Aracilik komisyonu ne kadar olmali?

x makinesi var, 10,000 euro. turkiye'ye gelince arac ustune (iveco - 20K tl maks.) takilip 85,000 TL ye satiliyor. toplam maliyeti de 60,000 tl olmus oluyor.

yasadigim ulkede bu makineleri buluyorum, iletisimi sagliyorum vs. ben olmasam da is yapilir ama uzun surede az arac seklindr oluyor ve iletisim saglanamiyor cogu zaman.

makina basina ne kadar alinmali?

%5

  • accorbite  (03.02.15 11:02:40)
cihaz bedeli üzerinden %10 %20 arası

  • rygard  (03.02.15 11:03:19)
bu çok eski bir soru değil mi ?

  • alcapon  (03.02.15 11:06:33)
alcapon: her makine turunun ki farkli olmali. kule vinc icin %20 alamazsin ornegin. o yuzden sormam gerekli maliyet bilgilerini paylasarak.

@accorbite, @rygard

neye dayanarak bu yuzdeleri verdiniz yani cikarimi nasil yaptiniz, reel hayat ornekleri var midir verebileceginiz?
  • no christ requires  (03.02.15 11:47:05)
%12+kdv. Emlakci komisyonundan gidin

  • joy luck club  (03.02.15 11:53:03)
daha önce kendim ticaretini yaptığım, ithal ettiğim ürünlerden. Genelde makul kar yüzdesi olarak bu uygulanıyor, sektöre ve rekabete göre, sabit giderlerin mal birim fiyatına yansımasının ekstrem olup olmamasına göre de yükselip alçalıyor.

  • rygard  (03.02.15 11:59:17 ~ 12:01:39)
arkadaşlar kendi ticaretini yapıp ithal ettiği ürünleri örnek göstermiş. Senin yaptığın şey ithalat değil komisyonculuk. Hakkı %5'tir. Tabiki serbest piyasa %1000'de istersin ama ben çalışmam %5 üzerinde komisyon ödediğim aracı ile. İlk fırsatta aradan çıkarmak için yol bakarım.

  • accorbite  (03.02.15 13:48:49)
ithalatı sen yapıyorsun diye düşünüp %20lere kadar çıkabilir dedim. sadece aradaki komisyoncu isen accorbite'ın söylediği doğru.

  • rygard  (03.02.15 15:39:24)