zeka soruları

çocukluğumdan beri bayılırım zeka sorularına. öyle kelime oyunlu ya da formül gerektiren değil de pratik zeka gerektiren, farklı düşünmeyle çözülebilecek sorular özellikle.

sizin bildiğiniz böyle sorular var mı? ne bileyim gördüğüm en güzel soruydu dediğiniz. tabi cevabını vermeden :)
edit: uh mesajlaşmaktan soru okuyamadım :)o zaman herkes sorusunun altına spoiler yazıp cevabı da yazsın. merak eden baksın.

favorim olan soruları editleyeyim şimdi.

1. soru;
yıllar sonra iki matematik profesörü karşılaşır. sohbet ederler.
-çocuğun var mı?
+var 3 tane.
-yaşları ne?
+yaşları çarpımı 36.
-bi ip ucu daha ver.
+yaşları toplamı burdaki kapı numarası(ikisi de numarayı görüyor)
-mm bi ipucu daha ver.
+en büyüğü sarışın.
-buldum.

bu çocukların yaşları kaç?

2. soru; bi gün padişahın biri 10 tane kuyumcuya 100er gramlık 10 tane külçe altın yapması için 1000 gr altın dağıtır. neyse bi hafta sonra kuyumcular gelir.
padişah vezirine 'bu kuyumcuların arasında 1 hırsız var ve her külçeden 10 gr altın çaldı(yani her külçesi 90 gr). vezirliğini kanıtlamak için baskülü sadece bir kere kullanarak hangisinin hırsız olduğunu bul'

vezir nasıl bulmuştur hangisinin hırsız olduğunu?

monty hall problemi:

bir yarismadasiniz ve sunucu size uc kapi sunuyor, kapilar kapali ve rastgele ikisinin arkasinda keci, birinin arkasindaysa araba var.
siz uc kapidan arkasinda araba oldugunu umut ettiginiz birini seciyorsunuz ve bu esnada sunucu -daha onceden neyin arkasinda ne oldugunu bildigi icin- arkasinda keci olan kapilardan birini aciyor.

bu durumda tekrar secim hakki sunuldugunda seciminizi degistirir miydiniz? neden?
  • bohr atom modeli  (07.01.15 20:02:29)
en zekice olanları değil ilk aklıma gelen şu klasik ot kuzu kurt ve çoban var bir kayık var karşıya geçecekler falan geldi

bide baba anne abi kız kardeş tünel var el feneri var baba 1 dk da anne 2 dk da abi 5 dk da kız 10 dk da gidiyo falan bi soru vardı onlar geldi aklıma

Edit: zekasıyla övünen müebbet bir suçluya hakim bana öyle bir yol bul ki ömrünün tamamı değil yarısı kadar hapis yat demiş.
suçlu ne demiş?
  • basond  (07.01.15 20:02:52 ~ 20:09:36)
ikisinide çözdüm.

Edit: zekasıyla övünen müebbet bir suçluya hakim bana öyle bir yol bul ki ömrünün tamamı değil yarısı kadar hapis yat demiş.
suçlu ne demiş?
  • basond  (07.01.15 20:10:27 ~ 20:22:29)
www.dr.com.tr

www.idefix.com

bu kitaplar seni baya bir oyalar, tam istediğin gibi.
  • zikardo  (07.01.15 20:14:46)
Çok merak ettim cevaplarını hacı, yollar mısın mesajla?

  • amarikanya fitbolcusu  (07.01.15 20:21:55)
2. sorunun cevabını daha önceden biliyorum, ilk soruyu da çok beğendim, cevabı yolladım, kontrol edelim (bence doğru) :)

edit: doğru
  • camino real  (07.01.15 20:26:30 ~ 20:41:23)
en beğendiğim sorulardan biriydi

prntscr.com
  • basond  (07.01.15 20:27:20)
Ilk sorunun cevabini ben de merak ettim. Pm yerine spoiler'li edit yapsan da olur.

