Hümanizm Üzerine

"iyilik budalalıktır ve her özgür zihni acıma körleştirir. İyiler ve adiller, sizde gülünecek çok şey var. İyiliğinizin bir çoğu zayıf olmanızdandır." demiş bir düşünür. Katılıyor musunuz?

Ben bu lafın üstüne bir gün düşüneyim sonra fikrimi yazarım

  • Eccentric  (08.01.15 20:40:42)
katılmıyorum.

iyilik ile acıma aynı şey değildir. ben kendimi iyi niyetli bir insna olarak tanımlıyorum. (gerçi bunu başkalarına sormak gerek,neyse) ama acıma duygum pek yoktur.

iyi olmak insanı ne zayıflaştırır ne de acizleştirir. aksine adil olmayı kerizlik görüp, her işinde, hayatında vs'de insanları nasıl üç kağıta getiririm diye düşünen adam bence aciz ve acınası durumdadır.
  • mahone  (08.01.15 20:45:39 ~ 20:47:27)
kesinlikle katılmıyorum. iyi bir insan olmak için dine ihtiyaç yoktur. geçmişten günümüze bütün filozoflar daha iyiye ulaşmak, daha erdemli olmak için çabalamış. ve ben iyi, erdemli, adil olmanın insanlığın özü olduğunu düşünüyorum. aksini düşünenin bozuk olduğunu düşünüyorum. ben dinsiz olarak böyle düşünüyorum. dini öğreti açısından bakarsak da buna yönlendirme vardır. mesela kabala'da aktif insan olma durumu vardır. tasavvuf'da da öyle, islam'da da öyle.

@mahone'nin söylediklerinden belki şu anlam çıkarılabilir. İnsanı bu kötü duruma iten sistemdir.
  • secilmis uye  (08.01.15 20:49:49 ~ 20:51:14)
yo.

  • mayaa  (08.01.15 20:51:52)
Sağlam Müslümcüymüş o düşünür.

  • amarikanya fitbolcusu  (08.01.15 21:17:09)