10 yıllık pasaport sorusu

2016 ocak'ta süresi dolacak olan iki yıllık bir pasaportum var. ben şuan on yıllık pasaport için müracaat etsem yeni gelecek pasaport 10+1 yıllık olacak bunu biliyorum, peki ücrette bir değişiklik olacak mı yoksa standart gözüken 10 yıllık bedeli mi ödeyeceğim?

ikinci sorum, 10 yıllık pasaportun sayfaları 2 yıl içinde doldu diyelim, bundan sonraki süreç nasıl işliyor? yeniden başvuru yapıp tekrar pasaport ücreti mi ödüyoruz yoksa pasaport süresi henüz dolmadığı için ücretsiz mi veriyorlar? (sanırım fazla iyi niyetli düşünüyorum)

emin olmamakla birlikte 2. sorunun en iyimser cevabı sadece defter parası ödeyerek yeni pasaport almak olabilir. ücretsiz olması imkansızdan da öte..

  • calzoncillos  (15.01.15 09:30:26)
pasaport 10 yildan fazla olabiliyor mu emin misin? ben 10 yillik aldim eski pasaportta zaman da vardi, tam 10 yillik vermisler kalan zamani eklememisler. standart 10 yillik odeyeceksin.

sayfalar dolduysa muhtemelen cuzdani degistirip sadece cuzdan bedeli odersin.
  • disq  (15.01.15 09:31:16)
• Evet 10 yıllık bedeli ödeyeceksin, geçerli eski pasaportunun kalan süresi için herhangi ek ücret ödemiyorsun.

• Sadece defter parası ödersin.
  • battal gemalmaz  (15.01.15 09:38:14)
@disq; 10 yıldan emin değilim ama daha düşük süreli pasaportlar için eski pasaportun süresini ilave ediyorlar, düz mantık kurdum ama dediğin doğru 10+1 yapmazlar.

  • tolga asp  (15.01.15 09:39:09)
10+1 pasaport olacağını ilk defa duydum.
o zaman bir yıl arayla iki tane 10 yıllık alsak, 19 yıllık pasaportumuz olmuş olur.

Pasaport süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır.
  • facebook  (15.01.15 09:45:26)