[]

dil yanması

En az 25 gün falan kaar önce kahveden aldığım minicik bir yudumla dilimim ucunu deli gibi yaktım. Gelin gorun ki, o gün bu gündür dilim iflah olmadi ve hatta acıyan kısım daha da genişledi üste doğru. Ne yesem yanıyor dilim artık yediğim/içtiğim şey sıcak olmasa bile cayır cayır yanıyor. Örnek vermek gerekirse, ananas, kivi, çilek reçeli vs. gibi alakasız şeylerde bile acı biber yemisim gibi yanıyor. Ne yapmam lazım? Normal mi bu durum?
 
ağız içi yaralar çok çabuk iyileşir normalde ancak sizde bu kadar yavaşsa muhtemelen ya vitamin eksikliği vardır ya dil papillarınızda genetik olarak, size sorun çıkarmayacak sadece ara ara böyle yanma yapacak bir varyasyon olabilir.

aynaya bakın şunun gibi farklı renk alanları var mı yok mu diye.

www.dermis.net

www.dermis.net

bu süre içinde multivitamin desteği alıp bir süre ekşi , acı şeylerden uzak durabilirsiniz. haftada bir yavaş ve nazikçe dil üzerini fırçalayabilirsiniz.
  • neferkitty  (02.02.15 21:36:22 ~ 21:37:30) 
önceden bana da oluyordu. hatta çay sıcaklığından damağımın soyulduğunu bile biliyorum. ama kısa sürede geçiyordu. şimdi alıştım kaynar suyu bile içerim. alışma meselesi olabilir, zamanla alışırsınız gibime geliyor. birkaç gün sonra iyileşme olmazsa doktora gitmenizi tavsiye ederim düşündüğümüzden daha kötü bir şey de olabilir. bu arada benim bildiğim yaraların onarılmasında vitamin değil protein önemli bir etkiye sahiptir. multivitamine başvurmak anlamsız olabilir yani...

büdüt: epitel doku onarımında a ve c vitamini önemliymiş. araştırmalarımız sürüyor efendim. :)
  • kemence  (02.02.15 21:51:37 ~ 21:57:42) 
Hehe teşekkürler kemence.. Öteki arkadaş diş hekimi imiş. Harita dil diye genetik bir durum varmış bende. Yani sizinkinden farkli muhtemelen. Ama teşekkür ederim tavsiyeler için. Benim de arastirmalarim sürüyor :)


  • vercingetorix  (03.02.15 12:21:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.