Ayak tarağına giren Kramp

selamlar,

dün gece biraz beden kırıklığı ile yattım, üşüme titreme vardı. yatmadan ilaç aldım vs, sabaha bişey kalmadı gerçi ama. gecenin bir yarısı ayağıma giren feci krampla uyandım. hani şu tarak kemiğinin oraya girip ayağınızı diğer ayağınızla çiğnemenize sebep olan, ayak parmaklarını yukarı ya da aşağı doğru istemsiz çektiren cinsten.

bayağı da uzun sürdü bu sefer, rahat bir 10-15 dk vardır, yatakta kıvranırken saate de baktım artık çünkü bi bitemedi diye. kalflara doğru masaj yaptım, ayağımın üstüne masaj yaptım, üstüne bastım, ayağa kalktım, yürüdüm, sallandım, sürekli hareket halinde tutmaya çalıştım çünkü malum, durunca hemen parmakları çektirmeye bağlıyor sanki felçli gibi oluyorum.

birkaç sorun var bu konuda:
1) neden olur mu? belirli bir sebebi var mıdır?
2) nerede oluyor gerçekte, yani kalflarda meydana gelip ayağa mı vuruyor, yoksa direkt ayakta mı?
3) olmaması için almam gereken bir önlem var mıdır?
4) olduğunda nasıl geçiririm?

Grip ilaçlarının bazılarına kafein koyuyorlar. Aklıma o geldi. Ateş de olduysa bir miktar su kaybın artmış olabilir.

Daha çok su, daha çok potasyum, daha az kafein, daha iyi havalandırılmış bir odada uyku.
  • arnold schwarzeneger  (21.01.15 09:12:59)
1) özellikle potasyum olmak üzere mineral eksikliği. susuzluk. egzersiz sonrası gevşememe. sinirsel.
2) direkt ayakta. hissettiğin yerdeki kas kasılı kalıyor. bacakta başlayıp da ayağa yansıyabilir ama. ayağı acayip pozisyonalra sokarken yani, bacaktaki geçsin deyu.
3) muz. maden suyu. avakado. domates. esneme hareketleri.
4) kasılan yere ters itki yapmak lazım. yani bacağa girdiğinde ayağı kendimize doğru çekiyoruz mesela. ayaktaki konum itibarı ile gevşetemediğinden uzun sürmüş sanırım. kasılma hissinin tersi şekilde bir posizyon aldırmak lazım.
  • iz  (21.01.15 09:17:34)