Jandarmanın otobüs durdurup kimlik toplaması

Bu çokça yapılan bir uygulama. Hatırladığım kadarıyla jandarmanın kanundan doğan böyle bir yetkisi yok. Ayrıntısını bilen var mıdır aydınlatabilir mi

PVSK madde 4/A

  • corneillus  (03.02.15 08:27:29)
Sorum neden yaptıkları değil :) ayrıca rutin olarak otobüs durdurdukları yerler de var.
Sorum kanundan doğan yetkileri var mı varsa hangi kanun veya yönetmelikten doğuyor

  • zenciamacalismiyor  (03.02.15 08:28:57)
Tabi ki var, askerliğini jandarma olarak yapmış birisi olarak polisin bakmadığı bölgelerle jandarma ilgilenir. Köy yerinde polis göremezsiniz mesela. İçişleri ve emniyete bağlı bir kurum. Kolluk kuvvetidir, polisten farkı aynı zamanda TSK' ya bağlı olmasıdır. Belirli günlerde, belli kota vardır ona göre kimlik kontrolü yapılır. Kaçak, şüpheli bir durum vb gibi nedenler varsa o güzergahta istediği kadar durur, kimi şüpheli gördüyse kimlik kontrolü yapma hakkı vardır.

  • liriamer  (03.02.15 08:30:37)
Hocam polis vazife ve selahat kanunu değil midir bu ? Jandarmanın ayrı bir mevzuatı var diye biliyorum.

  • zenciamacalismiyor  (03.02.15 08:31:14)
var işte yetkileri.

Madde 4/A- (Ek: 2/6/2007-5681/1 md.)
Polis, kişileri ve araçları;
a) Bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek,
b) Suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini
tespit etmek,
c) Hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek,
ç) Kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir
tehlikeyi önlemek,
amacıyla durdurabilir.
Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için polisin tecrübesine ve içinde bulunulan durumdan edindiği izlenime
dayanan makul bir sebebin bulunması gerekir. Süreklilik arz edecek, fiilî durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma
işlemi yapılamaz

ha dersen ki bu kanun polis diyo, ben jandarmayı sordum. şöyle bir şey var:

PVSK’nın 25.06.1973 tarihli 1758 sayılı Kanun’un 1. maddesi ile
değiştirilmiş bulunan 25. maddesi hükmüne göre; “Polis teşkilatı bulunmayan
yerlerde il, ilçe ve bucak jandarma komutanları ile jandarma karakol komutanları
bu kanunda yazılı vazifeleri yapar ve yetkileri kullanırlar”.
Aynı şekilde JTGvYK’nın 25. maddesinin birinci fıkrasının b) bendinin 2) alt
bendi hükmü gereği, PVSK’nın bu kanuna aykırı olmayan düzenlemeleri jandarma
teşkilatı bakımından da uygulanabilmektedir.
  • corneillus  (03.02.15 08:32:28 ~ 08:33:08)
@liriamer
Jandarmanın idaredeki yerini ve görevlerini biliyorum. Uygulamada yapılanları da biliyorum . Kanun maddesi soruyorum yahu

  • zenciamacalismiyor  (03.02.15 08:32:53)
@corneillus
Teşekkür ederim :)

  • zenciamacalismiyor  (03.02.15 08:33:55)
Bu kanuna göre kafasına göre kontrol amaçlı araç durduramıyor zaten. Belli şartların sağlanmış olması gerekiyor .

  • zenciamacalismiyor  (03.02.15 08:35:33)
Bildiğim kadarıyla bir yetki meselesi var ortada. Ankara'da ODTÜ-Beytepe-Bilkent-Çayyolu civarları kısa bir süre önce jandarma denetimindeydi, polis yetkilerinin çoğunu ellerinde bulunduruyorlardı. Polis yetkiyi aldıktan sonra ise jandarma orada kimlik sormaya kalkarsa "lan oğlum bi yürü git işine" der geçerim, umarım kıçımdan vurmazlar.

  • sevgikusunkanadinda  (03.02.15 08:37:42)
son paragrafta "makul bir sebep" vurgusu var. ama uygulamada kolluk tüm otobüsü durdurup bekletebiliyor. yaptıkları belki kanuni ama hukuki değil.

@sevgikusunkanadinda polis-jandarma sorumluluk alanları mülki amir tarafından protokolle belirlenir. genelde şehir merkezine polis kırsala jandarma bakar. eskiden batıkent bile jandarma bölgesiydi.
  • corneillus  (03.02.15 08:38:26 ~ 08:40:21)
@corneillus, doğrudur. Şehrin bahsettiğim bölgeye doğru büyümesiyle birlikte kırsallık da ortadan kalktı, yetkiyi polise verdiler.

  • sevgikusunkanadinda  (03.02.15 08:42:21)
@sevgikusunkanadinda

Türkiye gibi bir yerde, hiç zannetmiyorum ki jandarma kalkıp polis mıntıkasında bu tarz şeylere girişsin. Saygıdan, görev sorumluluğundan değil, tembellik ve umursamazlık diyebiliriz.
  • liriamer  (03.02.15 08:42:30)
@liriamer tabii, benim dediğim sadece olası işgüzarlık durumları içindi :) yoksa ben de sanmıyorum hiç.

  • sevgikusunkanadinda  (03.02.15 09:00:57)
ben de jandarmaydım. yolda arama yapmanın çizelgeleri vardı, zamanı gelince yola çıkıyorduk. sadece otobüs değil, normal arabalar da durduruluyor. ama otobüslerin durdurulma olasılığı daha yüksek. aramayı rütbeliler yapıyor, erler sadece koruma görevi yapıyor.

  • inheritance  (03.02.15 09:05:14)
Kolluk kuvvetlerinin kimlik sorma hatta son yasa ile üst araması yapma hakkı var diye biliyorum.

  • gezegen olan pluton  (03.02.15 09:54:36)
Kampta gittiğimizde bunu yaparlardı habire. Toplu olarak verirlerdi bizmkiler kimliklerini. Ben vermezdim hiç. SOnuçta şehir değiştiriyoruz, devlet bunu bilmek istiyor. Kayıt ediyor.

  • Cursed Chico  (03.02.15 12:47:04)
ben de cendermeydim. arama kararı alınıyor savcıdan rütbeli az olduğundan biz yapardık. hatta arama kararını veren savcıyı bile durdurmuşluğumuz var, asker polis hepsini arıyorduk. hatta bir polisten sigara çıktıydı da herif yalvarıyordu neyse bekletmesi de gbt bakılması. arama yapmadan gbt uygulaması için de savcılık kararı gerekmiyor. kolluk kafasına göre istediğini durdurup gbt sorgulayabiliyor

  • mr fusion  (03.02.15 13:13:30)
@mr fusion yanlışlık olmasın. bahsettiğin karar "önleme araması kararı".

hukukta iki tür arama kararı var. önleme ve adli.
bu olayda kullanılan "önleme araması kararı". savcılıkla hiç alakası yok. Mülki amir (vali/kaymakam) talep eder, sulh ceza hakimi verir kararı.
"adli arama" ise somut bir olayla ilgili olur. kararı savcı talep eder yine sulh ceza hakimi verir. savcı sadece gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yetkilidir.
savcının talep ettiği adli arama belli bir kişiye/araca/adrese yöneliktir. önleme araması kararı ise geneldir.
  • corneillus  (03.02.15 14:02:10)