part time ev gecindirme

Merak ettiğim bir sey var hala okumakta olan iki ogrenci part time ise girse bir evi ne kadar duzebilir ne kadar gecindirebilir sonrasinda. Gelir gider nasildir, bi iki ay o iki kisinin maasi biriktirilip esya alinabilir mi ama derme catma ogrenci evi gibi degil bir tık daha iyi mesela.
fikirlerinize ihtiyacim var tskler.

derme çatma öğrenci evi bile imkansız. sıfırdansa.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.01.15 01:44:02)
olmaz.

veya çok çok zor
  • efrasiyab87  (02.01.15 01:46:15)
3ay biriktirilse mesela başta esya depozito falan icin. 700e ev kiralansa kalan fatura falan iki kisinin kac para olucak yani faturalari. Kira ve fatura gidince temiz 700falan kaliyo geriye kabaca hesaplayinca yetmez mi

  • dedi ayca  (02.01.15 01:56:01)
4 yıl önce kirası sadece 150 tl olan bir odada kalıyordum. O zaman tipleri bayaa iyi olan bi yerde garsonluk yapıyordum, fena da kazanmıyordum. Fazla fazla yetiyordu. Ama şu an iki kişi için değil 300, 900 liraya bile zor ev bulunduğunu düşünürsek imkansıza yakın diyorum.

edit: nerede tutmayı düşünüyorsunuz evi? o fiyata zor çünkü.
  • kaffle  (02.01.15 01:59:08 ~ 02:00:14)
part time dediğin alabileceğin en fazla 700-800 lira falan. iki kişi toplam 1500 diyelim. 3 ay birikti 4500. ikinci el alınsa beyaz eşyalar 1500-2000 arası gitti. bunun mobilyası mutfak eşyası yatağı ampulü ıvırı zıvırı bir sürü ufak ufak ufak masraf derken zor. hani olur da zor. ne bileyim 3 ay değil de 4 ay biriktirin daha rahat edersiniz.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.01.15 02:00:39)
madem öğrenciler özel ders de verebilirler. özel derse saldırsınlar. part timedan daha cok getirebilir.

  • klar  (02.01.15 02:05:14)
Olan bi sey yok aslinda. Evden kacip sevgilimle eve cikmak gibi dusuncelerimiz konusmalarimiz var ama su zamana kadar hep okul bitsin de bi oyle falan dedik. Sonra dedim az once kendi kendime part timela da olur diye. Bilmiyorum nerde cikilir napilir. Istanbuldayim ama bagcilarda vs ciksak kizli erkekli diye vururlar bizi. Hem iyi bir semt olup hem ucuz olmasi lazim -imkansizi istiyorum-. Ben de su an garsonluk yapiyorum @kaffle tip genelde kizlara dusmuyor zaten cok fazla kiz ihtiyaci da olmuyor ama ayda 4kere gitsem mesela ekstra elimde 200lira oluyor. Asgari maas 949 gibi gicik bir rakammis son guncellemeye gore. Kabaca hesap yaptik iste mesela aylik akbil olsa 154 lira ediyor, 50 su 50 internet 100 elektrik(cok uctum ama max bakıyorum) 100de dogalgaz desem kirayla bin küsür ediyor. Garsonluga da haftasonu gitsek mesela ekstra 400 450de orda olsa bize kalan 500 yetmez mi yoksa ev gecindirmekten anlamiyorum ve salliyor muyum sfgsg

  • dedi ayca  (02.01.15 02:07:50)
@klar aslinda resim ve ilkokul seviyesi ingilizce verebilirim. Erkek arkadasim da ingilizce mutercim tercumanlik okuyor o da verebilir kucuk insanlara ders ama piyasa nedir nolur bilemiyorum bi ara konusuldu bizim evde de gitsene yapsana ilan as falan diye temiz is aslinda

  • dedi ayca  (02.01.15 02:09:07)
oha. harçlık+mutfak masrafına 500 lira mı? İMKANSIZ.

edit: amacım hevesini kaçırmak değil ama gerçekçi olmaya çalışıyorum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.01.15 02:09:49 ~ 02:11:44)
330 * 2 kredi alıyoruz. Ben her ay 100lirasini geri odeyebilmek icin kenara atiyorum 330 + 230 diyelim. @proletarier aller lander vereinigt euch zaten gercekci olmaniz daha iyi sanirim hevesim kacmiyor da neye ne kadar ihtiyac var anlarim belki dgsh

  • dedi ayca  (02.01.15 02:14:07)
@minik donut canavari evet istanbul maalesef. 800 gibi verilse diye dusundum zaten. Bos falan deme :( ya valla annem evliymis benim yasimda -21 baba da 22- ana babayla bu kadar kalmak ne anlamiyo kimse beni. Cok zor dusununce nerdeyse 6 gun calis sadece aksamlari gorus vs olcak belki ama huzurlu bir uyku tatli yemek yeme saatleri gibi seyler fazla cezbediyor

  • dedi ayca  (02.01.15 02:16:56)
sırf sadece tutumlu olursanız 2 kişi 500 lira mutfak masrafı. bir anne tutumluluğu gösteremeyeceğiniz için diyorum yoksa analarımız 200 liraya kralını çevirir o mutfağın da neyse. ee bütün para mutfağa gitti hiç mi dışarda ekstra bir harcama olmayacak falan.

