ketil mi daha cok elektrik yakiyor ocak mi?

Ketil cok mu yakiyor? Ketil yerine ocakta kaynatsak (dogalgaz) daha mi cok daha mi az yakar?
Hangisi daha hesapli? Elektrik faturamiz cok gelmis de ona göre aliskanligimizi degistirecegiz.

Kettle diye mi yazılıyor meret bilmiyorum googlelayamadim da kusura bakmayin :)

ani ısı çeken kettle gibi şeyler daha çok yakar denir hep ama son 10 yılda teknoloji buna el attı mı bilinmez.

  • whoosie  (07.01.15 21:39:41)
Ocak daha hesaplı. Kettle diye yazılıyor evet.

  • buff  (07.01.15 21:39:43)
kesinlikle kettle ve çay makineleri çok elektrik yakar.

  • alp9900  (07.01.15 21:45:16)
2015 ocak faturalarının kol gibi olması

Bunu sozlukte aratin. Nedenini ogrenin faturanin.
  • thracian  (07.01.15 21:46:23)
kettle cok yakar

  • delifaruk  (07.01.15 21:47:11)
su ısıtıcıları çok yakıyor. acelen yoksa kullanma.

  • doxanikee  (07.01.15 21:54:44)
hemen hemen aynı yakar. birinde kullanılan eleman pahalı, süre az; diğerinde süre uzun, kullanılan eleman ucuz. hemen hemen aynıya gelir.

  • devilred  (07.01.15 21:56:18)
ocak doğal gaz ise ocak az yakar ama ısı kaybı olmasın yanan damarlar çok fazla çaydanlığın etrafında yayılmasın dibine değisn orta aç yani ateşi.

  • basond  (07.01.15 21:57:31)
Doğalgaz daha ucuza geliyormuş.

  • strangerinhere  (07.01.15 22:21:48)
bana su miktarina göre değişir gibi geliyor. bir bardak suyu ocakta kaynatmak daha hesaplı olurken sanki 1lt suyu kettleda ısıtmak daha hesaplı olabilir.

  • nwnd  (07.01.15 22:21:59)
(git: 882923)

  • g7mor  (07.01.15 22:58:44)
doğalgazlı ocak elektrik yakmaz. kıyaslarsan doğalgaz (muhtemelen su demek istedin) daha ucuza kaynatır. hatta elektrikle çalışan resistörlü her şey çok fazla elektrik tüketir. ufolar, elektrikli fırınlar, tost makinesi, ketıl vb.

  • icim urperiyor  (08.01.15 00:32:24)
ketılı gece 10 dan sonra açarsan daha ucuza gelir.
arada çok fark yok. gece tarifesinde elektrik 17 kuruş, daoğalgaz 9,5 kuruş. ocak en az iki katı sürer, artı ısının çoğu suya geçmiyor, kayıp daha fazla ketıldan. o nedenle ketıl gece daha avantajlı olabilir. tabi çelik demlik falan değil de bakır kullanırsan daha çabuk kaynar, belki bir avantaj olabilir.
pik saatte elektrik 45 kuruş,o nedenle doğalgaz daha ucuza gelir bence.
*ketılın 1800 watt olup ocağın yarısı kadar süreceğini varsaydım.
  • sckxyss  (08.01.15 00:54:43 ~ 01:04:35)
herkes 3 lü tarife kullanmıyor

1 lt suyu ocakta kettela göre yarı yarıya daha ucuza kaynatırsun.

Ama benim gibi unutkan biriysen ocakta çok çaydanlık yakabilirsin onun için hep kettal kullanırım.

Bundan sonra kettal diye yazıyoruz s.kmişim tdk yı.
  • mrthany  (01.03.15 19:06:43)
mrthany
nasıl hesapladın yarı yarıya olayını anlat da biz de öğrenelim.

  • sckxyss  (01.03.15 19:31:26)
bundan iki yıl önce elektrikle ve doğalgazla ısıtmayı karşılaştırmıştım aynı suyu elektrikle 4-5 kat pahalı ısıtıyorsun (ideal ısı kayıpsız) şimdiki elektrik ve doğalgaz tarifelerini ocaktaki ısı kaybı falan filan totomdan yarı yarıya verdim.

  • mrthany  (01.03.15 20:27:52)