adak olarak para vermek

mesala bir olay için (piyangodan büyük ikramiye misalen) X kişisinin borclarını kapatacağım gibi bişi adayabiliyormuyuz? illa kanlı bişiy mi olmak zorunda? (koç, tavuk, vs.)

ameller niyetlere göredir.

  • dokuzonbeş  (16.01.15 15:05:36)
kan dökme mecburiyeti yok. ancak adak ibadet üzerinden olmak zorunda.

  • istege bagli sigortasiz  (16.01.15 15:09:11)
hım aslında ben tam olarak duyurudaki gibi bişi istemiştim de :) yani eğer sayısaldan para çıkarsa arkadaşımın borçlarını kapatacağım, arkadaşımda değerli bir insan, bunu adak olarak verebiliyoz mu diye ama saçma geldi biraz önce zira misalen sayılsal çıksın X miktar bişi yapacam diye adak adamış olsam da arkadaşımın borcunu kapatacağım sanki bir çakallık yapıyormuşumda benden çıkacak olanı adak olarak adıyormuşum gibi hissettim ondan sordum anladığım kadarı ile zaten pek mantıklı değil ama para olarak da adak adayabiliyoruz birde bunu da öğrenmiş oldum.

  • selam  (16.01.15 15:13:20)
soru altında soru olacak ama bu adak denilen şey, şansı mı arttırıyor mesela piyango örneğini ele alırsak?

  • safepassage  (16.01.15 15:13:53)
x olursa oruç da tutacağım diye bilirsin (bkz: adak orucu) mantık olarak yapılması vacip ve farz olan bir ibadetin ekstra yapılmasıdır. oruç, namaz, kurban, sadaka

  • mr fusion  (16.01.15 15:14:38)
sadaka adanabilir. kurban da mecburi bir ibadet değil sadaka gibi, ama adak olabiliyor.

  • istege bagli sigortasiz  (16.01.15 15:16:47)
@safepassage aslında bakarsan piyango, sayısal vb şans oyunları kumar'a giriyor, kumar da haram ve haram yolla gelen de haram, dolayısı ile aslen böyle bir şey için adak adamakda çok doğru bir şey değil adansa bile kabul edileceği pek düşünülmez.

ancak cevaplardan yola çıkarak devam edersek her hangi bir olayın gerçekleşmesi adına adak adıyorsun, istediğin gerçekleştirilirse adağını da vermek zorundasın, bunu şans'ını arttırmak olarak görebilirsin de ama amaç o değil aslında, amansız bir hastalığa yakalanmış bir yakının için adak adayabilirsin misalen ve iyileşebilir, doktorların 0 şansı var demesine rağmen yaşar ve bunu şans ile açıklayamazsın yada açıklayabilirsin.
  • selam  (16.01.15 15:23:50)
adaklar bedenen ve maddi yönden yapılabiliyor. "xx olsun 2 ay oruç tutacağım." da bir adaktır, "xx işim olursa kurban keseceğim." de adaktır, "xxx olursa 10 tane çocuk sevindireceğim/giydireceğim." de adaktır. illa kan akmasına gerek yok.

bir de şansı arttırıyor bence. gerçi ne istediğine de bağlı. ben bir sınada "350 ve yukarısı alırsam bir miktar para vereceğim." demiştim. aldığım puan ise 353'tü :)))
  • m e b  (16.01.15 15:28:52)