doğrusu glayöl mü, glayör mü?

glayöl, kılıç çiçeği, gladiolus. ben doğrusunun glayöl olduğunu biliyorum. halk arasında glayör olarak yanlış bilenler de olabilir. vardır, olabilir. bir çiçekçi bu çiçeğin adının glayöl olduğunu bilmez mi? bu çiçeğin ismi çok bir kurumsal çiçeksepeti.com' un kendi sitesinde hem de pek çok kez glayör olarak yer almış.2.linkte görebilirsiniz.

bu arada aklıma takıldı, siz ne olarak biliyorsunuz bu çiçeğin adını?

www.nedirvikipedi.com

www.ciceksepeti.com

"Glayor"

"gladiolus"dan geldiğini tahmin etmekteyim, glayör değil de glayor olmalı.
  • mrvengeance  (17.01.15 11:33:25)
fransızcası glaîeul.

  • oinone pe  (17.01.15 11:39:09)
tdk'da glayöl diye geçiyor. bu tip durumlarda hiç düşünmeyip tdk ne demişse onu kullanıyorum ben. fransızcasının da glaîeul olduğunu düşünürsek gönül rahatlığıyla glayöl diyebiliriz. glayör de galat-ı meşhur mu diyosunuz, ondan herhalde.

ha bana sorarsan ben bu çiçeğin adını ilk kez duydum açıkçası, glayöl diye çiçek mi olurmuş. gerçi güzel çiçekmiş, gördüm sanki bundan. kesin bizimkiler kendi icat ettikleri saçmasapan bir isim söyledi diye bilmiyorumdur.
  • der meister  (17.01.15 11:41:54 ~ 11:42:24)
der meister, erkeklere gönderilebilen bir çiçek aynı zamanda, aklında olsun.

  • oinone pe  (17.01.15 11:45:17)
Glayöl kesin bilgi.
Zamanında gılayör diye gidip müthiş güzel aranjman yapan bi çiçekçi abiden azar işitmişliğim var.

  • battal gemalmaz  (17.01.15 12:06:41)
ee peki çiçeksepeti.com' un bunu bilmesi gerekmez mi? neden sitelerinde öyle yazıyor?

  • oinone pe  (17.01.15 12:12:44)
bilmeleri gerekir glayölü. yazanı da denetlemiyor demek. aklıma kameriye yerine kamelya diyenler geldi şimdi.

  • tedirginlik hucresi  (18.01.15 04:59:07)