su yunanistan secimleri bi ozet gecer misiniz?

secimleri taraflari kazananini olayin onemimi filan bi iki cumleyle ozet gecebilri misniz?

komünizm gelecek kadınlarımızı alacak.

  • kahve kokusu  (26.01.15 18:43:05)
1. olay geleneksel (sülale tarzı) eski politikacıların hepsini tarumar etmiş olması
2. olay genç, farklı bir profil filan ateistmiş, ilgi çekiyor
3. olay kemer sıkma politikası izlemeyecem diyor -yunanistan 10 yıldır filn kemer sıkıyor- yani halk sıktık sıktık olmadı bi de bunu deneyelim dedi gibi duruyor
4. olay özellikle almanya ne yapacak yunanistan bu borçları nasıl ödeyecek, beklenen gelişmeler bunlar.
  • niye ama  (26.01.15 18:46:09)
bülent başkan kazandı.

  • namus ninjası  (26.01.15 18:57:52)
radikal sol koalisyon faşiklerin, sağcıların, liberallerin arasından sıyrılıp birinci geldi. yeni başbakan aleksis çipras reyiz yunanistan'ın şu zamana kadar uyguladığı kemer sıkma politikalarına ve dolayısıyla avrupa birliği'ne nanik yapan, "ödemiyom olm borç morç, sie aq" çeken, genç ve ateist bir abi.

bizim gominisler gaza geldi işte yunanistan'a sosyalizm geliyor, solcular iktidar oldu diye falan. ha ben de gaza gelmedim değil çünkü ilginç bir durum bu. şimdi ab'den sktir mi edilecekler, ab'ye sırtlarını dönüp rusya'yla mı yakınlaşacaklar, ne olacak ne bitecek merak ediliyor. bazıları diyor ki yunanistan büyüyecek şov yapacak, bazıları diyor ağa babaları mamalarını suyunu kestikleri vakit kendi boklarında boğulurlar bir halt olmaz.

şimdi çipras başganın yapacakları çok önemli zira bu hamle ters teperse hemen altlarında faşikler var. halk "bu ne yav" deyip onlara yönelirse bu sefer ekstra faşikler geçebilir başa. ayrıca mevcut durum, ispanya ve diğer kriz etkisindeki ülkelerde de gominik bir akıma neden olabilir. ispanya'da podemos var mesela, şimdi syriza'nın başarısı ispanyolları da podemos'u denemeye yöneltebilir.

böyle böyle şeyler. mart 2016'da panathinaikos'un euroleague top 16 maçına gideyim diyordum. bu gidişle olmayacak. kesin bir bokluk çıkar :(
  • der meister  (26.01.15 19:03:41)