Ev almak mantıklı mı ?

İstenen ev 350 000 TL

Verilecek peşinat 100 000 TL Kalan 250 000 TL ortalama aylık taksit 3000 TL ye geliyor ..10 YIL BOYUNCA

Aylık gelir net olmamakla beraber ayda 4 ile 8 arası sizce değer mi ?

Bence değmez.

  • hala mi ceren yahu  (29.01.15 23:59:48)
10 yıl boyunca (ki insan ömründe uzun bir parça) aylık gelirin ortalama yarısını feda etmek bana pek değer gibi gelmedi.

ben yapmazdım heralde.
  • wilhelmwasmuss  (30.01.15 00:04:37)
değer elbette. kira ödemek sonu olmayan bir kuyu.

  • mula  (30.01.15 00:06:39)
350 bin liraya nereden alıyorsunuz evi? yuh diyorum, oha diyorum.

  • biz siz onlar bensiz daha mutlular  (30.01.15 00:08:10)
Aynı evi kiralasan ne kadar kira ödeyeceksin?
2000 Tl'nin altındaysa hiç girme o işe.
Ailem aynı salaklığı yaptı 1500 lira kirayla oturacakları eve 10 yıl 3000TL ödüyorlar.

Evet evin değeri artıyor ama herkesin de dediği gibi balon o işler. Gelirinin %30unu kiraya ayır, arttıkça istediğin muhitte otur, çocuğuma kalacak gibi bir derdin varsa da kalan parayı çocuğunun gelişimine/eğitimine harca daha güzel bir miras olur.
  • godless frog  (30.01.15 00:11:28)
hiç ev kirası derdi çekmedim. yani henüz. ama bana ev almak mantıksız geliyor. onun yerine iş makinası filan alın bence. ya da daha ucuz bi eve girsinler.

  • klar  (30.01.15 00:11:31)
üç bin yerince bin beşyüz kira ödeyip, ev benim diyememek saçma olacağından evi satın almak daha mantıklı bence.

  • wild honey suckle  (30.01.15 00:15:49)
hayır. paranı bir yerlere yatır. Ev işine girme, durum kötü, 2015in sonunu görmeden o kadar uzun vadeli bir işe girme.

  • rygard  (30.01.15 01:38:05)
dalga mı geçiyorsun*

  • hebanon  (30.01.15 04:25:04)
rygard+1 diyorum.

350bin bir sey degil ama borca girecekseniz vazgecin. borca girmeden alabiliyorsaniz alin oturun.
  • idexo  (30.01.15 09:05:51)
eve verilecek kirayı düşünürsek ayda en fazla 1500 tl falan olması lazım, 20 yılda anca amortiler çünkü. bu durumda ayda 1500 tl karda kalacaksınız; ancak kira 10 sene sonra ne kadar olur bilinmez. bu yüzden arabanız varsa satıp daha çok peşin ödemeye bakın derim, ya da arabanın modelini düşürün

  • joe dalton  (30.01.15 09:28:10)
o topa bir kaç ay once girenlerdenim. 2250 lira 5 sene odeyecegim. keske daha once yapmis olsaydim. yapma degmez vs diyenleri de pek takma. takma diyorum ama gelir gider olayini iyi dusunmek gerekiyor. ayda 4bin ile o topa girilmez, ben girmezdim yani. min 5,5-6 civari gelirin olmasi gerek ki kisisel ihtiyaclarin veya zevkelrin yillar boyunca ertelenmesin/mahrum kalma.

senin cekilecek kredi cok gibi duruyor. bence max 150bin felan cek ve 5 senede bitirmeye bak. ev secenegini de o fiyat aralaginda gozden gecir.

olasi felaket senaryolarina karsi da onlem alman gerekiyor. elinde baska ev-araba varsa onlari da sigortan olarak dusunebilirsin.
  • cursed  (30.01.15 18:23:39)