Iran Ihracatı Ödemeleri Hk.da.

Şimdi bir müşterimiz var, anlaşmaya vardığımız bedeli %100 Cash olarak bir Halkbankası hesabı istedi illa, oraya euro bazında ödedi.
Banka şöyle der;
Para geliyor, hesabınıza geçecek ve orada bloke edilecek.
Siz ihracatı gerçekleştirdiğiniz zaman, beyanname, kapama ve FT ile bize ibraz edeceksiniz, biz de parayı serbest bırakıp hesabınıza aktaracağız.

Bu hep böyle midir Iran müşterilerinde, yoksa son yıllarda olmuş bir gelişme mi?
Çünkü en son 8-10 sene evvel Iran ile bir ihracat diyaloğum olmuştu!!

Üstte kalırsa sevinirim, Teşekkürler.

Sadece iran'a ozgu bisey degil genel olarak bu sekilde

  • Solem2  (14.01.15 13:13:11)
anlatılan standart bir prosedür ancak iran'dan para gelmesi bu kadar değil haberin olsun.

  • tantunisultansüleyman  (14.01.15 13:15:34)
Teşekkürler arkadaşlar.
@Solem2;
tamam Iran'a özgü değil dediğin, muhtemelen Halkbankası kaynaklı.
Yoksa ben bir çok yere Peşin ihracatta yapıyorum, sonuç olarak açık hesap ve para anında geliyor hesaba. (Iran+HalkBankası böyle oluyor muhtemelen)
@tantunisultansüleyman;
bu kadar değil derken??
  • gece lampulu  (14.01.15 13:24:26)
Dostlar sağolun. Konu halloldu, beyanname, FT ve Menşe ibrazı ile para hesabıza 1 saatte geçti.
Ben eski BankMellat zamanlarını da bildiğim için (L/C işlemleri) kafamda soru işareti vardı.
@tantunisultansüleyman ;
dostum ihracatı 5 şubatta gerçekleştirdik, para bugün girdi.
Senin kolay değil dediğin kısma kafam takılmıştı ama yine de sonucu göreyim dedim.
Bence bir sıkıntı yok, bilgin olsun.
  • gece lampulu  (18.02.15 12:31:06)