Burada sorulan sorulara cevap yazma sebebiniz?

Merhaba arkadaşlar, burada sorulan sorulara neden cevap yazıyorsunuz? Günümüzde ne yazık ki çoğu insan doğrudan maddi bir karşılığı olmayan bu eylemi gereksiz bulur, fakat sizi cevap yazmaya iten şeyler nelerdir? Bunu bir sosyoloji ve psikoloji anketi olarak da düşünebilirsiniz.

onaylanma icgüdüsü

  • ben de  (22.01.15 14:43:56)
İçgüdüsel yaklaşım: kendimle benzer sorunları ve kaygıları paylaşan insanlara elimden geldiğince yardım etmeyi seviyorum dünya görüşüm gereği.

Pragmatik yaklaşım: bu teker bizim sayemizde dönüyor, ben bugün yardım etmezsem iki gün sonra yardıma ihtiyacım olduğunda bana da cevap verilmeyebilir.
  • sevgikusunkanadinda  (22.01.15 14:44:40)
Cevabını biliyorumdur, ondan.

  • bilinmez bilinmez  (22.01.15 14:45:21)
Empati

  • innerbliss  (22.01.15 14:45:43)
sorun çözme ihtiyacı/takıntısı :/

  • neseranni  (22.01.15 14:49:16 ~ 14:49:31)
güzel muhabbet oluyor. bazen çok gülüyorum. eğleniyorum kısacası. birçok da yeni şey öğreniyosun vs...

  • aeroflot  (22.01.15 14:49:50)
Yardımcı olabildiğimde verdiği manevi mutluluk için.

  • excespeace  (22.01.15 14:55:23)
yardımcı olmak istediğim için. keşke insanların sorunlarını çözebilecek bir mesleğim olsaydı. doktor, avukat gibi mesela. yardım etmek çok güzel bir his veriyor insana.

  • rock n roll  (22.01.15 14:58:06)
can sıkıntısı. işim olduğu zaman duyuruyu açmıyorum bile.

  • kuzey li  (22.01.15 14:58:22)
Bir fikir verebilmek, yardımcı olmak. Ufak tefek geyikler hariç diyelim.
Bunun dışında buraya üye olma sebebim farklı bilgilere farklı kaynaklardan/insanlarda ulaşmak, yani bir gün bana lazım olabilecek bir sorunun cevabı gibi mesela. Uzar gider.

  • gece lampulu  (22.01.15 15:01:18)
Sorduğum sorulara işe yarar yanıtlar aldıkça yavaş yavaş cevaplamaya da başlamıştım..
Can sıkıntısı +1
Bir de insanlara yardımcı olmak güzel şey be..

Ama en büyük sebebi işsizlik, çalıştığım dönem bakmıyorum hiç..
  • mutekebbir  (22.01.15 15:02:09)
Doğru olan bu. Sen de "bir karşılığı olmayan bu eylemi 'ne yazık ki' gereksiz buluyorlar" demişsin ya.
Aldığım eğitimi/bilgilerimi birileri paylaştı diye alabildim. O zaman ben de bilgimi/deneyimlerimi paylaşmalıyım.
Çoğu insan değil aslında bence. Sepetteki portakallar sağlam da, gözümüz çürüğe ilişiyor.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (22.01.15 15:02:32 ~ 15:57:43)
Birisi dışarda sana bir yol vb. sorduğu zaman hangi sebeple ona yardım etmeye çalışıyorsan aynı sebep. Farkı burada kendi iradenle bulunuyorsun.

  • battal gemalmaz  (22.01.15 15:05:06)
Hepsinden biraz. Yardim ettigim icinm mutlu oldugum da oluyor, sadece cevabi bildigimden de. Su anki gibi calisirken kafami dagitiyorum bazen, anket doldurayim zaman gecsin diye de yaziyorum. Ara sira onaylaninca mutlu oldugum da oluyor, fikir ayriliklari yasayip araya girdigim de. Basima benzer seyler gelmisse tecrube aktarmak veya almak icin. Tek bir sey yok.

  • aychovsky  (22.01.15 15:08:05)
lan başkalarının ne sorunu var ben yine iyiyim diyenler var, ben dünyanın en önemli insaniyim, benimle ilgilenin diyenler var, bir bok yedim siz bana öyle demeyin hakliyim deyin diyenler var.

  • jaygatsby  (22.01.15 15:15:19)
bazen acıdığımdan, bazen sıkıldığımdan, öğretmen olduğumdan da olabilir.

  • ravenudon  (22.01.15 15:42:09)
-başkasına yardımcı olabilmenin getirdiği mutluluk
-empati +1
-yeni yeni bakış açısı kazanabilme ortamı.
  • m e b  (22.01.15 16:04:32)
bildiğimi gösterme isteği.

  • zvonimir  (22.01.15 16:15:07)
bilgi paylaşmak iyidir.

  • nuisance  (22.01.15 16:17:51)