bu ne aq: homeopati

kim milyoner olmak isterde an itibariyle yarışan bıldırcın pratisyen hekimmiş ve homeopati üzerine çalışıyormuş.
olm homeopati sahtebilim değil mi lan?

not: bu alternatif tıp saçmalıklarının yasal olduğunu biliyorum, ilgili yasa falan vardı, geçen çıktı hatta epey sövmüştüm. ama 7 sene tıp okumuş birinin ilgisini çekmesi garibime gitti.

Homeopati, bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemidir. diyor viki

  • fucking machine in my head  (20.01.15 22:10:22)
www.quackwatch.org

quackwatch da tek yasal kandırmaca diyor (abd için)
ben yasal olmasının sebebini "faydası olmadığı halde, zararı da olmadığı için hukuken yasaklanamaması", diye biliyordum.
  • namus ninjası  (20.01.15 22:14:37)
ha fötrü bilemeyecek elenecek şimdi. oh canıma değsin.

  • namus ninjası  (20.01.15 22:15:01)
değil, bir kısım insan arasında acayip popüler, buna hekimler de dahil. homeopatlar illa hekim olmayabilir ama hekimler homeopat da olabiliyorlar.

sağlıkçı olarak bana sorarsanız tamamen saçmalık, bilimsel de değil ama gittikçe yaygınlaşıyor.
  • malwethiel  (20.01.15 22:17:35)
yalan dolan. alternatif tıp bile olamayacak bir yöntemsizlik abidesi.

yalansavar.org

hatta sitenin yazarlatrından biri bunun deneyini de yaptı geçtiğimiz sene: eksisozluk.com
  • in pyjamas  (20.01.15 22:20:39)
sahte bilimdir ve malesef ülkede hekimlere yeterli bilimsel nosyon kazandırılamadığı için pek çok homeopatiyle, hacamatla uğraşan, hatta akademisyen olanları mevcut. hatta geçenlerde bir tıp fakültesinde homeopatiyle ilgili seminer mi ne vardı diye denk gelmiştim ama hatırlamıyorum tam.

bir de bu tarz işlerle niyeyse genelde aile hekimleri ve pratisyen hekimlerin uğraştığını gözlemledim ama genelleme yapmak mümkün değil tabi.
  • gibicibicis  (20.01.15 22:38:13)
Abicim "Astroloji fakultesi" bile var....

  • delifaruk  (20.01.15 22:46:09)
homeopati = sahtekarlık

  • fayfim  (20.01.15 23:37:07)