öğrenci apartmanında sabahtan beri su yok.

iski'yi aradım. telefondaki adam, kayıtlı bir su kesintisi olmadığını, sayacın donmuş olabileceğini söyledi. bu gece don olacağından dolayı, sayacı bir bebek gibi sarmam gerekiyormuş. ben de koca bir çarşafı, içine minik bir su torbası koyarak kapının yanındaki sayaca güzelce doladım.
su gelecek mi şimdi yani?
sayaçla ne alakası var peki?
çarşafın içindeki sıcak su torbası sayaca zarar verir mi?
bulaşıklar tavana değecek. sabah da su gelmemiş olursa n'apmalıyım?

Donma önce sayaçta başlar sonra giriş çıkoş borularına yayılır dışardan müdahale ile komple çözdürmek çok zor. Belki donma öncesi önlem alınsaydı işe yarardı. Bulaşıkları balkona çıkartıp beklemek tek çare gibi

  • amator filozof  (09.01.15 01:16:47)
çarşaf işe yaramayacaktır muhtemelen. borular demirse elektrik vs vermek gerekir ki bu da "ay hadi yapalım" diyip yapılabilecek bir şey değil. elektrik tek çözüm değil tabi başka çözümler de var. ama gece gece uğraşılmaz.

sabah gelmemiş olursa (ki muhtemelen gelmeyecek,sabaha çözülmez çünkü donan boru) apartman/site yöneticisine söyle halletsinler.
  • mahone  (09.01.15 01:37:00)
kettleda su isitip sayacin ustunden doksen nasil olur acaba? sayaca zarar verir mi bilemedim ama bence senin yonteminden daha etkili olabilir.

not: evde su olmadigi halde su dokun dedim ama en azindan hazir su vardir diye dusundum.
  • ne desem bilemedim  (09.01.15 01:42:24)
Donuk boruları çözdürmek için 50 kettle su lazım

  • amator filozof  (09.01.15 01:48:59)
Öğrenci apartmanı olunca ne fark ediyor? Normal üç çeyrek boru döşelidir muhtemelen. Öğrenci apartmanlarına özel bir su tesisatı yok diye biliyorum, kaldıki olsa bile apartmana bir aile taşınırsa ne olacak? Bütün tesisat değiştirilecek mi?

Neyse cevaba geleyim; eğer sayacınız eski tip sayaçlardansa nalburdan 5 liraya pürmüz/şalama alıyor ve küçüm tüpe bağlayıp "en kısık ateşteyken" su sayacı giriş ve çıkışlarının 15 er santim ilerisine doğru sabit olmamak şartıyla tutuyorsunuz. %30 ihtimalle açılır.
  • Tears of Devil  (09.01.15 02:41:41)
teşekkür ederim herkese

@amator filozof, peki bu borular açıldıktan sonra, bir daha aynı duruma düşmemek için ne yapılmalı?

@mahone, birazcık internet araştırmasından sonra telefondaki görevlinin söylediğini yapayım dedim en azından :(

@ne desem bilemedim, sıcak su, sayaca ciddi zarar verebilirmiş, önermiyorlar.

@tears of devil, öğrenci apartmanı olunca herkes bu konularda tecrübesiz olmuş oluyor; çoğu kişi sorunu çözmek yerine arkadaşlarına gidiyor yani iş başa düştü demek oluyor :) sabah bakacağım. önce eski sayaç nedir, neye benzer ona bakmam lazım sanırım.
  • sagittal  (09.01.15 02:53:04 ~ 12.01.15 18:09:54)
Kartlı sistem mi faturalı mı onu yaz ben yardımcı olurum.

  • Tears of Devil  (09.01.15 09:09:18)
hiç oynama uğraşma, şantiyede hangi boruya tekmik attıysam elimde kaldı. kırıld zaar ak

  • topkapiaksaray  (09.01.15 10:11:51)
sayaçı korumak aslında çok basit.

vazelin sür
  • joe dalton  (09.01.15 15:11:43)