karpuz buz olursa zararlı olur mu?

böyle bir söylenti var. bir arkadaşımız tanıdığı bu yüzden mide iltihabı mı ne yaşamış ve hastanede yatmış 2 gün. karpuzu buzdolabına koymuş, karpuzdaki şeker kristalleşmiş ve o şekilde buzlu buzlu yemiş, doktorlar buz dolabından çıktıktan sonra bekletin diyormuş bu yüzden falan. var mıdır böyle bir şey cidden?

sevgili valideme yeni aldığım karpuz hemen soğusun dedim buzluğa atalım daha sonra çıkarır yeriz dediğimde; "aman unuturuz buz tutar sonra bozulur neme lazım" dediydi.

gidiyo demek sevgili karpuzlar buz tutunca...
  • swashbuckler  (01.07.07 15:28:39)
donmuş karpuzu eritmek iyi bir fikir değil. kendini salıverir ve çöpe atılması gerekir. yenmez yani.

  • samanliktaki zuhtu  (01.07.07 15:34:08)
sordugum donmuş karpuzu eritmek değil arkadaşlar karpuzu buzlu halde yemenin zararlı olup olmadığı.

  • nihilanth  (01.07.07 15:39:28)
mideye dokunabilir. çok soğuk olması bir de erimek için daha da ısı alacağı filan. kesin dokunur diyemem ama bence yapmamak lazım.

  • darknum  (01.07.07 15:57:07)
kendisinin donduğu için bir şey yapacağını sanmıyorum. sadece, optimal üreme sıcaklığı insan vücut sıcaklığından düşük olan ve normal florada da bulunabilen bazı mikroorganizmaları sevindirir belki. ama bu sadece karpuza has değil, tüm soğuk yiyecek/içecekler için geçerli

  • emk  (01.07.07 16:23:00)
yediğimizde midemizde ısınıp erimiyecek mi tekrar ki?

  • marido  (01.07.07 19:04:31)
ben midede iltihaba yol açması için pek geçerli bir sebep düşünemedim. fakat emk'nın dediği gibi, herhangi bir soğuk gıda tüketmek, bölgesel olarak vücut sıcaklığının düşmesine neden olacağından, üreme sıcaklığı daha düşük mikroorganizmaların gelişmesini teşvik edebilir fakat o pH seviyesinde de herhangi bir gelişme olması zaten çok zor. ben de durumu, dondurma yemekle aynı kefeye koyuyorum.

  • paranormal  (01.07.07 21:13:06)