Şu duman(ımsı) neyin nesi?

Merhaba. Uçakların G-kuvvetinin sınırlarına ulaştığında kanat üstlerinden bu tarz bir dumanımsı görüntü oluşuyor. Ekteki fotoda da görünmekte. Bu neyin nesidir?

Not: akrobasi uçuşlarındaki kanat uçlarından çıkan dumandan/gazdan farklı bir şey bu.

  • razvan rat  (14.01.15 21:13:15 ~ 21:14:48)
peki şu görseldeki durum nedir? çünkü bu paylaştığım fotoğrafta uçak havalandıktan hemen sonraki durumda. ses duvarını aşması o konumdayken imkansız olmasa da F-16 için biraz zor. benim asıl öğrenmek istediğim, uçağın manevrası esnasında o dumanımsı olayın belirip sonra tekrar kaybolması.

i.imgur.com
  • bilmemkacincinick  (14.01.15 22:24:49)
o okuduğum vikipedi maddesinden bi şey anlamadım ama zannedersem şöyle; uçak ses çıkarıyor. ses hızına ulaştığında dalgalar yani motordan, hava çarpıntılarıdan çıkan ses dalgaları uçağın içinden geçmesi gereken bir çınlama kafesi haline geliyor. uçak bu kafesin ses toplayıcı hacmi. kendi çıkardığı ses ve önünde yetiştiği ses dalgaları üst üste binince rezonans oluyor. kendi halinde takılan su buharı o rezonansta aniden yoğuşup mist denen şeyi oluşturuyor.
yağmur oluşması için nem, uygun sıcaklık ve yağmur çekirdeği gerekir. çekirdek çoğu zaman toz-polen partikülleridir, misal sahra tozları..
bu toz yoksa aynı işi titreşimler de görür. ses bombasıyla yağmur yağdırma denemelerinde prensip budur. tecessüm etme, yoğuşma, cisimleşme, precipitation.. gavurcası.
burada da çok kısmi bir tecessüm oluşuyor. o bulutun muntazam kesik küre şekli de ses dalgalarının küresel yayılmasından kaynaklı zannedersem, ahey ahey.

aynı durum uçak kanatlarında vorteks oluşur, o vortekslerin niçinde de oluyor. yeşilköye, neme doygun havada inen uçaklar o kanat uçlarındaki izleri bırakıyor, ne kadar yavaş gidiyor olsalar bile nem varsa o yoğuşma gerçkleşir.

www.google.com.tr

amasci.com
  • namus ninjası  (14.01.15 22:38:33)
  • guru  (16.01.15 02:21:31)