve karisiktir.

Domatesli vs soslu olanlarin farkli isimleri vardir.

Veya ayvalik tostu sifatini alir.

Ayvalik tostu baska, tost baskadir.

Soyledigim buydu.
  • kosun lan mevzu var  (03.02.15 20:57:02)
ayvalık tostu başka tost başka evet, ama ayrım içindeki malzeme değil ekmeğin şekli.

normak tost: www.kyma.com.tr

ayvalık: www.ayvaliktost.com.tr
  • himmet dayi  (03.02.15 23:07:39)
  • kablelvuku  (03.02.15 23:10:47)