Edit. Iyi de niye tik atmiyon?
  • lionel andres  (07.01.15 20:29:22 ~ 22:14:35)
bence cevapları da buraya spoiler vererek yazalım, daha önceden cevabı bilenler yazmasın, zamana karşı da mücadele etmiş oluruz :p

  • camino real  (07.01.15 20:32:01)
bohr atom modeli değiştirirdim. Değiştirince kazanma ihtimalim artıyor.

  • kahve kokusu  (07.01.15 20:32:19)
Masada 20 tane madeni para var, 10 yazi 10 tura seklinde duruyor. Senin gozun bagli. Paralari elinle oynatabilir, ters cevirebilirsin. Ama elinle hangisi yazi habgisi tura anlayamazsin. Senden paralari esit sayida yazi ve tura olan iki gruba ayirmani istiyoruz. Nasil yaparsin? (Ornegin bir grup 4 yazi 6 turaysa oteki grup da 4 yazi 6 tura olacak)

****** cevap *******

onar paralik iki gruba ayiririz, bir gruptaki paralarin hepsini bir kez ters ceviririz.
  • sckxyss  (07.01.15 20:34:18 ~ 22:30:59)
tamam basondun cevabını yolluyorum;
spoiler

2. sorunun cevabı 1.den 1 2.den 2 3.cen 3 ..... külçe alır tartar kaç gr eksik çıkarsa hırsız odur.

1. soruda sanırsam şu şekilde

36 çarpanları

1 2 2 3 3 yani yaşlar 2 3 6 olabilir(toplam 11) 1 4 9 olabilir(toplam 14) 1 2 18 olabilir(toplam21) 2 2 9 olabilir(toplam 13) 1 6 6 olabilir( toplam 13)
toplamı söyleyip 3. ip ucunu istediğine göre birden fazla toplam olmalı yani 13

2 2 9
1 6 6 olabilir çocuk yaşları en büyüğü dediğine göre 1 6 6 olamaz
yaşlar 2 2 9
spoiler
  • seksen9  (07.01.15 20:34:35)
Üç arkadaş bir lokantaya gidiyorlar , 30 TL. hesap ödüyorlar . Lokanta sahibi 5 TL. indirim yapıyor ancak garson bu 5 TL. yi üç kişi tam olarak bölüşemeyeceğinden 2 TL. sini bahşiş olarak alıkoyuyor . 3 TL. yi müşteriye iade ediyor . Müşteriler bu parayı aralarında 1'er TL. olarak paylaştığında hesap doğal olarak kişi başı 9 TL. ye düşer .
Bu durumda toplam 27 TL. olan ödemeye 2 TL. bahşişi eklediğimizde 1 TL. açıkta kalmaktadır .
Sizce 1 TL. nerededir ? Hesabın gerçek durumunu tanımlayınız

Copy paste yaptım. Baya eskiydi bu. Bilmeyen yoktur heralde
  • suicides underground  (07.01.15 20:38:52)
basond verdiğin linkteki sorunun cevabı: c diyor ki: lan önümdeki beyaz, ben de beyaz olsam arkamdaki ben siyahım diye atlardı, atlamadığına göre ben siyahım ?

  • camino real  (07.01.15 20:39:30 ~ 20:41:11)
Sensen9 madem böyle soruları seviyorsun sana tavsiyem bir iki defa ALES'e gir;)

  • suicides underground  (07.01.15 20:44:49)
camino doğru demiş peki mahkumlu sorunun cevabı?

  • basond  (07.01.15 20:48:04)
bakıyorum şimdi bro.

