kandilde aileyi aramak

şimdi hacılar ben ailemden uzakta yaşıyorum ve ateistim diyebilirim ve bizimkilerin bundan haberi yok tabi.

bugün kandilmiş.bizimkiler yine benden telefon bekliyor.ve inanmadığım,istemediğim bir şeyi yapmak istemiyorum.bu kaçıncı oluyor sonra neden aramadın diye de soruyorlar.zaten iyice şüphelenmeye de başladılar.

ateistim diyemem çünkü işler daha beter sarpa sarar.olmaz yani.unuttum,bilmiyordum desem o da olmaz.

ne yapayım?söz sizde.

düşün bir şey olsa mezarlarına, cenaze namazlarına da gitmeyecek misin?:) ateistim ben ve ödün veremem mi diyeceksin? eğer öyleyse arama değilse ara ;)

  • secilmis uye  (02.01.15 22:22:57)
İnanmadığın ve istemediğin birşey olabilir ama insan sevdikleri için fedakarlıkta bulunabilir.
Yani onları arayıp gönüllerini hoş tutarak kendine ihanet etmiş sayılmazsın bence.

  • innerbliss  (02.01.15 22:23:22)
kandil kutlamanın senin inancınla bir alakası yok ki, ailenin inancıyla ilgili bir şey. yani sırf ateistsin diye atıyorum hıristiyan bir arkadaşının şükran günü'nü kutlamamazlık etmezsin değil mi? bu inceliktir. sen inandığın için değil, ailen inandığı için kandillerini kutlamalısın.

  • Niddleman  (02.01.15 22:23:29 ~ 22:23:52)
benim de kandille falan pek işim olmaz ama görünce sosyal medyadan kandil olduğunu hemen anneannemi falan ararım. çok sevinir her kandil bekler. bahaneyle konuşmuş oluyoruz.

  • merena  (02.01.15 22:25:34)
arkadaşlarınız ya da ailenizden birisi bak nasıl yakışmış mı yeni kazağım diye sorduğunda beğenmezseniz çok çirkinsin mi diyorsunuz? ben prensiplerimden taviz veremem çirkinse çirkindir mi diyorsunuz, yoksa sevdiğiniz arkadaşınızın morali düzelsin diye aaaa ne güzel bir ayakkabı yeni mi aldın mı diyorsunuz?

büyüklerinizi biraz hoş tutun işte. bu akşam kandiliniz kutlu olsun, dualarınız kabul olsun de. sonuçta zaten kandil farz, sünnet filan değil. geleneklerle alakalı. insanlar dua edip, mevlit dinleyip filan huzur buluyorlar.

ayrıca Hristiyan arkadaşlarına iyi noeller diyince Hristiyan mı oluyorsun mesela? ya da Noel ruhuna inanıyor mu oluyorsunuz?

@prhn +1 sığ olmayın. eğer aileniz iyi insanlarsa azcık hoş tutun, hatırlarını sorup, iki cümle ile de kutlayın.
  • mea maxima culpa  (02.01.15 22:31:39)
ara tabi ki, onlar inanıyorlar ve sen de zaten onlar sevinsin diye arayacaksın. bunda gocunacak, rahatsız olacak bir şey yok.

  • april12th  (02.01.15 22:32:12)
tamamdır.aradım. ufkumu açtınız,teşekkür ederim hepinize.

  • iste o bendim  (02.01.15 22:33:33)
kandilin dinle ne alakası var tamamen kültür olayı

  • divit  (02.01.15 22:34:50)
Abi amerikada tek bir ateist çıkıpta ben ateistim ailemin noelini veya şükran günün kutlamalı mıyım diye sormuyordur eminim.

ülkenin dindarı ateisti komple bozuk.
  • efrasiyab87  (02.01.15 22:36:26)
kirma bosuna insanlari
2kelime hepi topu. Iyi kandiller. Bukadar

  • erty_ksk  (02.01.15 22:36:47)
Yahu soru soranı yargılanmayı ne çok seviyorsunuz arkadaş. Adamın kafası karışık sormuş işte. Bunun neresi saygısızlık neresi sığlık? Fikir almak istemiş, nedense "kutlamıyorum Size ne lan" demiş gibi davranılıyor anlamadım.

Kutla gitsin, gönülleri hoş olur. Bir bayramı/kandili kutlamak için inanmak da şart değil ki, incelik yapmış olursun.
  • doxanikee  (02.01.15 22:39:54)
23:30'da mı aradın?

  • mea maxima culpa  (02.01.15 22:43:54)
@mea maxima culpa evet.

  • iste o bendim  (02.01.15 22:49:25)
sen dini günden söz ediyormuşsun ben kandil dağını düşünerek okudum. ne biçim bi algı olşmuşsa artık kafamda :p bugün kandil olduğunu da biliyorum üstelik.

aramakla iyi yapmışsın. nezakettir.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (02.01.15 23:01:58)
teyzemi aramayı unuttum. aklımdaydı aslında. sonra geç oldu diye aramadım.

benim yerime de benim teyzemi arasaydın.
  • mea maxima culpa  (02.01.15 23:10:22 ~ 23:10:49)
Sen değil onlar inandığı için ara. Kaybetmezsin boşver. Gerekiyorsa rol yap. Baksana millet nasıl rol yapıyor 3 kuruş menfaat elde etmek için. Sen anana babana güzellik yapmak için yap.

  • Sellim  (03.01.15 00:00:48)
zaten "kandilimiz" değil, "kandiliniz" kutlu/mübarek olsun diyeceksiniz.

  • nereye bu gidis  (03.01.15 09:38:18)