Programlama Uzmanlarına

Merhaba
Elimde bir whatssapp mesaj txt si var. Yazı içerisindeki tüm yazılar yan yana yazılmış
Bunu excel'e aktarmak istiyorum alt alta rumuz rumuz
nasıl yapılır?

Örnek verirsen, örnek çıktı çıkartırız. Ben böyle işler için Awk veya Sed kullanıyorum mesela. Ama mutlaka aynı yapıda olması lazım, hepsi farklı yapıdaysa ortak nokta bulamazsan tek tek elle aktaracaksın.

  • osurdum  (30.01.15 13:17:28)
ZZ nik1: mesajmesajmesajmesajmesaj
17 Oca 10:19PM - ZZ nik2: mesajmesajmesajmesajmesaj17 Oca 10:19PM - ZZ nik3: mesajmesajmesajmesajmesaj
17 Oca 10:19PM
  • kahve kokusu  (30.01.15 13:23:47)
yukarıdaki örnek
ben kolayca nasıl yapabilirim? mümkün değil mi?

  • kahve kokusu  (30.01.15 13:24:25)
"-" işareti iki konuşma arasında hep.
"ZZ nik1" rumuzlar ve hep ZZ ile başlar
"-" işaretleri arasında rumuz+ ":" + mesaj + tarih var
evet böyle
  • kahve kokusu  (30.01.15 13:26:13)
not defterinde "-" (tire) işaretini enter tuşu ile değiştir yani -, bir satır aşağı atsın. aynı şekilde zz leri de değiştir. en azından gidiş yolu olur.

  • cetoxim  (30.01.15 13:36:30)
excele aktardım şimdi her satırda tarih nik ve mesaj var alt alta böyle bunları hücrelere ayırabilir miyim?

  • kahve kokusu  (30.01.15 13:39:39)
Ben awk ile csv'ye çevirdim verdiğin örneği:

17 Oca 10:19PM nik1 mesajmesajmesajmesajmesaj
17 Oca 10:19PM nik2 mesajmesajmesajmesajmesaj
17 Oca 10:19PM nik3 mesajmesajmesajmesajmesaj

Bu yapıda excel ile açabildim.

Ama sen nasıl kullanacaksın bu kodu? Linux işletim sistemin var mı veya sunucun?

Eğer mesajların çok özel değilse bir yere yükle gönder bana, ben excel'e çevirip göndereyim. Yapı senin verdiğin gibiyse minimum hasarla çeviririz sanırım :).
  • osurdum  (30.01.15 14:05:05)
excel de data (veri) sekmesinde text-to columns (metni sütunlara çevir) seçeneği var. buradan düzenleme yapabilirsin.

  • zenlaid  (30.01.15 14:05:47)