çalışan ücreti belirleme

istanbul'da saat 15.00-18.30 arası çalışacak, 5 yaşındaki çocuğu okuldan karşılayıp, yemek yapacak ve küçük temizlik yapacak çalışana ne kadar para ödenir?

500 TL.

  • osurdum  (03.02.15 14:45:31)
asgari ücret. Ayrıca her gün çalışacağı için sigorta yaptırmak durumundasınız.

  • yatagants  (03.02.15 14:48:06)
1250+

haftaiçi her gün geleceğini varsayıyorum.

EDIT:500'e küçük şehirlerde bile gelmiyor kimse.
vasıfsız demişler ama çocuk emanet ediliyor bir de asıl önemlisi hizmet sektörü bu. her zaman (lüks ihtiyaç gibi düşünüldüğünden) bedeli pahalıdır.
  • jimjim  (03.02.15 14:56:07 ~ 14:59:03)
3 buçuk saat için asgari ücret kazanan var mı ki vasıfsız bir işte ?

  • modesttiago  (03.02.15 14:56:37)
800-900 vermeniz gerekli.

vasıfsız demeyin, güvenip çocuğunuzu (ki küçük) emanet edeceksiniz, evinizin anahtarını vereceksiniz.

o kadın günlük temizliğe gitse 1 günden 150 tl alıyor.
  • benaslinda  (03.02.15 14:59:37)
günlük 50 liraya denk gelse ayda 1000 TL yapar. 20 liraya ciklet alınıyor artık. sizin gelirinize de bağlı tabi. ama ne kadar az ücret, o kadar isteksiz ve özensiz iş demek.

  • loch ness  (03.02.15 15:05:35)
Sen bu uçanlara bakma, Türkiye'de yaşamıyorlar büyük ihtimalle. Böyle bir işi büyük ihtimalle öğrenci kesimi yapar zaten, günde 3 saat çocukla vakit geçirip, yemek yapıp, ortalığı toplamasının karşılığında da 500 lira okul harçlığını çıkartır. Gündelikçi hesabıyla bir tutmayın bu işi. Ama sen de tutup bütün evi temizletme tabi. Siz gelene kadar çocuğu oyalayıp karnını doyursun yeter. Bu arada tabi çocukları seven ve tahammül edebilen birisini bulman lazım.

  • osurdum  (03.02.15 15:07:22)
kuzenim anaokulu öğretmeni -bilmeyenler için yarımgün çalışıyorlar saat 13.30 gibi evde oluyor-
5 gün o gelen kadar 4 yaşındaki oğluna bakıp ufak ev işi yapıyordu eve gelen kadın (yemek yapmıyordu, süpürge tutmak, bulaşık gibi şeyler)
geçen sene 500 lira alıyordu. yer avcılar. kadının çocuğu da vardı annesiyle birlikte geliyordu, kuzenimin evinden çocuk okula gidiyordu.
Ankara'da tüm gün gelen bakıcılar 800 civarı alıyor, onlar da dip köşe temizlik yapmıyor tabi ama ortalığı topluyor, çoğu yemeği de yapıyor, yemeği temizliği daha ayrıntılı yapanlarda ücret biraz daha artabiliyor, genelde yol parası ayrıca veriliyor. bakıcıyı bir firma aracılığıyla tutrsanız komisyonu olur biraz daha artar tabi ki bizim çevrede bu olay yok.
ve evet tanıdığım kadınlar asgari ücretle bir şirkette çalışmaktansa bakıcılık yapmayı tercih ediyor, daha az çalışıp daha fazla kazanıyorlar, orası kesin.
bir başka olay da şu ki geliri daha fazla lan genelde daha fazla veriyor ama ben hiçbir fark göremiyorum :) karı-koca danışdayda hakim olan bir çift tanıyorum 5-6 sene önce 1000 lira mı ne veriyorlarduı kadın çocuğu beşiğine koyup bütün gün TV seyrediyordu güya bi de referanslıydı yemeğe temizliğe de hiç karışmıyordu... daha fazla alanın daha iyi bakması diye bir dünya yok.
  • niye ama  (03.02.15 15:21:12)
500 lira çok az. türkiye'de yaşamak bunu meşrulaştırmaz. böyle diyenler nasıl rahat ediyor bilmiyorum. 900-1000 tl diyorum ben, haftaiçi her gün gelecek, ulaşımın en yoğun olduğu vakitlerde dönecek, osurdum gibilerine itimat etmeyiniz.

