Doğalgaz faturası karşılaştırma

Merhaba romalılar,

eviniz kaç oda+salon (veya metrekare) ve en son gelen doğalgaz faturası ne kadar geldi?

o kadar dengesiz faturalar geliyor ki ben ve çevremdekilere, anlam vermek çok zor. Sizden de bilgi alırsam (hatta ayrıntılı yazarsanız - gündüz açıyor musunuz vs.) bir mantığa oturtabilirim belki. Teşekkürler şimdiden.

Not: herkese tik.

252. yalnız yaşıyorum. ev 2+1 90 m2 yoktur 85 falan

  • hatersgonnahate  (30.01.15 08:34:05)
bu arada benim bilgiler de şöyle:
3+1 ev, geçen ay gece gündüz yakıyordum. Ev içi sıcaklığını 20 dereceye ayarlıyorum, kalorifer su sıcaklığını ise 60 dereceye.

330 TL geldi. Bakalım bu ay nasıl gelecek. Gündüzleri kapatmaya başladım.
  • safepassage  (30.01.15 08:40:40 ~ 08:40:58)
243 lira. 3+1. 100-110m2. iki ay önce kombiyi açtık o günden beri hiç kapatmadık, 7/24 aynı derecede(40-45 derece) çalışıyor. banyo ve mutfak hariç her radyatörde termostatik vana var, mutfak radyatörü kapalı, kombi yoğuşmalı, ev mantolu, alt komşu yok, üst komşu var. sıcak su da 50 ya da 50nin altında.

  • sutlu nescafe  (30.01.15 08:40:47 ~ 08:41:20)
ev 240 m2 6 oda 2 salon, fatura 600 den aşağı gelmedi. ortalama sıcaklık 22 23 derece.

ev yalıtımsız tabi birde bolca pencere kapı vs var. sabahları kombiyi kapatıyorum.
  • Tears of Devil  (30.01.15 08:57:24)
244 lira, 3+1 yalnız yaşıyorum. havanın -5 derece olduğu 4-5 gün dışında hep düşük seviyede yaktım ve gece yatarken kapatıp bi daha sonraki gün akşam yaktım. nası oluyo anlamadım..

  • t joe  (30.01.15 09:02:50)
1+1, yalnız yaşıyorum, metrekaresini bilmiyorum ama ufak ev, 70 tl merkezi sistem.
benim kalorifer hiç kapanmıyor, istesem de kapatamıyorum zaten merkezi olduğu için, minimumda sürekli yanıyor. gündüz zaten çalışıyorum, akşam eve gidince 1 saat sonra üşüme geliyor, açıyorum sonuna kadar oturma odasında. 3-4 saat öyle yanıyor, yatınca kapatıyorum tekrar. yattığım yerin de serin olmasını sevdiğim için yatak odamda dondurucu soğuk dışında açmıyorum kaloriferi.

  • Lt. Col. Frank Slade  (30.01.15 09:29:18 ~ 09:29:55)
81 tl. ev 75 m2. kombili. toplasan bir hafta yaktık o da geceleri yatana kadar. altta üstte çocuklu aile var sağ olsunlar bizi de ısıtıyorlar. zaten sıcak çok seven bir çift değiliz hafif serinde olmayı kışın battaniyenin altında oturmayı falan seviyoruz onun da etkisi var.

  • sir gawain  (30.01.15 09:40:50 ~ 09:45:25)
o kadar çok değişken var ki, bir mantığa oturtmak pek mümkün değil gibi. evin konumu, teknik açıdan durumu, tesisatın durumu, iklim vs. zilyon tane değişken var.

ama yine de ailemin durumunu yazayım; ev izmirde, 170 m2 dubleks 3+1, alt/üst/yan komşu var, oda termostadı ile sürekli açık kombi, evi hamam gibi yapacak kadar değil ama 22 derecede tutacak ayarda sürekli çalışıyor, sıcak su kombiye bağlı değil, 360 lira gelmiş bu ay. evde izolasyon namına bir şey yok ama iyi bir inşaat, 2 cepheli, kuzey batıya bakıyor. izmir için çok gelmiş. bir önceki ay biraz daha düşük bir ayarda 200 lira gelmişti.

kendi evim yine izmir, 90 m2 civarında 2+1 kuzey doğu cepheli, izolasyon on numara beş yıldız, ısınma gideri 0 (sıfır). Ev en düşük 22 derece oluyor.

yani mümkünse izolasyon yaptırın binaya.
  • orient blue  (30.01.15 09:56:18)
@enemy at the gate
olmaz olur mu hocam evdeki radyatör sayısı arttıkça ısıttığın su miktarı da artmıyor mu? bilmiyorum bence vardır bağlantısı ya.

@orient blue
ev yeni daha. izolasyonu da gayet iyi aslında. alt ve üsttekiler fazla yakmıyor sanırım. Bir de bizim daire 1. katta ve bina 1. kattan itibaren genişliyor dışarı doğru biraz daha. O da odaların altına denk geliyor. Tahminimce oraların altına izolasyon yapılmamış. Çünkü oralar daha soğuk oluyor. Belki halı koysam farkedebilir (mi?).

bir nevi örnekleme çoğalsın diye açtım bu soruyu aslında. Benim evin özelliklerine benzer biri çıkar da karşılaştırırım diye. Zaten ayrıntı istememin sebebi oydu.
herkese tek tek teşekkürler.
  • safepassage  (30.01.15 12:01:33)
3+1 130 m2 - 2 kişi yaşıyoruz.
489tl geldi.
20 gün 65 derecede 10 gün de 45 derecede biraktik isiyi. hic kapanmadi kombi.
  • cursed  (30.01.15 17:55:14)
Halı az da olsa fark yaratır diye dusunuyorum. En azından yere bastığınızda daha az soguk hissedersiniz :)

  • orient blue  (30.01.15 22:25:57)