Forecasting/ MRP BOM case analysis

Merhaba,

Bu konularda proje yapmış, okulda ödev yapmış birileri var mı?

Forecasting olursa mesela bir firma uygulaması paylaşmak istiyorum.

Eğer MRP olursa ürün ağacıyla birlikte bir MRP uygulaması

Bence endüstri mühendisleri buralardadır diye ümit ediyorum.

Forecasting konusunda birtakım projeler yaptım.

  • aychovsky  (02.01.15 21:50:20)
ne seviyede bir proje olacak bu? yl doktora mı yoksa bitirme tezi mi? eğer bitirme ise, time series and moving aveerage bakın. en komplex olarak yapay sinir ağı ile basit uygulamalar yapabilirsiniz.

yl ise arma, arima, sarima falan ile boğuşulabilir.
  • gurur  (02.01.15 21:54:26)
yl, aslında işletme bazında bir örnek yeterli benim için yani kullanabileceğim bir veri yok, tahminleme de sıkıntıyı orada yaşıyorum.

  • bonifas  (02.01.15 21:58:26)
eğer veri yoksa gerçek uygulamadan kaçının. random veri üretip farklı senaryolar ile çalışabilirsiniz, ki bu noktada yapabileceğiniz tek alternatif bu.

tahminleme zaman serileri ile alakalı olduğundan ve verinin desenine göre geleceği tahmin etmeyi hedeflediğinden veriseti bulmanız gerekiyor. bir işletmeden veri alabilirsiniz veya az önce dediğim gibi veri üretebilirsiniz.

yl olduğundan literatüre az biraz bişiler katmanız gerekli. dolayısı ile basit adjusted or moving averageler yeterli olamaz. dolayısı ile yapay sinir ağları ile tahminleme yapabilirsiniz.

www.kitapyurdu.com

bu kitap ann for dummies gibi bir şey. eğer ingilizceniz varsa zilyon tane kaynak da bulabilirsiniz.

ek olarak arima ve sarima da yl seviyesinde kullanılabilir. ilk başta karmaşık gelebilir, ancak sonuçta çalışmanız lazım ve bi noktadan sonra halledersiniz.
  • gurur  (02.01.15 22:07:58)
Elimde birtakım şirket verileri var, ancak bunları paylaşmam birtakım sözleşmelerle yasak. Şurada birçok veri var. İşe yarayabilir.
robjhyndman.com

Tez için yenilikçi bir tarafı olması gerekiyor. Bu yüzden, kendi hibrit yöntemini geliştirip klasik yöntemlerle karşılaştırabilirsin. Buradaki problemleri de "benchmark" amaçlı kullanabilirsin.
  • aychovsky  (03.01.15 10:23:29 ~ 10:23:39)
tezle alakalı değil bu dersin sunumunda kullanılacak örnek bir uygulama olacak, aychovsky veriler için teşekkürler

  • bonifas  (03.01.15 11:47:45)