içki neden istifra ettirir?

sb

mide alkole tepki gösteriyor işte, savunma yapıyor kendi aklınca zırtapoz. zararlı bu zararlı, atalım bu içkiyi dışarı diyor zaar.

  • reanarchy  (04.01.15 00:59:07)
Beyinde kanını sürekli kontrol ederek zehirlenip zehirlenmediğini anlayan bir bölge var. Eğer o tetiklenirse kusturuyor. Alkol de aynı mekanizma ile kusturuyor olabilir.

(bkz: area postrema)
  • Lim5  (04.01.15 01:02:36 ~ 01:26:13)
Benim tahminim su:
Vucudu uyusturdugu icin midedeki siskinligi hissetmiyoruz. Hissetmeyince de haliyle haddinden fazla dolduruyoruz ickiyle. Zaten 2-3 bira ile kimse kusmaz kolay kolay, cok fazla icildigi durumlarda kusuluyor. Yani cok fazla meyve suyu icseniz de ayni sey olacak ornegin.

  • delifaruk  (04.01.15 01:03:49 ~ 01:04:13)
çünkü alkol zehirlidir.

  • sckxyss  (04.01.15 01:10:34)
nedenini değil de mekaniğini anlatayım. yemek borusunda partikül gibi tutamaçlar var sık sık, bunlar harketleriyle gıdım gıdım yemeği aşağıya itiyorlar. Bu hareketin adı peristaltik hareket, işte sen fabrika ayarlarını bozunca bunlar da ters yönde yemegi yukarı itiyorlar. Kusma = ters persitaltik hareket.

  • lucky dog  (04.01.15 01:22:54)
Alışmadık götte don durmaz derler

Çok içen hani bir oturuşta 70 liği bitiren abiler gördüm kusmuyordu çünkü hep içiyorlardı
  • mustancigano  (04.01.15 02:30:07)
Vücut zehirlenince beynin yapacağı ilk şeydir zehri atmak. Besin zehirlenmesinde de ilk belirti kusmadır. Sonuçta aşırı alkol de zehir olduğu, bireyi öldüreceği için beyin alarm veriyor. Bu refleks olmasa her yıl kaç bin kişi alkol zehirlenmesinden ölürdü kim bilir.

  • Haldamir  (04.01.15 02:32:46)
alkol şekerden üretilmesinden mütevellit insan doğasına son derece aykırı bir zik.

şurda tarım toplumuna geçeli 10 bin yıl olmuş. milyonlarca yıldır un-şeker yoktu hayatımızda.
  • ya ben lan neyse  (04.01.15 02:47:59)
alkol hakikaten zehir. mide 'bu kadar zehiri kaldıramıyorum' diye tepki veriyor.

  • dessy  (04.01.15 10:20:13)