İstatistik/Regresyon Analizi Sorusu

Merhaba.
Ben bi konuda regresyon analizi/forecast yapmak istiyorum. Bilen biri yardımcı olabilirse çok işime yarayacak.

Elimde bir siteden yapılan otel rezervasyonlarının son 7 yıllık verisi mevcut. Bu verilerden yola çıkarak 2015 yılı için;
-Destination Ülke ve rezervasyon tarihi bazlı bir öngörüde bulunmak istiyorum. Örneğin; 2015'in Ocak ayında Destinasyon(ülkelere göre) yapılacak olan rezervasyonlar şu kadardır, totalde Ocak ayında şu kadar rezervasyon yapılacaktır gibi.

Bunun için nasıl bi yol izleyebilirim?

y=a bx denklemini bularak 2015'in öngörülen rezervasyon sayısını hesapladım. Diğer ay/yılların aritmetik ortalaması ile 2015 öngörüsünü aylara göre de böldüm ama destinasyonları nasıl dahil edebileceğimi bilmiyorum ne yazık ki.

Data tam olarak nasıl?

Aklıma gelen fikirler:

1) forecast'i her destination'a göre farklı farklı yapmak.

2) her yıl destinationların toplama göre oranlarını bulup, o oranların forecastini yapmak. sonra 2015 i forecasted oranlara bölebilirsin.
  • king lizard  (18.01.15 18:27:37)
@king lizard
çok fazla destinasyon var. bir tarih var ve bunu aylara, yıllara bölerek zamanı parametre seçtim. yıl bazlı yaptım ve bunun aylarını hesapladım.

data örneği: rezervasyonYıl, rezervasyonAy, destinationUlke ... şeklinde. bunları saydırarak hesaplıyorum ama çok fazla unique ülke mevcut oldugundan dolayı ayrı ayrı hesaplamak gerçekten çok uğraştırır beni
  • renkli hayalet  (18.01.15 18:31:31)
Her destination'ın o ayki toplam rezervasyona oranı bulunup, yine her destination'ın bütün aylar için ortalama oranı bulunabilir. sonra aylık toplam rezervasyon forecastinden o ortalama oranlara böle böle destinationları bulabilirsin.

  • king lizard  (18.01.15 18:38:54)
destinasyon kategorik bir değişken olduğu için dummy bir değişkenle dahil edilmesi gerekiyor modele. örneğin 4 tane destinasyon olsun, d1 d2 d3 şeklinde 3 değişken yaratıp ilk destinasyonda d1=1, d2=d3=0; ikinci destinasyonda d2=1, d1=d3=0; üçüncü destinasyonda d3=1, d1=d2=0; dördüncüde de d1=d2=d3=0 değerlerini vermek gerekiyor.

normalde mevsimsel etki de aylık ortalamaların bölünmesi üzerinden değil yukarıda bahsettiğim şekilde yapılır regresyonda.
  • galadnikov  (18.01.15 19:02:09)