bütçe yapmak için yardım

bütçe yapıyorum da. başlıkları ne yapsak? aklıma ilk gelenler gelir olarak maaş, gider olarak da kira elektrik su doğalgaz. başka ne gelir giderler olur onları da ekleyeyim.

Gider: ulasim, haberlesme, giyim, mutfak, temizlik.

  • baldur2  (25.01.15 10:47:44)
Bireysel emeklilik
Diğer faturalar, internet, telefon
Market alışverişi
Araç sigortası, vergisi, yakıtı, bakımı
Kredin varsa kredi taksidi
Çocuğun varsa onun masrafları, eşinin durumuna göre masraflar
Hobilerin için özel ders, malzeme vs
Dışarıda yemek, organizasyon
Hediye
  • [silinmiş]  (25.01.15 10:49:46)
Bence ilk ay, ayrintili olarak yaz masraflarini. Sonra, miktarlarina ve senin için önemlerine göre toplarsin (örnegin market alisverisinda içki, sigara, akolsüz içki ve gida, farkli seyler).

  • pinocchio  (25.01.15 10:57:33)
peki kredi kartı işini nasıl yapayım. mesela kredi kartı ile elbise aldım diyelim. ayrıca kredi kartı diye başlık mi açayım yoksa giyime mi ekleyeyim?

  • gonul_isleri  (25.01.15 11:11:57)
Elbiseyi giyime ekle.
Ayrıca bir başlık yap kredi kartı diye gelirler tarafına. Oraya da elbisenin tutarını yaz.
Kredi kartına ödeme yapınca da yazarsın. Kredi kartı harcamalarını/ödemelerini de takip etmiş olursun böylece.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (25.01.15 11:28:25 ~ 11:28:58)
Masraf kalemleri ve kredi karti farkli seyler. Kredi karti için ayri bir hesap iyi olur. Likidite hareketleri hesabi. Ayin su gününde su kadar para gidecek, su kadar para (kira, kredi karti, hesaptan dogrudan ödenen faturalara vs.) çikacak, seklinde.

  • pinocchio  (25.01.15 11:34:51)
wally+ diye bir app var, android veya ios kullanıyorsanız.

  • retiredcolonel  (25.01.15 11:59:47)
pinocchio anladım dediğini kredi kartını giderlere koymak yerine, gelir ile gider arasında bir köprü olarak kullan diyorsun. yani 2 seçenek olmuş oluyor elimizde. biri nakit harcama, diğeri kredi kartı ile harcama. bu daha mantıklı.

  • gonul_isleri  (25.01.15 13:23:04)
Öyle gibi de tam da öyle degil : biri "reel" harcama" (neye harciyorum) diger "mali" harcama (nasil ve ne zaman ödüyorum). Ikincisi banka hesabinin açik vermesini önler, birincisi ise, neye ne kadar harcadigini bilmene yarar ki kisman gerekirse, nereden ne kadar kisabilecegini bilirsin. Ama "reel" hesapla "mali" hesabin arasini o kadar abartmamak gerek. Örnegin 250 liraya bir elbise alir da bes taksit yaptirirsan, önümüzdeki bes ay boyunca her ay 50 liralik elbise yazarsin.

  • pinocchio  (25.01.15 14:12:49 ~ 14:25:31)