Ağzımda oluşan yaralar

Şu çok acı veren, yemek yemenizi zorlaştıran aftlardan biri sönmek üzereyken diğeri çıktı. Beslenmeme çok dikkat ettiğimi düşünüyordum. Sağlıklı yaşamaya özen gösteren biriyim. Sigara artık kullanmıyorum. Ağız sağlığıma da özen gösteririm. Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Beslenmede neleri gözden kaçırıyor olmam muhtemel?

  • kaset  (02.01.15 09:33:49)
aslında şu aralar hayatımda çok stres yok, genel anlamda mutlu bir insanım zaten.

  • dessy  (02.01.15 09:34:30)
sigarayı ne zaman bıraktınız?

  • dwight  (02.01.15 09:38:14)
3 aya yakındır içmiyorum.

Sigara içerken bu kadar sık aft oluşumu olmamıştı ama.
  • dessy  (02.01.15 09:39:34)
yanak içlerinizi ısırıyorsanız oluşmuş olabilir.
vitamin eksikliğinden olabilir.
stresten olabilir, ya da ağrı kesici tarzı bazı ilaçlar da yapıyor diye biliyorum.

afta sumak basmak çok iyi geliyor, ergenlik zamanı bol bol çıkardı hep öyle geçirirdim.
  • burberry  (02.01.15 09:43:58)
Propolis iyi geliyormuş.

  • arnold schwarzeneger  (02.01.15 09:51:20)
sigarayı bıraktıktan sonra ağız içi florasındaki değişiklik afta neden olabiliyor.

listerine gargara kullanmanızı tavsiye ederim.
  • dahili meddah  (02.01.15 09:57:51)
bazen sert yiyeceklerin (cips vb) ağız içi dokuya zarar verebildiğini ve dediğin yaraların oluşmasına yol açtığını okumuştum.
Ben de sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ama ağzımdan çok yara çıkıyor, şu an var mesela.

  • okumayi sevmeyen okur  (02.01.15 10:19:02)
sağlıklı olup olmadığımızı ağız yaraları ile ölçmemek gerek o zaman :) dimi? klasik bir kan tahlili yeterli olur mu?

  • dessy  (02.01.15 10:22:06)
inşaatçıyım ondan beni sallama, ama ben tahlil falan yaptırmadım. Ayda bir falan çıkar 2 gün yemek yemekte zorlanırım. sonra azalarak biter. alıştık :)

  • okumayi sevmeyen okur  (02.01.15 10:31:00)
ya ama benimkiler şu aralar çok uzun sürüyor. iki haftayı buldu bu sönmekte olan mesela :(

  • dessy  (02.01.15 10:32:06)
o zaman ilk zamanlarda kullandığım şeyi yazayim "kenacort a orabase" bu ilacı yaranın üstüne bırakıyorsun, yani parmağın ucuyla hafif degdiriyorsun, yapış yapış bir şey zaten pütürlü de. o yaraya film tabakası oluşturuyor, yemek yerken rahat edersin. iyileşme sürecine pek bir etkisi var mı bilmiyorum ama yarayı yemekle vs hırpalamadığı için illa ki etkisi olacaktır.

  • okumayi sevmeyen okur  (02.01.15 10:36:01)
Sigarayı bırakınca takip eden aylarda ağızda af ve yaralar çıkması normaldir. Birinci sebep ağız florasının değişmesi, ikinci sebep ise damarların büzüşmesi.

  • creepy  (02.01.15 10:49:40)
sigarayı bıraktıktan bir yıl içinde bol bol aft olmuştu bende, bir yıldan sonra pek çıkmadı, sigara pis olduğu için miktoplarıda öldürüyordu galiba.

  • ravenudon  (02.01.15 11:07:05)
ben de yanağımın içini fln ısırdıgımda yanlışlıkla ,direkt aft olur.
doktor çinko eksikliği demişti.çinko ilacı yazdı,bayadır olmuyor.

  • demoniclewinsky  (02.01.15 11:28:35)
Birçok profesöre sordum dünyada sebebi bulunamıyor, idiyopatik dediler. Durduk yere de oluyo olacağı varsa. Bende de yıllardır var

  • etkilenmekicinkotuarkadasariyorum  (02.01.15 12:41:06)