  • camino real  (07.01.15 20:48:53)
hayatımda gördüğüm en güzel soru şuydu:

10 kişi var. 10 tane de şapka var kırmızı ya da beyaz.
Şapkaların renk dağılımı bilinmiyor, 5 e 5 de olabilir, 1e 9 da vs.
10 kişi başlarında birer şapka arka arkaya dizilecekler.
En arkadaki hepsini görecek, diğer kişiler kendi şapkasını ve arkadakilerin şapkalarını göremeyecek, önündekileri görecekler.
En öndeki de hiç bir şey görmeyecek haliyle.
En arkadaki insandan başlamak üzere herkes kırmızı ya da beyaz diyecek ve 10 kişi de tüm söylenenleri duyabiliyor.
Amaç: bu 10 kişiden 9unun KENDİ başındaki şapkanın rengini doğru bilmesi.
Bir plan yapıyorlar, hilesiz bir plan ve %90 başarıya ulaşmayı sağlayan bir plan bu, şapkaların renk dağılımından bağımsız.
Nasıl bir plan yaptılar acaba?

spoiler

"herkes önündekinin rengini söyler, ne var ki bu soruda" demeyiniz. KENDİ kafalarındaki şapkanın rengini bilmeleri gerekiyor.

spoiler

tek çift hesabı yapılacak.

spoiler
  • iz  (07.01.15 20:48:55 ~ 21:45:14)
bir öndekinin şapkasının rengini söyler sadece en öndeki söylemez? %90 olur böyece

  • sta  (07.01.15 20:56:06)
basond:

-spoiler-

ömrünün "kalan yarısı" ise:

hapise girdikten sonra, buradan hapise girene kadar geçen süre sonunda intihar ederim?

-spoiler-

cevap doğru gibi gelmedi ama mantıksız da değil kabul edelim :p
  • camino real  (07.01.15 20:59:14 ~ 21:01:26)
@iz eğer cevabını alta spoilerlı yazaydın bu kadar mesaj gelmezdi :D

  • seksen9  (07.01.15 21:01:08)
küfür yemeden "spoiler" yazalım hemen.

spoiler

1. yanlış okumuşum bunu, bi daha bakayım. altta cevaplar var mı bu arada?

bunun çözümü yazıyormuş zaten, çok doğru bir çözüm :)

2. her bir gruptan farklı sayıda külçe alır. 10 taneyle başlar, 9, 8, 7... diye gider. kaç gr eksik çıkarsa baskülde, o kadar külçesi tartılan kişi hırsızdır.

spoiler

şimdi alttaki sorulara da bakayım.
  • devilred  (07.01.15 21:04:05 ~ 21:12:23)
camiro kalan ömrü evet ama cevap bu değil adam özgür yaşamak istiyor

  • basond  (07.01.15 21:06:36)
basond, tamam.

  • camino real  (07.01.15 21:09:47)
@iz:

spoiler

buldum, şimdi şöyle ki en baştaki insan kendi şapkasını göremiyor ama plan da şu; öndeki şapka renklerine bakacak ve diyelim tek sayıda kırmızı varsa kendi şapkası için kırmızı diyecek. yaşama şansı %50. buna göre diğerleri, yine öndeki şapkalara bakarak kendi şapka renklerini bulabilecekler. 5 kırmızı olsun ve en baştakinden bir öndekinin şapka rengi de kırmızı olsun, bakacak önünde 4 adet kırmızı şapka var, kendi şapka renginin kırmızı olduğunu bilecek. onun önündeki bakacak, 4 adet kırmızı var yine, e bir önceki de kırmızı dedi, kendi şapka renginin beyaz olduğunu bilecek. böyle böyle gidecek.

spoiler
  • devilred  (07.01.15 21:18:24 ~ 21:20:05)
spoiler

iz ne biliyim mesela bi şifre bulurlar aralarında. sadece en arkadaki bilmez rengi o bi öndekini söyler böylece bir öndeki kendi rengini bilir ve onu söyler. sonra onun önündeki aynı renkteyse mesela öksürerek söyler ya da daha yüksek sesle sallaıyorum bu kısmı bi şifre oluştururlar. değilse normal ya da kısık sesle söyler böylece bir öndeki de kendi rengini öğrenir. en öne kadar gider ve %90 olur.

spoiler
  • sta  (07.01.15 21:19:55 ~ 21:33:26)
spoiler

basond sabah girer akşam çıkar ya da 1 gün içerde yatar 1 gün dışarıda?

