akademikler bi bakar mısınız?

elimde asıl kaynaklar mevcutken ikincil kaynaktan (....den aktaran .....) diye kaynak versem nasıl olur? örnek olarak:

Ellis (2003) görev performansına dair iki boyut ileri sürmektedir: Öğrencilere planlama için zaman tanımak ve kolaylıkla ürettikleri şeyi sunmalarına yardımcı olacak girdi verilerini kullanmak için onlara fırsat vermek. (Ellis den aktaran Kasap)

Ellis'in kitabı bende mevcut ama kasap olayı çok güzel parafirize etmiş. bundan mütevellit Kasap'ınkini kullanmak istiyorum aktaranlı olarak. Başka kısılarda Ellis i direkt olarak kullanacağım sorun teşkil eder mi?

şekilsel hatalara takılmayınız lütfen acele ile yazılmış bir sorudur. teşekkür ederim.

Bir sorun teşkil etmez. Verebilirsin daha iyi anlattıysa.

Elinizde orijinal kaynak yokken ikincil kaynağın verdiği bilgiyi azıcık değiştirerek orijinalden veriyormuş gibi göstermek ve ayrıca ikincil kaynaktan da başka bir alıntı yapmak falan referansları şişirmek için kullanılan genel bir yöntemdir. :) Maksat derdi anlatmaksa "aktaran" diye kullanmanın hiçbir sıkıntısı yok. (Ellis'ten aktaran Kasap, 2004: 12) gibi..
  • hayal bilgisi  (19.01.15 11:16:40)
Şöyle de olabilir. Kasap (2004), Ellis'in (2003) görev performansı tanımına şu şekilde açıklık getirmiştir: "Öğrencilere planlama için zaman tanımak ve kolaylıkla ürettikleri şeyi sunmalarına yardımcı olacak girdi verilerini kullanmak için onlara fırsat vermek."

evirip çevirmenin bini bir para tabi. önemli olan referans vermiş olman ve sana ait olmayan tam alıntıları tırnak içine alman.
  • jesters cap  (19.01.15 12:02:25 ~ 12:03:14)