[]

modern mit nedir?

bana bunu örneklerle açıklayabilecek olan var mıdır?
 
Sehir efsanesi dedikleri sey olur mu acep?


  • selam  (03.02.15 12:59:21) 
Modern mit derken neyi kastediyorsunuz bilmiyorum. Ama semiology'de mit, kabaca soyluyorum, isaretlerin olusturdugu, kulturel derinligi olan, siklikla anlatilan hikayeler gibi bir sey. Ornegin kovboy miti, evlilik miti gibi.


  • f_d  (03.02.15 13:09:10 ~ 13:11:40) 
ayfon 7 nin saydam olacağı bir mit mesela. ayfon 3 ten beri her çıkan ayfona aynı mit hatta.


  • Tears of Devil  (03.02.15 13:11:54) 
Star wars. Biraz postmodern mi oldu ?


  • pinocchio  (03.02.15 13:56:18) 
mesela çin mallarının kalitesiz olma söylemi ya da otomotivde alman üstünlüğü için mit haline gelmiş diyebilir miyiz?


  • o degil dee  (03.02.15 14:29:09) 
Kelimenin asil anlamini f_d yazmis. Simgeler, olaganüstü kisilikler ve olaganüstü olaylar olacak. Anlatilan hikaye bir kültürün ortaya çikisini ve özelliklerini ôzetleyecek, açiklayacak. Dini kitaplardaki Adem - Havva, cennetten kovulma bir mitdir örnegin. Gilgamis destani bir mitdir. Türklerin Orta Asya'yi terk etme hikayesi, Asena (kurt olani, dans öz degil) bir mittir. Kelimenin asil anlami bu. Efsane, yani.

Mitler sözlü kültür ürünü olduklari için kusaklardan kusaklara söylenerek aktarilmislardir. Kelimenin daha çok kullanilan ma tûrev anlami da buradan geliyor. Herkesin bir gerçek kabul ederek söyledigi seylere de "mit" deniyor. Almanlar araba yapmayi bilir vs.'ye mit demek mümkün, ama buradaki anlam asil anlami degil.
  • pinocchio  (03.02.15 14:55:46) 
Hangi baglamda sordugunuzu ben hala anlamadim. Guncel konusmada her turlu mit dersiniz orneklerinize. Detayli bilgim yok ancak sosyolojik tanimlara bagli kalmak isterseniz bana cok uygun ornekler olmadi gibi geliyor.
Daha guncel ornek vermek gerekirse "ozgurlukler ulkesi", "boy band", "34 beden kadin", "mutluluk" amaci gibi seyler olabilir. Fark olarak hem hikayeleri fazla, hem de bircok imgenin birlesmesinden olusuyorlar.

  • f_d  (03.02.15 16:56:49 ~ 16:59:19) 
Soru hem klasik anlamda mit olsun, hem de modern olsun ise, ben Star Wars'da israrliyim. :-)


  • pinocchio  (03.02.15 18:42:26) 
shaggy ölmüş :D


  • Sour  (03.02.15 18:49:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.