spoiler
  • sta  (07.01.15 21:23:35 ~ 21:32:56)
@suicides underground

bunu cevaplansın diye mi sordun bilmiyorum ama boştayım, cevaplayayım:

spoiler

o verilen 27 tl'nin içinde zaten 2 tl'lik bahşiş. geri verilen 3 tl ile de 27+3=30 eder. kayıp para yok yani.

spoiler
  • devilred  (07.01.15 21:26:07)
devilred'in cevabı doğru mu? yup yup nedir :) bana doğru gelmedi, o bakımdan. zaten basond'un sorusunun cevabını bulamıom, bi yandan madrid derbisi var, bi hal oldum amk.

  • camino real  (07.01.15 21:26:45)
@sta iyi ki spoiler yazın dedik haaaa..

son cevabın doğru ayrıca.
  • seksen9  (07.01.15 21:30:23)
sta'nın son cevabı mı doğru? 1 gün içerde yatar bi gün dışarda ya da sabah girer akşam çıkar? nası mantık lan bu???

  • camino real  (07.01.15 21:31:50)
babasının çiftliği mi burası? müebbet suçlusu diyoruz yaw

  • camino real  (07.01.15 21:32:26)
@basond

şekilli soru için spoiler

c bilir, çünkü bilir ki b ile şapka rengi aynı olsa d kendi şapkasının rengini rahatlıkla bilebilirdi. bilemiyorsa b ile aynı şapka renginde değildir.

şekilli soru için spoiler
  • devilred  (07.01.15 21:32:47)
pardon @seksen9 koydum spoiler :)

  • sta  (07.01.15 21:34:09)
şekilli sorunun cevabı:

prntscr.com

sta doğru bilmiş.
  • basond  (07.01.15 21:34:12 ~ 21:35:39)
başka türlü ömrünün yarısını nasıl hesaplayabilirsin camino? bana değil basonda çemkir hem :D

bi de aradaki sohbet cevapları silsek nasıl olur? hani daha az yer kaplar, daha temiz görünür :p
  • seksen9  (07.01.15 21:34:41)
way arkadaş, başka türlü nasıl olur yazdım :) bence bu cevaptan daha mantıklı, valla hiç kabul edilir değil, çemkirmiyorum da, zekalık bi iş göremedim yahu. bi gün içerde bi gün dışarda takılır! hahah süper. ben de mekiğe bindirip zamanın göreceliğini falan işin içine sokayım, ya da içeri giren süre kadar geçtikten sonra intihar etsin falan diyorum. ayıbdır.

(tamam sakinim).
  • camino real  (07.01.15 21:37:18)
Benim de bir sorum var.
Gezginimiz Afrika kabilelerini inceliyor.Derken bir yol ayrımına gelir. Bulunduğu bölgedeki iki kabileden biri yamyam kabile ve sadece yalan söylüyorlar. Diğer kabile yamyam değil (gezginimizin gitmek istediği yer burası) ve sadece doğru söylüyorlar. Yol kesişiminde bir yerli var, hangi kabileden olduğu bilinmiyor. Adamımız bu yerliye öyle bir soru sorar ki doğrucuların köyüne gitsin.Soru nedir?

  • Godless  (07.01.15 21:38:06)
Bir tane yerli var. Soru yanlış :) Sorduğun yerli doğrucu ise doğru yolu gösterir.

  • Godless  (07.01.15 21:43:44)
ben de sorayım basit ama olsun:)
bi odada 1 lamba var dışarıda da 3 anahtar var. hangisinin o lambayı açtığını nasıl buluruz?
not: anahtarları aynı anda açamıyorsunuz odanın dışındasınız ve kapıyı sadece 1 kere açabiliyorsunuz.
  • sta  (07.01.15 21:44:52)
@Godless

spoiler

"sana yamyam kabilesinden misin desem bana verdiğin cevap doğru olur muydu?"

adam yamyamsa hayır diyecek, değilse evet diyecek. hayır diyorsa da yalancıdır ve yamyamdır zaten.

