20 yaşında tıp

sizce biraz geç mi? yazın sonuna doğru yurtdışına taşınıyoruz ve buradaki üniyi bırakıyorum yurtdışında tıpa gitmeyi düşünüyorum. 1 sene hazırlık + 6 sene tıp için artık geç mi sizce? ne biliyim ya 5. 6. sınıftayken arakdaşlarım evlenmiş çocuk sahibi olmaya başlayacaklar. Para kazanıyo olacaklar ve ben hâlâ okuyor olacağım. eğitim dili ingilizce.

not: tıp sonrası türkiye'ye dönülmeyecektir. denklik vs sorunlara girmeden sadece yaş konusu ile ilgili cevapları bekliyorum.

no2: hazırlığı sayarsak 21 yaşında tıp oluyor.

git derim

  • basond  (22.01.15 00:29:39)
kesinlikle geç değil. burada 30 küsur (ben 33 veya 35 diye anımsıyorum) olup tıp okumak isteyen vardı, gerisini düşünün artık. zaten üniversiteye başlama yaşı kaç ki? 20 yaşından daha büyük yaşta olan bir sürü insan var üniversite birinci sınıfta ve doğal olarak tıp fakültesi birinci sınıfta olan. yaş açısından tereddüt edecek bir şey yok.

edit: evet, aslında cilekli pasta gayet güzel özetlemiş. bir de soruyor musunuz! :)
  • microfiction  (22.01.15 00:30:52 ~ 00:33:50)
bir de soruyor musun?
istediğin meslek ise koş git.

  • cilekli pasta  (22.01.15 00:32:06)
23 ya da 24 yaslarinda bir arkadasim var, kadin, okulunu bitirip tip okumak istiyor ve o sebeple dershaneye gidiyor simdi. Cok hosuma giden bir karar oldu. Yapilir yani.

  • godless frog  (22.01.15 00:33:04)
Bugun aynı seyi dusundum, ben senden bir yas buyugum hatta. Bence gec degil, senin için de gec olmamali.

  • fraise  (22.01.15 00:34:13)
Bu yıl bizim okulun birincisi tus 9. Su oldu. 21 yaşında başladı tıbba ( bi üni bırakıp gelmişti)
Ablam 21 yaşında başladı, o da üni bırakıp sonradan tıp kazanmıştı ve 6 yıl hiç bütünlemeye dahi kalmadan mezun oldu

Bizim okulda bi kadın var 47 yaşında, afla geldiğinde 2. Sınıftan başlamıştı ani 42 yaşında başlamıştı bu yıl intörn oldu, yüksek puanla geçti tüm Yılları

30-40-50 ki yaşlarda mezun olan bir sürü tanıdığım var.

Bu bir sevgi olayı ercan...

16 yaşında başlayıp 11 yılda bitireni de gördüm, hatta bi tanesini her sabah görüyorum [ ;) ]

Ayrıca adettendir(bkz: mustafa altınışık)
  • etki  (22.01.15 00:36:05)
sana ne arkadaşlarından, çocuklarının olmasında yahu.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (22.01.15 00:37:10)
Olur olur.

  • Lim5  (22.01.15 00:42:32)
gerçekten tıp istiyorsan olur.

  • zlatanibrahimovic11  (22.01.15 00:53:04)
kesinlikle geç değil. zaten tr'de bile tıp okumak 6 yılda bitmiyor genelde. işin içinde olan biri olarak diyorum bunu.

ayrıca abd'de hukuk ve tıp yüksek lisans düzeyinde. yani 4 yıllık üni'yi (genelde işletme falan oluyor ) bitirildikten sonra tıp ya da hukuk okunuyor. onlara göre çok genç oluyorsun zaten.

geç değil yani dostum. iste yeter.
  • suicidal ronin  (22.01.15 00:58:25)
asla geç değil. tıp fakültesinden 30+ mezun olanların sayısı hiç az değil. istediğim meslek bu diyorsan hiç düşünme.

  • dolaysiz tumlec  (22.01.15 01:13:45)
geç falan değil.

  • dokuz numara dort yildiz  (22.01.15 01:15:01)
Gec diye bir sey yok. Ikinci kez lisansa basladim, takintisiz biterse 29,5ken bitirecegim ama matematik gibi bir illet varken o 35i bulur.

  • letheavendangered  (22.01.15 01:19:07)
Bana kalırsa geç.Gerçekten hayalin olsa da girince işler değişebiliyor. 7 senelik eğitimden söz ediyoruz ve zorlu bir eğitim.Çalışmayı seven insanları bile bunaltabiliyor.Ayrıca belli bir yaştan sonra öğrenme isteği ve öğrenme hızı azalabiliyor,sınav dönemlerinde sabahlamayı vucut kaldıramayabiliyor. Ayrıca aileye yük olma psikolojisi var.

Ailenin maddi durum iyiyse 7 sene daha destekleyebileceklerse oku. Tabi ailenin desteğiyle ne kadar rahat yaşarsın o tartışılır. Yurt dışında insanlar hayata erken atılıyorlar, çoğu kişi okurken çalışıyor aynı zamanda. Sosyal açıdan sorun yaşar mısın bunları da düşün. Oku diyenlerin gazına gelme. Uzaktan herşey kolay.Bunun uzmanlığı vs. de var. Okumanın yaşı yok deseler de bence var. 23-24 ten sonra çekilecek iş değil.Ben kendi hayalim için aileme yük olmak istemem mesela.Sonuçta her istediğimiz olmuyor

neden tıp bunu sor kendine. Belki sana aynı doyumu verecek daha kolay seçenekler de vardır.
  • empedokles  (22.01.15 01:44:48 ~ 01:51:42)
Empedokleks, insanlar hayata erken atiliyor ama universiteye daha gec basliyor. Ne zaman ki kendilerini, ilgi ve yeteneklerini kesfediyorlar, o zaman istedikleri bolumde okuyorlar. Bizdeki gibi 18 yasinda "ay cok iyi puan aldim arkeoloji istiyorum ama puanim bosa gitmesin muhendislik okuyum ben" gibi bir zihniyet yok.

  • letheavendangered  (22.01.15 01:57:16)
hiç geç değil. normal. zaten kaç yaşında gidecen ki. 15 yaşında tıpa giden yok.

  • maxhoper  (22.01.15 02:20:27)
Almanya'da yasiyorum :)

  • letheavendangered  (22.01.15 02:46:28)
Evet rehberlik hizmetleri gelismis ama bu, bireyin 17 yasinda daha olgun oldugu anlamina gelmiyor. Burda su anda okudugum 60 kisilik bolumde yaklasik 15 kisi 23-24 yasinda ilk kez universiyete baslamis. 17 yasinda olan sinif arkadaslarim da var ve ozellikle sinav doneminde bunlarin bi cogu "bu ne bicim bolum, ben boyle istemedim" diyor simdi. Hatta kizin biri ilk haftadan birakti, seneye baska bir bolume baslarim dedi. Insanlarin bu kadar rahat olmasinin sebebi merkezi bir sinavin olmamasi ve rakiplerinin sadece istedikleri universitelere basvuranlarin olmasi. Turkiyede adam sdu makinada okumak istese bile gidip odtu makina isteyenle yarismak zorunda kaliyor. Boyle zorlu sartlarda da kimse 1 yilini yakip seneye "belki girerim" riskini goze almiyor. Burda universiteye erkenden baslamis insanlar bile birkac sene icinde ya tamamen birakiyor, ya da bolum degistiriyor. Cevremde basladigi gibi bitiren cok cok az insan var.

  • letheavendangered  (22.01.15 10:44:30)