  • tebelles  (03.02.15 15:23:04)
Yeni mezun mühendisin günde 12 saat çalışarak 1000 lirayı zor aldığı bir ülkedeyiz arkadaşlar. Ben de kimsenin 500 lira almasını istemem, ama gerçekler acı.

Bir kere 3 saat içinde bir insan hem çocuğa bakıp hem yemek yapıp hem de evi toplayamaz. Burada mantık hatası var, ondan dedim sadece çocukla ilgilensin siz gelene kadar yeter diye. Bu istenilen şeyler için gündelikçi tutacaksınız onun da maaşları arkadaşların dediği gibi olur.

3 saat çocukla ilgilenecek öğrenci bir abla/abi için harçlık çıkarma işidir bu. 3 saatin karşılığında da 500 lira harçlık gayet normal.

Ama tekrar söylüyorum tutup da bu insandan yemek yap, evi sil süpür gibi isteklerde bulunursanız o iş olmaz. 500 liraya olmaz, 3 saatte zaten hiç olmaz.
  • osurdum  (03.02.15 15:36:17)
bi tanıdık karı koca avukat bir ailenin tek çocuğuna yarım gün bakıyor. temizlik yapmıyor. ailenin istediği yemekleri yapıyor ve çocuğa göz kulak oluyor. 1500 lira maaş + yol parası veriliyor. yer istanbul.

gelir durumuna göre değişiklik gösterir ücret tabii. en azından asgari ücret. yalnız çocuk bakmak, temizlik yapmak vasıfsız olarak adlandırılacak bir iş de değil bence annelere ayıp olur gibi.
  • nick konusunda kararsizim  (03.02.15 15:40:57)
@osurdum bey, ben de isterim demekle olmuyor. kafadan ilk 500 tl demişsiniz, ülkenin gerçeklerini en iyi siz bilmiyorsunuz; hepimiz sizin kadar bu batağın içindeyiz, bunların farkında olan biri olarak buna çanak tutup döngüye iştirak etmektense en azından tavsiye verirken bunları belirtip biraz daha yüksek bir fiyat söyleyebilirsiniz. kimsenin içi ferahlamasın "durum böyle" diye.

  • tebelles  (03.02.15 15:55:50)
öğrenci arkadaşlar, iş ararken de bu kadar uçmazlar umarım...
keşke diyorum keşke öyle 1000 liralar 3.5 saat için verilebilse ama maalesef...
zaten 3.5 saate bin lira üstü verecek olsa çoğu kadın çalışmaz oturur kendi bakar çocuğuna. 3.5 saate bin lira vereceksek tüm güne 2-2.5k filan vermemiz lazım o zaman maaşın da hiç olmazsa 4k filan olması lazım ki çocuğa elalemin bakmasına değsin...kaç kadın o maaşları alıyor?
ev işleri de benim bildiğim şu şekilde oluyor: hergün bir işi yapıyor, birgün süpürge-toz alma, birgün bulaşık-mutfak, birgün ütü vs. şeklinde. sizin durum 3.5 saatle sınırlı olduğu için yemek dışında fazla birşey yapamaz gibi.
valla etrafımda bin tane karı-koca var çocuklarına bakıcı geliyor, işler böyle yürüyor. ama tabi ekşi türkiyenin ötesinde bir yer.
  • niye ama  (03.02.15 15:58:48)
teşekkür ederim, yorumlara istinaden kişiye içimin ısınmasına göre değişmekle birlikte 700-750 tl önereceğim.

  • modesttiago  (03.02.15 18:09:46)
Ya ben bir şey söylemek istiyorum bence o '' küçük temizliğin içine '' ütüdür, çamaşır yıka- as, toz al, ev süpür-sil ıvır zıvır falan da olacağı için bence buna ''küçük temizlik'' deme.Küçük temizlik benim gözümde ''ortalığı toplamaktır.'' Böyle düşünülünce asgari ücretten az verme derim ben ki yemek yapmakta varmış.

  • verbanadüşlerimi  (03.02.15 18:15:29 ~ 18:15:55)
kadın sadece temizlik + yemek için gelse(saat sebebiile yarım ücret alsa bile) günlüğü 50-75TL arasaında olur siz birde çocuk baktıracaksınız. gözüm tutarsa 700 veririm diyorsunuz.
iş vasifsız değil, sormluluk çok büyük. yemek yaparken çocuk bir yere başını çarpsa saatlerce kadının başına ekşiyeceksiniz, dikkat etseydin olmazdı diye.

  • kuzey li  (03.02.15 18:26:07)