ek: ama dur ya, bunda da yalan söylemesi lazım. biraz daha düşüneyim ben.

spoiler
  • devilred  (07.01.15 21:45:12 ~ 21:46:39)
@sta

spoiler

birini yakar bekler 5 dk sonra söndürür sonra ikinciyi yakar dalar odaya lambayı eller hangisi sıcaksa ilk tuş onun yanan ikincinin sönük 3. nündür.
  • basond  (07.01.15 21:47:55)
spoiler

eğer sen yalancı olsaydın hangi yolu gösterirdin derdim gösterdiği yolun tersi yolu seçerdim

spoiler
  • sta  (07.01.15 21:48:23)
@devilred Adam yamyamsa-yalancıysa "doğru olur muydu" soruna evet der. Doğrucuysa da evet diyecektir. Soru basit aslında çok karmaşık şeyler düşünmeyin. İsterseniz cevabı da verebilirim :)

  • Godless  (07.01.15 21:49:25)
yalancı kabilesinden birine yalancı kabilesi nerde diye sorsam nereyi gösterir?

soru bu.
  • camino real  (07.01.15 21:50:26)
Tamam soruyu söylüyorum. "Senin köyüne hangi yoldan gidilir?" Yalancıysa doğrucuların köyünü, doğrucuysa yine kendi köyünü gösterecektir. Demiştim basit diye :)

  • Godless  (07.01.15 21:53:54)
sadece soru, ipucu ve doğru cevaplara tik attım, okurken kolay olsun diye.

kalanına yarın atarım. (tik atmayanlara uyuz oluyom da belirteyim dedim. insanlar okurken rahat etsin diye, yoksa art niyetim yok.)
  • seksen9  (07.01.15 22:01:17)
Soru :

iki arkadaş yolda yürürken bir para bulurlar paranın üzerinde "aaa" imparatorlugu M.Ö."xxx" senesi yazıyordur bir de imparatorun silik bir resmi var(kim olduğu anlaşılamıyor).
Biri : "Zengin olduk olm çok eski servet eder bu para" derken.
Diğeri : "At lan onu bi boka yaramaz" diyor.
Para sahte doğru ama nerden anladı?

Not: "aaa" ve "xxx" değerleri önemli olmadığı için dikkate almayınız.

cvplar yeşil yeşil
  • erty_ksk  (07.01.15 22:02:26)
spoiler
mö olduğunu nasıl anlamışlar üretenler?

sta nın soruyuda doğru bildim bence
  • basond  (07.01.15 22:04:30 ~ 22:04:55)
@erty_ksk

spoiler

yazı :) imparatorluk mu yazmışlar sahi? :)

spoiler
  • devilred  (07.01.15 22:06:30)
spoiler

mö yazdığı için

spoiler

ayrıca benim de godlessın sorusuna verdiğim cevap doğru^^
  • sta  (07.01.15 22:12:12)
sıpoyylırrr

mö cevapları doğrudur.

sıpoylırrr
  • erty_ksk  (07.01.15 22:15:14)
ya şu soruyu anlamadım www.zekasorulari.net
saati dijital dedim yemedi, ters tutmuştur dedim yemedi, geriye bi tek saniye kolunu görmesi kalıyor :D

çözebilen var mı acaba? siteye üye olmaya çalıştım beceremedim.

spoiler

tamam buldum. dijital saat kullanıyo ve sağ üst çizgi yanmıyo.

spoiler
  • seksen9  (07.01.15 22:27:27 ~ 22:38:02)
Bi soru da benden gelsin.

"E 10 9 K"
Sayılar ve baş harfleri verilen sözcükler neyi ifade ediyor?

Örnekler:
"1 H 7 G V" --> (1 Haftada 7 Gün Var),
"K 40 Y" --> (Kılı 40 Yarmak).
  • battal gemalmaz  (15.01.15 10:49:58)
erkekliğin 10da 9u kaçmaktır mı?

  • seksen9  (15.01.15 11:07:26)