elde çamaşır yıkamak

ya çok sevdiğim bi kazağım var, sadece elde yıkayınız yazıyor yıkama talimatlarında. ya ben hiç elde çamaşır yıkamadım ama kazağı o kadar seviyorum ki yıkarım dert değil. yalnız nasıl yıkayacağımı bilemedim. elde nasıl çamaşır yıkanır?

ya bi de benim makinanın elde yıkama programı var ama 2,5 saat filan sürüyor sanırım. cesaret edip de atamadım. o nasıldır?

  • yue  (14.01.15 14:02:53)
benim de bir tane öyle kazağım var, üzerine bir şey dökülmedi hiç sadece birkaç kez giydiğim için yıkıyorum, leğene ılık su dolduruyorum (çok sıcak yaptım bir kez siyah olduğu için biraz renk verdi hemen çıkardım) toz deterjanı atıyorum normal birazcık ovusturuyorum biraz da suda bekletiyorum, sonra leğenin içinden çıkarmadan akan suyla duruluyorum, ortalama sıkıp sererek kurutuyorum. kazağı o kadar ıslakken asarsan sıkıntı olabilir gibi geliyor bana, kalorifer peteğinin yanına bir yere havlu serip düzgünce üzerine bırakmak iş görüyor. ama eğer üzerinde leke varsa nasıl çıkar elde onu bilmiyorum.

  • freya  (14.01.15 14:12:36)
ılık suda yıkayın. bir küçük leğene ılık su koyun. varsa yünlüler veya hassas çamaşırlar için sıvı deterjan kullanın. yoksa şampuan da olur. güzelce köpürtün, kazağınızı alın leğene, fazla çitilemeden yıkayın. çıkartıp, çok kirli ise bir su daha hazırlayıp, tekrar aynı işlemden geçirin. sonrasında bol su ile durulayın. isterseniz son durulama suyuna azıcık yumuşatıcı koyun. sıkmadan, güzelce, kazağı uzatmadan, formunu bozmadan, katlayın. uygun bir yerde süzülmeye bırakın. şayet katlamadan gelişigüzel süzülmeye bırakırsanız, kazak formunu kaybedebilir. tamamen süzüldükten(suları akmıyorsa) düz bir zemine temiz çarşaf vs yayın. üzerine düzgünce yerleştirip kurutun. tamamen kuruduktan sonra, çok düşük sıcaklıkta yine formunu bozmadan ütüleyin.

  • oinone pe  (14.01.15 14:13:31)