1500 lira kredi kartı borcunu nasıl ödeyim?

az gibi ama nedense bitmiyor bu mınaskisini sey ettıgımının borcu.
ayda 2000'e yaklasan maaşım, ödemiş olduğum kurs aidatım, aldığımız araba dolayısı ile abime yaptığım yardım var. sürekli asgariden ödüyorum. ama bitmiyor.
ben bu para yönetimi konusu ve kredi kartını kullanmayı açıkcası bilmiyorum sanırım.
ben bu borcu sizce nasıl ödeyim? kredi mi çekeyim napim?

SADECE asgari ile Sonsuzda borç sıfırlanir

  • kahve kokusu  (26.01.15 23:35:50)
geceleri sokağa çık bira şişelerini topla haftasonları büfelere migroslara götür bozdur her hafta 50 50 toplasan akmasa da damlar

  • maresalx  (26.01.15 23:42:36)
bir yerde okudum asgarisi ödenen kredi karti en az 1 sene sürüyor.

  • jamswety  (26.01.15 23:42:53)
asgari değil normal borcu ödersen biter. asgari karalisteye düşmemek için ödenen minimum tutar faiz işliyor üzerine.

  • kuzey li  (26.01.15 23:45:39)
git 1500 lira kredi çek. sırf asgari yatırdığına binen faizden daha azıyla halledersin.

  • domates yiyom  (26.01.15 23:47:51)
kır kartını.4 tane kredi kartım vardı sürekli borcumu sıfırlayıp tekrar kullandım.baktım olmayacak kırıp attım.ben de bilmiyorum kredi kartı nasıl kullanılır.intenet alışverişlerinde sanal kart kullanıyorum.kredi falan çekme sakın.sende kendimi görüyorum.kredi çekip borcunu kapatırsın ama tekrar kullanır bu kez extradan 2 yere borcun olur.

  • nickimi yermisin  (26.01.15 23:48:52 ~ 23:51:28)
yahu alısverıs manyagı bırı de degılım kı, sasıyorum neden bıtmedıgıne. 2 ayda bır kıyafet fılan alıyorum. annem arada bı seyler ıstıor onları alıyorum. ama her gun her gun kullandıgım bı sey degıl bu. direlt odesem bu ay bıtmez onu da bılıorum. ne yapıcam onu bılmıyorum ama..

  • hede hodo  (26.01.15 23:57:48)
internet şubesinden gir, ekstre taksitlendirme gibi bir seçenek var. onu seç. 6 taksite bölüyorlar. 1500 liranın borcu için 150-200 lira faiz koyarlar sanırım. asgarisini ödeyeceğine böyle yap.

  • tescillimarka  (27.01.15 00:02:00)
borcu borcla ödemek mantıklı olur mu sence? kredi çektin ödedin ee sonra krediyide ödemen lazım.

  • fransizkalanadam  (27.01.15 00:03:50)
Eğer kredi çekersen kartı ya kapattır yada limitini 500 veya daha aşağı çektir. yoksa bir kaç aya hem kredi, hem de yeni kart borçları ile boğuşabilirsin. Misal ben ticaret yapıyorum, ay içinde (taksit yaptırmadan) harcama yapıyorum ama elime para geçtiği an karta yatıryorum. Geçen ay 9000 lira harcamışım ama kart borcu 600 lira geldi. Eğer böyle dengelemezsem biterim.

  • miyagi san  (27.01.15 00:38:24)
borcu borçla kapatmaya başladığında o iş boka sarıyor.
lanet olası bir bütçe tablosu hazırla kendine dostum.

  • namus ninjası  (27.01.15 00:41:31)
Google'da arama yapip kredi kartinin mantigini nasil kullanildigini ogren. Belli ki isin prensibini bilmiyorsun.

