çok sığ bir soru.

şimdi, hani realizmdir, marksizmdir, sosyalizmdir, liberalizmdir, bu tür ideolojiler var ya, ben bunların sözlük anlamlarında baktığımda "e, ne güzel, eşitlik vs. var." diyorum ama uygulamalarına veya pratikteki yansımalarına baktığımda ise "evlerden ırak." diyorum bunlar için.

şimdi, bu ideolojiler neden pratikte farklı?

bir de ben "mesela liberalizmde bireysel ve ticari özgürlük önemlidir. ama pratikte şundan şundan dolayı toplum bu ideolojiye sıcak bakmıyor." gibi bir sadelikte öğrenmek istiyorum bu ideolojileri.
bunu nasıl başarabilirim?

sorum açık mı?

---SPOİLER---
bir alıntıyla aynı sığlıkta cevap vereyim:)
george orwell - hayvan çiftliği

"
Sütlerin nereye gittiğine dair olan esrar çarçabuk çözüldü. Domuzların arpa ezmesiyle yapılan yemeklerine karıştırıldığı anlaşıldı. İlk elmalar olmaya başlamış, yemişliğin çimenleri üzerine rüzgâr elmalar serpmişti. Hayvanlar tabii bunların aralarında müsavi surette taksim edileceğine inanmışlardı; fakat bir gün rüzgârın düşürdüğü bütün yemişlerin toplanıp domuzlara mahsus olmak üzere takım odasına götürülmesine dair bir emir yayıldı. Bazı hayvanlar arasında buna karşı mırıldanmalar baş gösterdi ise de hiçbir fayda vermedi. Bu meselede bu domuzlar, hatta Snowball ile Napoleon bile aynı fikir etrafında toplanmışlardı. Squealer diğer hayvanlara izahat vermek için götürüldü.

"Yoldaşlar" diye haykırdı. Ümit ederim ki, biz domuzların, bunu sırf kendimize bir imtiyaz olsun diye yaptığımız hiçbirinizin hatırından geçmiyor. Aramızda birçoğumuz hakikat halde elma ve sütten nefret ederiz. Ben kendim de hiç sevmem. Bunları kendimize hasretmekteki tek gaye sıhhatimizin muhafazasıdır. İlmî tetkikler, süt ile elmanın bir domuzun sıhhati için mutlak surette elzem unsurları ihtiva ettiğini ispat etmiştir. Yoldaşlar! Biz domuzlar kafa işçileriyiz. Bu çiftliğin idaresi ve teşkilâtı bize bağlıdır. Biz gece gündüz sizlerin refahınızı ve rahatınızı temine uğraşıyoruz. Biz, sırf sizin selâmetiniz için bu sütü içiyor, bu elmaları yiyoruz. Eğer biz domuzlar vazifemizi yapamazsak ne olur bilir misiniz? Jones geri gelir! Evet, yoldaşlar, Jones geri gelir!" Squealer bir yandan öbür yana sıçrayarak kuyruğunu sallayarak, yalvaran bir sesle haykırdı: "Eminim ki yoldaşlar aranızda Jones'in geri geldiğini isteyecek bir tek hayvan yoktur."
"
---SPOİLER---
  • g7mor  (28.01.15 21:32:02)
insan faktörü. her türlü ideayı piç edebilme görevini kötüye kullanabilme gücü sömürebilme hırsı yüzünden

  • wild honey suckle  (28.01.15 21:39:32)
"izmler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir"

  • alaman cikolatasi  (28.01.15 21:56:02)