istanbul'da nasıl yaşıyorsunuz?

ev fiyatları hem kira hem satılık olarak çok yüksek. siz nasıl veriyorsunuz bu kadar para?

kiradaysanız kiranız ne kadar? kendi evinizse kaça aldınız? neresindesiniz istanbul'un?

nasıl oluyor bu işler? nasıl o kadar para veriyorsunuz bu evlere?

beşiktaş'ta 1500 tl kira. toplam masrafı 2000'i buluyor. bir ev arkadaşım var ikiye bölüyoruz. (edit: ikimiz de çalışan insanlarız.)

nasıl ödüyoruz: özetle ebemiz sikiliyor.
  • robin crusoe  (03.02.15 14:36:51 ~ 15:13:05)
ben yalnız yaşıyorum. cerrahpaşada. 725 lira oldu zamla beraber. toplam masraf da 1000 lira civarı. ölmüyoruz ama yaşamaya çalışıyoruz işte.

  • syozkn  (03.02.15 14:38:06)
veriliyor bir şekilde.

öğrenciler beşiktaş gibi yerlerde boktan evlere ortaklaşa ödeyerek ancak kirada kalabiliyorlar.

aileler maddi durumuna göre bu kiraları verebiliyorlar ya da merkezden uzaklaşmayı göze alıyorlar. diğer bir şekilde de eşlerin her ikisi de çalışarak ancak belini doğrultabiliyorlar.

benim gibi eski kiracılar, il sınırına dayanan yerlerde oturanlar, dandik semtlerde oturanlar da 500-700 tl civarında kira veriyorlar.

not: merkeze 25-30 km mesafede oturuyorum.
  • lazpalle  (03.02.15 14:43:39 ~ 15:19:50)
mecidiyeköy, tek başına yaşıyorum. 1000 tl. ödüyorum ödemesine de evin ederi 1000 tl değil amk, ona canım yanıyor. fatura şu bu 1250-1300 tl.

sırf mecidiyeköy diye kan alıyorlar. kalkıp da şehir dışına taşınmak da hem şu an için zorlayacak beni, hem de trafik çekmek istemiyorum. iş yeri de mecidiyeköy'de zira.
  • mermize  (03.02.15 15:22:04)
Üsküdarda 1200 veriyorum, yani ailem veriyor. Aşırı fazla geliyor ama eli yüzü düzgün daha ucuza da ev yok. Okula yakın, trafik derdim yok vs.

  • kahin ahtapot paul  (03.02.15 15:48:25)
1500 tl kira veren adam nasil ev sahib olamiyor ben de bunu anlamiyorum.

  • baldur2  (03.02.15 15:57:42)
@baldur2

aynı miktardaki taksitle bulunduğu ilçeden ev alamaz.
  • lazpalle  (03.02.15 16:53:49)
kiramız 1500 lira, acıbadem'de üç kişi kalıyoruz. gayet nezih, sempatik bir bölge. metroya da çok yakın. ama birinci kat ve bayağı rutubetli, banyonun durumu pek iyi değil. mutfak fena sayılmaz. ev istanbul şartlarında fena değil yani ama eh işte kira... adam başı 500 lira.

üçümüz de öğrenciyiz. hem çalışıyorum, hem bursum hem kyk kredim var. maaşım kira+faturaya bile yetmiyor o kadar söyleyeyim. normal şartlarda, ev kirasını ve faturaları ödediğim zaman bana aylık 300 lira kalıyor.

ben dışardan yemeğe çok para harcıyorum tamam ama harcamasam da pek bir şey kalmıyor. eve çıkalı 6 ay oldu nerdeyse yatağım yok, dolabım yok hala eşyalarım bavulun içinde duruyor. bilgisayarımı koyduğum minik bir masa var. yemek yesen oturup yiyemiyosun ders çalışsan çalışamıyosun dolap ya da masa alayım desen 2 ay para biriktirmen lazım oldu aq skiyim böyle şeyi, yani taş çatlasa 2 sene kalacağım ev için bunca masraf yapmak da istemiyorum taşırken 500 lira istiyo sonra gavatlar.

bu yönüyle nefret ediyorum istanbul'dan. çok param olsa güzel şehir ama şu şartlar altında iğrenç. mezun olduğumda 1200-1500 veya 2000 lira falan teklif edilirse başka şehirlerde iş ararım. 25 yaşıma gelmişim iki tane bekar adamla dandik bir ev paylaşmak istemiyorum, ben de insanım aq kendi kendime yaşayabileceğim eli yüzü düzgün tavanı dökülmeyen bi yer olsun di mi lan?
  • der meister  (03.02.15 16:59:38 ~ 17:04:00)
kadıköy, kira 900 tl, ev arkadaşım var. 3 buçuk senedir kiradayız, ev sahipleri almanya'da ve sadece bir kez zam yaptılar. bu yüzden oldukça uygun kiramız (nazar değdirmeyin).

kira + faturalar kişi başı 520 tl - 680 tl arası değişiyor (doğalgaz). yüksek lisans yapıyorum, haftada 3 gün çalışıyorum. her ay az az da olsa kenara da koyuyorum.

gereksiz tüketimden kaçınırsanız, geliriniz de çok çok düşük değilse her yerde yaşarsınız.
  • gmzo  (03.02.15 16:59:51)
toplu param vardı, üzerine kredi çekip ev aldım.
ümraniye esenevler. ev fiyatları uygun ve arabası olan için hem 2.ye hem 1. ye oldukça yakın.

  • zvonimir  (03.02.15 17:07:20)
@baldur2,

1500 lira kira veren adam nasıl ev sahibi oluyor anlat da biz de olalım.
  • robin crusoe  (04.02.15 10:30:51)
30000 civarı bir birikmiş vardı, ailemizin İzmir'deki evini sattık, üstüne bir miktar kredi çekerek ancak Beylikdüzü'nde ev alabildik ki aylık 1500 TL kredi ödedik 5 yıl. Önceden Üsküdar'da kiradaydık, 5 yıl önce 1000 TL'ye çıkmıştı. Üsküdar'da satılık ev çok aradık ama o paraya bulamadık. Kira zaten otomatik olarak maaşın yarısı veya daha fazlasının gitmesi demek. Bizde de öyle oluyordu.

  • aychovsky  (04.02.15 10:34:31 ~ 10:36:23)