Ada, Parsel Numarası Bilinen Arsa Sorusu

Elimde ada ve parsel numarasını bildiğim bir arsa var. Almayı düşünüyoruz ancak bölge askeri alana çok yakın. Askeri alanın içinde değil, ama "mıntıka"sında olabilir. Ben bununla ilgili nereden bilgi alabilirim.

Mıntıka tanımı yanlış olabilir, ama şöyle izah edeyim; tel örgülerin içinde kalmayan, ancak ne olacağına askeriyenin karar verdiği ya da engel olduğu yer gibi bir şey sanırım.

İl özel idareden bilgi almam önerildi, ilk fırsatta bunu yapacağım. Başka her türlü önerinizi dinlerim.

edit:

arsa il özel idaresi alanında. az önce il özel idare ile konuştum. verilen bilgiler şöyle;

arsa askeri alan değil ancak askeri güvenlik bölgesi içinde olabilir dediler. (benim mıntıka dediğim) eğer böyleyse yapı yapılamaz diyorlar. bunu öğrenebilmenin iki yolu varmış;

1. ben çanakkale'de olduğum için Çorlu'da bulunan milli savunma bakanlığının emlak daire başkanlığı'na başvurmalıymışım. en kesin bilgi buradan olurmuş.

2. arsanın kütük defterine bakmak gerekirmiş. kütük defterinde milli savunma bakanlığının şerhi varsa bina yapılamazmış. yoksa büyük ihtimalle yoktur diyor. ama bu yöntem kesin mi değil mi emin değilim.

bu bilgiler ışığında eklemek istediğiniz her türlü bilgiye açığım.

yerini buradan görürsünüz. parselsorgu.tkgm.gov.tr
üzerinde şerh varsa tapudan öğrenebilirsiniz.
imar durumu için belediyeden sorarsınız.
  • spankenstein  (15.01.15 11:15:23)
arsanın bulunduğu adada hiç başka yapı var mı?

varsa ruhsatlı mı?

yok her taraf boş arsa ise önce belediyeden imar durumu ile ilgili bilgi alın.

söz ile sağlıklı bilgi alamaz ya da kesin bir kanıya varamaz iseniz resmi imar durumu başvurusu yapın, 300-400 paranız gider 10 gün filan sürer ama en garanti yol budur.

bir belediye sınırında değil ise diğer arkadaşların tavsiyelerini dinleyin.

istanbul da ise elimdeki ilçe haritalarda dwg olarak bile olabilir. yardımcı olabilirim.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (15.01.15 12:12:21)
arsa il özel idaresi alanında. az önce il özel idare ile konuştum. verilen bilgiler şöyle;

arsa askeri alan değil ancak askeri güvenlik bölgesi içinde olabilir dediler. (benim mıntıka dediğim) eğer böyleyse yapı yapılamaz diyorlar. bunu öğrenebilmenin iki yolu varmış;

1. ben çanakkale'de olduğum için Çorlu'da bulunan milli savunma bakanlığının emlak daire başkanlığı'na başvurmalıymışım. en kesin bilgi buradan olurmuş.

2. arsanın kütük defterine bakmak gerekirmiş. kütük defterinde milli savunma bakanlığının şerhi varsa bina yapılamazmış. yoksa büyük ihtimalle yoktur diyor. ama bu yöntem kesin mi değil mi emin değilim.

bu bilgiler ışığında eklemek istediğiniz her türlü bilgiye açığım.
  • jaaaccckkk  (15.01.15 12:23:07)
Yeni bilgilerle tekrar geldim.

@want2die çok teşekkürler.

durum şu;

arsa imarsız zaten. yatırım için düşünüyoıruz. tapu kütüğünde "yabancıya satılamaz" şerhi var. bu da 2. dereceden askeri güvenlik bölgesi olduğunu düşündürüyor. 2. dereceden askeri güvenlik bölgelerine "yapı yapılamaz" şerhi de düşülebiliyormuş. şimdilik bu yok.

ilerde bu şerh gelir mi? yoksa imar çıkarsa yapı izni çıkar mı onu düşünüyorum. bir bilgi daha; çanakkale boğaz köprüsünü de içine alan 1/100000 lik plan vardı geçenlerde çıkan. o plana göre de bölge yerleşim alanı değil, askeri bbölge içinde kalıyor.

ne dersiniz?
  • jaaaccckkk  (15.01.15 14:03:57)