telefonların garantisi nasıl oluyor?

garanti nereden aldığına göre değişiyormuş ben yeni öğrendim bu durumu. çok saçma bir şey değil mi?

arkadaşım z2 telefon alacaktı siteler arasında çok fiyat farkı olduğu için Sony Türkiyeyi arayıp sormuş niye böyle arasında ne fark var diye. bizden almayan yerlerden alırsanız biz garanti veremiyoruz demişler. hepsiburadadan alayım mı demiş orası bizden almıyor, teknosada sorun yok oradan alabilirsiniz demişler. arasında 400tl fark var.

bu telefon aynı fabrikadan çıkmıyor mu neresinin sattığı çakma olmadıktan sonra neden önemli? bilenler aydınlatabilir mi?

aynı fabrikadan çıkıyor ama ithalatçısı farklı. ithal eden firma garanti, servis hizmetlerini veriyor.

o ithalatçılardan bir tanesi de bu: (bkz: evo bilgi teknolojileri)
  • inheritance  (20.01.15 09:01:27)
paralel ithalat denen nane oluyor o.

telefonların hepsi sony fabrikasında üretiliyor (ya da yan sanayiide), sony türkiye distribütör olarak telefon getirip belli bir kar ile satıyor.

x firması da kendi imkanalrı ile yasal olarak toptan yurtdışından aynı telefonları alıp ithal ediyor. fakat garantiyi doğal olarak sony türkiye vermiyor, "banane kardeşim para kazanmadığım telefona ne hizmet vercem" diyor.

fakat cihazlar uluslararası garanti hakkını kaybetmiyor sanırım ve o paralel ithalat yapan firma da kendi bünyesinde garanti veriyor yasal olarak.

arada 400 tl fark varsa ben olsam paralel ithalat alırım, güvenilir bir firmadan olmak şartıyla.

hepsi aynı yerde üretilen aynı cihazlar en nihayetinde.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (20.01.15 09:07:06)
bir ürün fiyatlandırılırken ürünün bedeli + ithalat maliyeti (taşıma vergiler vb) + satış maaliyeti + reklam pazarlama maliyeti + servis maliyeti + diğer maliyetler (vergi) gibi fiyatlandırılır.

sony'yi baz alırsak bütün reklamı sony euroasia yapıyor, adamların hayvan gibi pazarlama ve servis ağı var. tabi ki bunları fiyatlarına yansıtıyorlar. öteki firalar çeşitli tamircilerle anlaşıp yetkili teknik servis gösterip beş kuruş ekstra para vermeden ürünü getirip satıyorlar sadece. aradaki fark bundan ibaret.
  • argent dawn  (20.01.15 09:41:50)