çeviiri

Merhabalar bir diyalog yazsam yanlıslara yardımcı olur musunuz
Soru: Neden hollanda'ya gitmek istiyorsun
who doesnt want that? (kim istemez ki dedim ama?)
see more places, meet new someone, take photographs
they are looking amazing but real cause is you know english is global language and everybody should know it. My engish is not bad but it can be better so I am going to do everything for improve. Now I have a chance and i want to use it in the best way.
Neden seni götürelim derlerse;
I don't brag but I am hardworking, honest, respectful student So I won't be a problem for you in Holland. You can trust me.
And I todally deserve it.
By the way maybe it is not important for you but it is for me. Your decision may change someone's life...*smiiing* like me :)
Seçilir miyim bu konuşmayla sizce??

who doesn't want that olur. "who doesnt want that, right?" gibi daha şık olur konuşma olarak düşünürsek.
i like to (wanna da diyebilirsin) see new places, meet new people, take photographs.
("they are looking amazing but real cause is" bu kısmını tam anlamadım ne demek istediğini...)şöyle diyeyim;
going there sounds like a dream but it might be real. (oraya gitmek rüya gibi geliyor ama gerçek olabilir)
you know english is a global language and everybody should learn it. my english is not that bad but it should be better so im going to do everything to improve it. now i have a chance to do so and i want to use it in the best way i can.
(to do so= bunu yapmak için)

i dont like to brag but im a hardworking, honest and respectful student (responsible da ekle buraya bence) so i wont cause a problem in holland. you can trust me. (bu son cümle biraz gereksiz geldi ama gramer açısından sıkıntı yok diye kaldırmadım)
and i believe that i totally deserve to go.
maybe its not that important to you but it is for me. your decision may change someone's life. for example (smile) mine.
(baştaki by the way anlamsız olmuş, düşürdüm onu)

bol şans.
  • iz  (18.01.15 10:18:23)
But my real cause ie (oraya gitmekteki asil amacim) gibi dusunmustum ama yanlis midir hocam?

  • Lozturkmen  (18.01.15 10:41:13)
olmamış. cause'u o şekilde kullanamazsın. anladım şimdi demek istediğini.
o zaman şöyle toparlayalım, baş tarafı da değiştirmek lazım tabii;

who doesn't want that, right? seeing new places, meeting with new people, taking photographs...
all of these sound amazing but my main reason is to improve my english. you know... şeklinde devam...

ayrıca hazıra konmaya çalışmadığın için de tebrikler.
  • iz  (18.01.15 10:53:39)
Cok tesekkur ettim hocam :) bir de bir sey daha sorsam? Son paragrafa sey eklesem mi diye dusundum hani I can represent Turkey I trust myself yoksa cok ozne kullandigim icin hos olmaz mi?

  • Lozturkmen  (18.01.15 19:58:32)
represent öyle tek başına anlamlı olmaz. gereksiz olur.
ne için gidilecek? ya da neyin karşılığı, sonucu, eklentisi olarak? ona yönelik bir şeyler ilave edebilirsin.

  • iz  (18.01.15 20:13:29)