Sayısal Loto olasılık, kombinasyon hesaplama

Merhaba. Yanlış hatırlamıyorsam sayısal loto'da tek bir kolonda 6 tutturmak 14 milyonda 1 ihtimal. Peki belli bir sayıda kolon için kombinasyon hesaplayıp, bu kombinasyonları gösterebilecek bir program, yazılım var mı? Kısacası sayısal loto oynamak isteyen birisi tercihini programın ortaya koyduğu kombinasyonlardan yana kullanmak istese böyle bi icat, teknoloji bulabilir mi?

Bu dedigini sayisal loto bayisinde makineler yapiyo zaten.

(Bkz: Makineye oynatmak)
  • baldur2  (25.01.15 01:08:18)
@baldur2 makineye oynatmaya pek güvenmemek gerekiyor. Çünkü doğrudan müdahale etme ihtimali yüksek. Benim aradığım şey makine mantığında ama asıl olay istediğim yazılımın önüme koyduklarının içinden bütçeye göre limit dahilinde tercih yapmak. Yani en nihayetinde güvenmediğim sisteme şansımı teslim etmek istemiyorum

  • bilmemkacincinick  (25.01.15 01:22:39)
Ben tam olarak soruyu anlayamadım. Her kolonun tutma ihtimali aynı. Bu kolonlardan belli sayıda var (yani 14 milyon tane farklı kolon var). Siz ne istiyorsunuz tam olarak?

  • azeriturku  (25.01.15 01:30:59)
@azeriturku istediğim şey, milli piyangonun olasılığı değil, kullanacağım programın olasılığı. Oynayacağım kolon sayısı kadar benim kendi programımın olasılığı üzerinden şansımı denemek istiyorum

  • bilmemkacincinick  (25.01.15 01:42:25)
Tam olarak istediğim şey, istediğim kolon sayısı kadar bana olasılık sunması. Kolonlarda oynayacağım sayıları belirlemesi..Tercihimi mpi'nin olasılığından değil de kendi programımdan yana kullanmak istiyorum.

  • bilmemkacincinick  (25.01.15 02:01:57)
Doğru mu anladım? Siz makineye "bana 10 kolom yap" diyeceksiniz ve makine de size 10 tane birbirinden farklı kolon sunacak ( 1-3-22-24-31-21 , 2-12-27-24-30-33 .... Böyle 10 tane) ve bu numaralar rastgele seçilecek.

Eğer doğru anladıysam bu çok basit, çok kolay bir şekilde yapılabilir
  • azeriturku  (25.01.15 02:44:28)
Ne fark eder. Ikisinde de olasilik ayni olacak. Turkiyede de 1den 49a kadar sayilarin oldugu bir oyun ile amerikada da ayni sayilar dahilinde cekileb oyunda olasiliklar tamamen ayni. Yani sen bunun icin bi makine icat etsen ne degisecek ki?

  • baldur2  (25.01.15 05:09:19)
14 milyon kombinasyon var iste. Hepsini bakacak misin tek tek? Ya da soyle diyeyim. Makine sana 1 kolon icin kac tane kombinasyon gosterecek? Ya da kac tanesi ideal?

  • baldur2  (25.01.15 05:12:32)
Yapmak istediğiniz şeyi tam anlamadım ama şunu mu demek istiyorsunuz? mesela 10 tane kolon oynayacağım makine bana kazanma ihtimali en yüksek 10 kolonu bulsun. Eğer istediğiniz buysa olmaz çünkü, aynı kolonu iki defa oynamadığınız sürece elde edeceğiniz tüm kolonların çıkma ihtimali aynı. (ama işin içine 3-4-5 tutturma ihtimallerini de sokarsanız işler değişebilir)

  • nuka cola  (25.01.15 08:04:22)
Bulunamaz.
Belli bir sayıda kolon oynadığında gerçekleşen durum şu:

Diyelim 10 kolon oynadın. 14 milyonda 10 olasılığın var,
diyelim 1 milyon kolon oynadın, 14/1 olasılığın var,
diyelim 4 milyon kolon oynadın, 14/4 olasılığın var.

Devirli haftalarda bile tam olasılıklı kolon oynamak verdiğini karşılamaz. Hiç o toplara girme bence.

İkramiye bir kolona çıkıyor. Şansını denemek istiyorsan bir kolon oyna yeter. Garantili oyun oynanabilemez çünkü.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (25.01.15 08:19:29)
Loto turkiye diye bir site var. Orada bu kombinasyonu ureten 10 tane farkli program var bi bakin isterseniz

  • thracian  (25.01.15 09:15:28)
1-2-3-4-5-6 ile 8-13-25-32-42-46'in olasılıkları tamamen aynıdır. Diğerinin tutma olasılığının biraz daha fazla gelmesi sadece beynimizin yanılma mekanizmasının çalıştığını gösterir, o kadar.

Makinalarda bir yanıltma yok, tamamen düzgün dağılımlı rassal sayı seçimi üzerine çalışıyor. Aynı programı temel programlama bilgisi olan herkes yazabilir. Üstelik makinaların şöyle bir artısı daha var, normalde bizim yarattığımız rassal sayılar gerçekten rassal olmayabilir. Makinalar yaratılan sayıların rassallığını da kontrol ediyor.

azeriturku'nun yazdığı gibi tüm rakamları oynayan bir rassal algoritma da yazabilirsiniz ve 6 sayıyı büyük olasılıkla bulursunuz ama çoğu başka başka kolonlarda olur. Çok büyük olasılıkla herbirinde 1-2 tane sayı tutar. Belki denk gelirse 3.
  • aychovsky  (25.01.15 09:42:07)
Hepinize teşekkür ederim. @azeriturku aynen o şekilde olcak. Önüme istediğim kolon sayısı kadar olasılık sunsun. Mesela programın adı "seni zengin etcem abi" olsun. Ben ona "20 tane kolon yap canısı" diyeyim, o da "hemen abi" desin ve rastgele hazırladığı 20 kolonu sunsun.

En çok hangi sayılar çıkmış üzerinden bi olasılık sunması hem saçma olur hem de kombinasyonun dibine vurmak olur. Böyle bi beklentim yok.
  • bilmemkacincinick  (25.01.15 10:18:46)
  • arafa  (25.01.15 12:01:41)
Kendin bile yapabilirsin bunu. Boş vaktin varsa eğer Javascript ile oyna biraz. Hatta yardımcı olabilirim, bu şekilde rahatlıkla istediğin kadar kolon bastırabilirsin kendine. Hem hobi olur, hem istediğin gibi editleyebileceğin bir gelişme aracı olur.

Yalnız aslında güzel olan; şu ana kadar olan bütün Sayısal sonuçlarını toplayıp; bilgisayara da random olarak kolon ürettirip, acaba tutturabilir miyim diye kontrol etmek olabilr.
  • sage  (25.01.15 12:33:50)