Ornegin asgarisini oduyorum ama bitmiyor demissin; kredi karti borcun asgarisini odeyerek bitmez. Bankaya sadece faiz oduyorsun, borcun duruyor. Ozellikle ufak tefek de olsa karti kullanmaya devam ediyorsan borcun artar, azalmaz. Asgari odemen de artar.
  • robokot  (27.01.15 01:29:51 ~ 01:30:48)
3 donem ustuste asgari odendiginde takibe dusuluyor diye biliyordum ben. Arastirslim.

  • joy luck club  (27.01.15 07:01:36)
Kartını iptal ya da kırmazsan o kartı kapatmayı unut öncelikle, nasıl olsa limitim var diye harcama yapıyorsundur, dediğim gibi kartını sadece kredi kartı borcunu ödemelerinde kullanman lazım onun için kartını iptal ya da kırman lazım.

  • redeath  (27.01.15 07:21:05)
Sürekli asgariden ödediğin için bitmiyor zaten. Kredi notunun da içine sıçıyorsun, şurada üç gün sonra kredi gerekse, evlensen mesela, ya da araba alman gerekse babayı alırsın bu kafayla.

Para yönetimini bilmiyorsan kredi kartını mutlaka kapattır. Kulanması bu kadar basit bir şeyi bile beceremiyorsan lütfen kapattır kartını, senin için söylüyorum. Nakit çalış.
  • roket adam  (27.01.15 07:36:00)
bankalara göre değişmekle birlikte, üzerine yeni alışveriş yapmasan bile, borcun asgarisini ödeyerek 4 yıl civarı sürer o kartın sıfırlanması.

kredi kartı bir ödeme aracıdır. ödemelerini onunla yaparsın, maaşını aldığında da borcunun tamamını kapatırsın. bu şekilde yapamıyorsan, yani hem maaşını harcayıp, kredi kartından da alışveriş yapıp, bu şekilde devam edersen, işte tam da bu durumda olursun. şu an bankaya faiz ödüyorsun fazladan fazladan. 2000' ne yakın maaşın varsa, kredi kartı dahil(tüm borcu), harcaman bu kadar olmalı. bir ay sadece kredi kartını ve kurs ödemeni yap, borcunu sıfırla. ağabeyine yaptığın yardımı bir ay yapma, önceden söyle, haberi olsun, kendini ayarlasın.

aslında bunların dökümünü versen, daha çok yardımcı olabilirim. böyle afaki oluyor.

yazık, boşu boşuna faiz ödeme.
  • oinone pe  (27.01.15 08:32:46 ~ 08:34:20)
kredi kartı borcu, krediyle finanse edilmez. legal olarak edilir ama maantıksız yani. sonsuza kadar süren bir döngüye girersin.

ayrıca kredi kartını kendini finanse etme aracı olarak kullanan birçok insandan birisin sanırım, bu da yanlış. 1-2 ay sıkışmışsındır mesela, karta yükleneyim de maaşım yatınca kapatırım diyebilirsin ancak bu alışkanlık haline gelmişse işin zor.

bu konuda @oinone +1.

tavsiyem; ailenle yaşadığını varsayıyorum, zorunlu ödemeler hariç şöyle 2-3 ay sıkı bir disipline gir ve borcunu taksitlendirip kapat. abine para verme mesela, tatlı dille derdini anlatırsan anlayış gösterecektir.
kıyafet alma bir süre, ayda kaç kere eğlenmeye çıkıyorsan yarısına indir.

sonra da kartını kapattır.
  • piremses  (27.01.15 08:41:34)
kredi çekiyorsun ve kart limitini 500 e indiriyorsun. gerisi geliyor.

  • topkapiaksaray  (27.01.15 09:31:09)
herkese tek tek tesekkur ederım. cidden. cok onemlisiniz..
eyvallah..

  • hede hodo  (27.01.15 11:15:23)
1 ay kurs aidatını ödeme. konuş bu ay ödemeyeceğini söyle. ödemediğin ay k.kartının dönem borcunun tamamını öde. ertesi ay asgari öde. sonraki ay dönem borcunun tamamını öde yine. sonrası yola girecektir. kartın limitini düşür +1 ayrıca.

  • kakao  (27.01.15 11:54:29)