gercek bal sekerlenir mi

Aricilik yapan veya bu konuda kesin bilgisi olan var midir acaba?

evet.

  • aeroflot  (28.01.15 13:23:24)
evet. kesin bilgi.

  • doxanikee  (28.01.15 13:23:56)
Peki sekerlenmezse kesin bi oyun vardir diyebilir miyiz yoksa sekerlenmeyebilir de mi?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (28.01.15 13:24:39)
Evet.

  • elorelia  (28.01.15 13:29:21)
sahte bal o şekilde anlaşılmaz. Lab testi dışında anlamanın yolu yok. Ne şekerlenmesi, ne tadı gerçek mi sahte mi olduğu konusunda bilgi vermez.

  • rygard  (28.01.15 14:24:35)
öncelikle gerçek bal nedir, sahte bal nedir ayrımını yapalım. daha önce de yazmıştım bunları, aramaya üşendim baştan yazayım (mal değneğine bak, daha önce yazdığını aramaya üşeniyor da oturup baştan yazmaya üşenmiyor. öhöm neyse.)

1. en gerçek bal. balı da arı çiçeklerden toplayıp yapar, peteğini de arı yapar. komple doğaldır.

2. peteği insan balmumundan yapıp çıtaların arasına telle bağlayıp kovanın içine koyar, balı arı çiçeklerden toplayıp kendi yapar o peteğe doldurur. bu da iyi baldır.

3. peteği zaten insan yapar. balı da arı yapar ama insan arının çnüne şekeri koyar, arı çiçek çiçek dolaşmak yerine o şekeri yiyip bal yapar.

4. ortada ne arı vardır, ne petek vardır. şekeri, hatta glikoz şurubunu ağda yapar gibi kıvamlı kaynatıp içine doğala özdeş bal aromasını basarlar, olur sana bal. en sahtesi de budur.
  • kibritsuyu  (28.01.15 15:19:57 ~ 15:20:54)