müzik türlerini nasıl ayırt edebilirim?

şimdi ben bir müzik dinleyince onun blues mu, hip-hop mı, funk mı, ballad mı olduğunu anlamak istiyorum. elbette internette yazıyor anlamları ama ben daha pratik ve kolay bir şekilde olsun istiyorum.
hatta örnek olması açısından kahveye ait caps koydum.
yani o caps'te nasıl latte ile espresso arasındaki fark belirgin şekilde gösterilmişse, müzikte de öyle olsun istiyorum. var mı öyle bir görsel, örneklendirme vs. bir şey?

kendi önerileriniz de olabilir.

müzik sonuçta somut bişey değil. şöyle biraz gitar koyayım biraz da klavye attık mı tamam oldu gibi bişey yok. dinledikçe anlarsın.

  • tepedeki psychedelic adam  (26.01.15 14:24:27)
müziğin kahve yapımı gibi olmağını düşünüyorum. birinde standartlar var diğeri ise tamamen hayal günüce kalmış. bol bol dinle ve dinlerken dinleğin ne tür müzik yapıyor intenetten bak. bir süre sonra tahmin etmeye başlarsın.

  • kuzey li  (26.01.15 14:34:12)
çok müzik dinleyince oluyor o dediğin. bi de spor yap :))

  • aeroflot  (26.01.15 14:35:09)
deneysel müzik yapan çok grup var o yüzden artık ayırt etmek gerçekten büyük yetenek istiyor.

metal adına konuşayım. adamlar öküz gibi böğürüp kayvan gibi riff basıyosa o %154325234 bilek metaldir. bi de pig squeals var ki onu duysan zaten anlarsın dsf
  • KidLazer  (26.01.15 16:20:01)