ilk insan sorusu

eşimle iddiaya girdik birimiz ilk insanlar beyaz tenli diyor birimiz siyah. netten baktığımızda tam bir sonuca ulaşamadık. sizce hangisiydi?

siyah.

  • Sarix  (31.01.15 11:20:15)
ilk insanların afrika kıtasında oluştuğu geyiği popüler bu aralar. dolayısıyla siyah olabilir.

  • doxanikee  (31.01.15 11:23:31)
beyaz.

  • yapma volkan  (31.01.15 11:25:40)
siyah , afrika

  • syabk  (31.01.15 11:25:45)
sebepleriyle birlikte siyah ya da beyaz derseniz seviniriz

  • sta  (31.01.15 11:26:58)
siyah beyaz en büyük beşiktaş.

şaka bi tarafa ben de siyah diye biliyorum.
  • Lt. Col. Frank Slade  (31.01.15 11:27:12)
ilk insanlar derken homo sapiens mi kastediyorsunuz?

eğer öyle değilse çok daha eski tarihlerle ilgili tahminlerde beyaz tenli oldukları düşünülüyor.

en.wikipedia.org

buradan inceleyebilirsiniz
  • godsparticle  (31.01.15 11:27:22)
beyaz olup sonradan kararması mı daha mantıklı, siyah olup sonradan beyazlaması mı?
bana ilki daha mantıklı geldi.

  • domates yiyom  (31.01.15 11:27:40)
şöyle bişi de var. ilk insan aşırı kıllı olduğu için derisi hayvanlar gibi pembemsi bir renkteymiş. sonra kıllar azaldıkça siyahlaşmaya başlamış.

  • sta  (31.01.15 11:28:39)
Şempanzelerle insanın ortak atalarının deri rengi beyazdı fakat üstü kıllarla kaplıydı, daha sonra evrimle birlikte türler ayrılmaya başladığında insan kolundaki canlıların kılları dökülmeye başladı fakat Afrika'nın kavurucu sıcağına beyaz tenliler dayanamayıp öldükleri için ortam siyah tenlilere kaldı. Siyah tenliler nasıl oldu dersen; ten rengi daha koyu olan insanlar ortama ve iklim şartlarına adapte olup koyulaştılar ve hayatta kaldılar. Haliyle insanlık da siyah renkliler üzerinden yürüdü. Tabii bu dediğim olay birkaç milyon yıllık bir süreç; üç günde beyazdan siyaha dönüşmediler.

Bir de henüz kimse "Adem'le Havva beyazdı ama" deyip ilk insanların beyaz olduğunu savunmamış.
  • angelus  (31.01.15 11:34:51)
peki o ilk ataları yani teni beyaz olanları insandan sayabilir miyiz? yoksa insanlık direk siyahtan mı başladı diyoruz?

  • sta  (31.01.15 11:37:37)
Bugday ten tabiki ^ bilmiyorum son insan beyaz olur ama

  • bluebey  (31.01.15 11:46:38)
ilk insan diye bir şey yok ki. her şey yavaş yavaş değişti. evrimleşme sürekli olan bir süreç.

yaratılışçı bakış açısına göre beyaz olabilir ya da kavruk tenli ama siyah/zenci değil.
  • medievalman  (31.01.15 11:47:03)
sta; O bahsettiğimiz atalar şunlar: estaticos01.elmundo.es

Bunlar kıllarını dökünce beyaz tenli olanlar ortam şartlarına ayak uyduramayıp öldü; koyu tenli olanlar evrim geçire geçire hayatta kaldı. İlk insanlar beyazdır veya siyahtır demek çok da doğru değildir fakat dediğim gibi; insanlık evrim geçirip hayatta kalarak siyaha dönüşen koyu renkliler üstünden yürümüştür.
  • angelus  (31.01.15 11:47:18)
Evrime inanan ne çokmuş duyuruda. İlginç.

  • corneillus  (31.01.15 11:51:00)
ilk insandan bahsetmek pek doğru değil , ama insanlık siyahtan devam ederek geldi , afrikadan yayılarak. bbc nin human planet belgeselinde vardı yanılmıyorsam

  • syabk  (31.01.15 11:54:15)
@comptrol seninle ateizm tartışmasına girmeyeceğim. tamam senin inancına göre maymundan yada balıktan gelmiş olabilirsin.fikirlerine saygı duyuyorum. Ben evrime inanmıyorum. bu kadar inanan olduğunu görünce şaşırdım.

  • corneillus  (01.03.15 08:03:44 ~ 08:07:34)