kira kontratındaki madde ve evsahibi ile ihtilaf

merhaba, sorum özellikle hukukçulara.

mevcut eve eylül 2012' de girdim. kontratımda şu madde var:
"kira kontratı 1 yıllıktır. kontratın sona ermesinden bir ay önce taraflar yazılı olarak ihtarda bulunmadıkları takdirde kontrat bir yıl daha uzamış ve yenilenmiş olur."

şimdi ben evden çıkacağım adam eylül 2015'e kadar kontratın geçerli, kalan kiraları da ödeyeceksin diyor. haklı mı?

bence kontrat eylül 2013'de yenilendi ama eylül 2014'de bitti. yoksa sonsuza kadar evden çıkamamam lazım.

eylül 2014 de yenilendi eylül 2015 e kadar geçerli bence
adam tamamen haklı diyemem kalan kiraları istemek bence biraz fazla olmuş bence geçerli bir sebep sunmalı ikna etmeye çalışmalısın,

  • basond  (17.01.15 15:31:15)
kontratin sonlandirilmasi ile ilgili bir madde olmalı; "x gun/ay kadar öncesinde haber vermek şartıyla..." diye. bulunmuyorsa da kanunda default bir süre kesin vardır. yoksa kazara tarihi kaçırdık, sonsuza dek kal evde. öyle bir dünya yok.

  • no christ requires  (17.01.15 15:45:54)
@no christ...bir ay önce dediği şey o olabilir

  • Sarix  (17.01.15 15:48:01)
Yanlışım olabilir, konu hakkında daha fazla bilgisi olan arkadaşlar düzeltirse sevinirim.
1- Kontratınızın 1 yıllık süresinin bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunmazsanız sözleşmeniz aynı şartlarla 1 yıl uzar. Siz bu halde Tbk 347'deki bildirim süresiyle sözleşmeyi feshedebilirsiniz. Bu zor bir yol.

2- Bir de Tbk 325'de şöyle bir hüküm var:

"Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira
sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının
bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya
hazır yeni bir kiracı bulması hâlinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer.
Kiraya veren, yapmaktan kurtulduğu gide
rler ile kiralananı başka biçimde kullanmakla elde ettiği veya elde etmekten
kasten kaçındığı yararları kira bedelinden indirmekle yükümlüdür"

Yanlış hatırlamıyorsam eğer Yargıtay kararlarında bu makul süre en fazla 3 ay olarak görülüyor. Yani siz evi geri iade ederseniz ev sahibi yeni bir kiracı bulana kadar kirayı vermeye devam edersiniz. Ancak dediğim gibi Yargıtay burdaki makul süreyi 3 ay olarak görüyor, ev sahibi nasıl olsa sözleşmem var evi 1 yıl boş bırakayım diyemez.
  • idari vesayetle denetlenen gercek kisi  (17.01.15 15:50:52)