Eve yemek siparişi getirene bahşiş

Bahşiş veriyor musunuz? Ne kadar? Ne kadar olması gerekir?

Sahsen ben yasitim olan veya spyle bir bakip benden buyuk gorunen birine bahsis vermeye utanıyorum. Yoksa vermek isterim, kucukse veririm para ustu az ya da cok. Yeri gelir 1 tl yeri gelir 5 tl

  • bisi sorcam  (24.01.15 17:21:32)
yemeksepetinden kredi kartıyla sipariş verdiğim için vermiyorum. bazen nakit veriyorum ve para üstü artarsa 2-3 tl almıyorum. özellikle bahşiş vermedim.

  • halitkin  (24.01.15 17:22:15 ~ 17:23:51)
yaşa göre evet, sıkıntılı bir durum insan kendini kötü hissediyor, küçükse veriyorum ama yaş yakın ya da büyükse veremiyorum..

  • mutekebbir  (24.01.15 17:23:07)
yemeksepeti siparislerimde bende vermiyorum. +1 halitkin

  • teknikekip  (24.01.15 17:23:14)
Yemeksepetinden vermiyorum +1

ama mahalle pidecisi falan olursa küçük çırak çocuklara 3-5 bir şeyler atıyorum.
  • dios  (24.01.15 17:23:39)
%10 veriyorum. bozuk olmayınca da "kusura bakmayın bozuk yok" diyorum, yani neden bahşiş veremediğimi açıklamak zorunda hissediyorum.

edit: cevapları şimdi okudum. ben de yemeksepeti'nden sipariş verip kart ile ödüyorum. bahşiş ile bunun arasında bağ kuramadım. bozuk olur olmaz o ayrı konu.
  • m e l t e m  (24.01.15 17:27:14 ~ 17:33:00)
kfc çok yerdik eskiden kardeşimle, atıyorum 27 tuttu siz 30 çekin demiştim bir kere ama yaşı odukça geçkin bir beydi. niye dedi ağzının içinde 27 çekti. sonraki bütün kfc siparişlerimizi o bey getirdi ve hepsinde ayrı ayrı utandım. o günden beri yaşça büyükse hiç yeltenmiyorum. yaşıtlarıma da para üstü şeklinde bırakıyorum yine.

  • mula  (24.01.15 17:28:13)
Ben kartla ödüyorum, o yüzden para üstü olmuyor genelde. Ama varsa 1-2 lira bozuk veriyorum. Tabii babam yaşında adam getiriyor bazen, para vermeye utanıyorum ama verirsem de adamcağızın cebine 1-2 lira fazla girecek diye düşünüyorum. Sık sık eve sipariş verdiğim için de daha fazlası benim için çok olacak. Ne yapayım bilemedim.

@mula: Daha fazlasını çekin dersek kuryeye mi yoksa şirkete mi kalıyor acaba?
  • fadetoreality  (24.01.15 17:29:24 ~ 17:31:13)
hiç vermedim, vermem de. x,95 liraysa o 5 kuruşu bile sorarım.
zaten genelde pos getirmelerini isteyip kartla ödüyorum.

  • ucan spagetticanavari  (24.01.15 17:31:32)
her zaman en az yüzde 10 veriyorum, kartla da online da ödesem 2-3 lirayı bozuk para olarak veriyorum.
Bazen evde bozuk para olmadığından sipariş vermediğim oluyor. Çok dikkat ediyorum bahşişe,

  • michael_knight  (24.01.15 17:32:59)
genelde kartla ödediğim için vermiyorum, nakit ödüyorsam da 2-3 lira gibi para üstü kalıyorsa almıyorum.

  • asisamus  (24.01.15 17:33:40)
@fade kuryeye kalıyor, işe dönünce ona kasadan veriyorlardı üçü beşi. çünkü fişte tutar belli, ödenen belli. zaten kurye genelde oyle yapinca tesekkur eder.

  • mula  (24.01.15 17:34:52)
Çekiniyorum ben bahşiş vermeye çünkü onur kırıcı bir durum bana kalırsa. Bir kez 1 lira mı neydi para üstü kalsın demiştim, adam bana benim maaşım var teşekkürler dedi. O günden sonra bir daha asla :)

  • strangerinhere  (24.01.15 17:45:21)
hiç vermedim vermem de. ucan spagetticanavari +1

niye vereyim? bunun bir zorunluluk gibi görülmesi kadar saçma bir şey yok.

zaten genelde online kredi kartıyla ödüyorum yemeksepetinden. kapıda ödeme meselesi geçmiyor hiç yani.
  • rotten head  (24.01.15 17:56:59)
yemeksepeti'ndeki fiyatlar zaten normalden daha fazla oluyor. bi de bahsis verirsek üç gün bi sey yemememiz gerek. bahsis olayı zaten dünyanın en saçma olayı. isini yapıyor diye neden ekstradan para veriyorum ki adama?

  • ufukcel  (24.01.15 18:04:34)
herhangi bir sorun yoksa, geç kalmamışsa yüzde 10.

  • rygard  (24.01.15 18:14:59)
O anki ruh halime bağlı. Sipariş ücreti ne olursa olsun 2-3 liradan fazla bahşiş vermem ama. Gerçi param olduğunda sağım solum belli olmuyo, hesap kadar bahşiş bile verebilirim kafam güzelse.

  • amarikanya fitbolcusu  (24.01.15 18:21:17)
%10 bahşiş sadaka gibi oluyor. Bahşiş zengin işi vereceksem 5 tl üstü vermek lazim diye vermiyorum

  • roe  (24.01.15 18:37:52)
her zaman veririm 3-5. adettendir.

  • innerbliss  (24.01.15 19:20:24)