özetle olmaz. ayrıca donut'ın da dediği gibi full time çalışıp asgari ücret alamayan insanlar var.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.01.15 02:17:14)
Bence en büyük sorun ev. Geçen sene aylarca ev aradık 3 kız. Çok uçtu kiralar son 2 senedir. Mesela sahibinden'e göz attım şu an stüdyo ve 2+1 arası bütün evleri seçtim 1000 liraya kadar tutabileceğiniz evler ya Beylikdüzü'nde ya Maltepe'de, Pendik'te. Nerede okuyorsunuz, nerede çalışmayı planlıyorsunuz bilmiyorum ama önce bi evlere göz at bence. Buralar uygunsa sizin için düşünülebilir. Kişi başı aylık 1000 lira gibi bi para geçerse elinize düzeninizi oturttuktan sonra geçinmeniz çok zor olmaz. Ama 0 eşyayla eve çıkınca o epey zorlayacaktır. En başta evde yemek pişmesi lazım ki paranız yetsin. Önemli olan düzeni oturtana kadar ki zorluklar, emlakçı parası+depozito+ilk kira derken zaten kiranın neredeyse 3 katı para çıkıyor elinizden sadece evi tutma aşaması için.

edit: ben o zamanlar çalıştığım kafede 5 gün part time, 1 gün full, 1 gün izin şeklinde çalışıyordum ve maaşım 500 tl'ydi, bilgine. Ne kazanıyorsam tipti yani.
  • kaffle  (02.01.15 02:19:58 ~ 02:21:55)
@proletarier aller lander vereinigt euch zaten tutumlu olmak zorundayiz yani ben de birazcik annemi dusundum hani bizim de durumumuz fazla yok 4kisilik aileye ne kadar mutfak harcamasi yapiliyordur ki yari yariya azalacak sonucta

@minik donut canavari ya oyle anlamadim zaten ben de. Tabii ki yok oyle bir deneyimimiz :( ama okulum okulumun hatalarindan dolayi uzayacak gibi normalde seneye mezun olmam gerek ama 2 sene atabilir belki 3olur. O mezun olacak mesela götumüze bakicaz sonra cidden. Daha fazla ertelemek canimi sıkıyor

@kaffle evet bas cok zor cidden ki depozito olayi 2bine kadar cikiyor ev sahibinin cakalligiyla e bi de kirayi ilk 3ayini cart diye de isteyebilir. Okullar da cok ters benim florya onun ayazaga mesela... Orta yol bulmak imkansiza yakin yani iki diger ucu istanbulun resmen.disarda yenmez etmez bi sure ev yemegi problem degil makarna pisirip yeriz bi sure -romantik fakir edebiyati..-
  • dedi ayca  (02.01.15 02:28:55)
Bir de maalesef evli olmayan bir çift ve öğrenci olarak bir sürü evsahibinin istemediği kiracı profili içinde olacaksınız.

  • kaffle  (02.01.15 02:39:26)
@kaffle saclarim da mavi cidden daha da guzellik katıyorum bu profile sdhs evliyiz ya biz :))) falan desek olmaz mi bu isler illa cuzdan mi istiycekler

  • dedi ayca  (02.01.15 02:41:15)
Evlenip öyle tutun evi :) şaka bi yana bi cesaret eve çıkarsanız maddi açıdan çok zorlanıp pişman olursunuz. İstanbul harici bir şehir olsaydı durum tamamen farklı olurdu tabi

  • sen olmayan cocuk benim  (02.01.15 02:50:25)
eve çıksanız bile bir süre sonra geçinemeyip birbirinizi yiyebilirsiniz
kendinize hedef koyun, motive olun, para biriktirin, para biriktirmek iyidir :)
en iyimser tahminle
depozito + emlakçı parası + ilk kira 3 bin lira
sadece buzdolabı, yatak, tabak çanak, ocak ve koltuk alsanız 3bin lira da buraya lazım olacak. 800 kira + 200 faturalar (35 TL elektrik-15 Tl su-25 TL apartman aidatı 100 TL de doğalgaz desek) 50 TL cep telefon, 250 akbilleriniz olsa (akbili bilmiyorum gerçi ben istanbullu değilim) 1300 TL ediyor 1 aylık aç yaşam :)) kısacası ağzını açıp "eve çıkacam" demek 7-8 bin lira demek bilmem artık kaç ayda biriktirirsiniz...ki bence en azından 2-3 ay daha götürecek kadar da para koymanız lazım.
bir de evlerinizden en azından eşya desteği alamaz mısınız? özelikle kettle, tencere, perde, yolluk, minder, söküp kendiniz taşıyabileceğiniz dolap gibi şeyler bile olabilir bunlara bi göz atın
  • niye ama  (02.01.15 02:51:35)
@sen olmayan cocuk benim oyle olsa kosarak cikmistim zaten ya cok pahali cidden burasi
@niye ama en iyimser tahminin aglatti resmen beni 7-8 bin :'( e evet yani koca dolabim var dedem vefat ettikten sonra iki kisilik dolap bana gecti bu tasinir yataklar tasinir ne bileyim kucuk kucuk seyler de olur elbet ama beyaz esya koltuk vs sart sonuçta ve bu artik öğrenci evinden cok "sevgili evi" olcagi icin bok bok seyler istemiyor insan. Gecim sıkıntısi kavgasi da korkunc bir sey cidden :c

  • dedi ayca  (02.01.15 03:10:16)
@minik donut canavari sikintiyla esya arasinda bir baglanti kuramadim soylemek istedigim sey bir magazada bile yanyana durup ev hayali kurup yanina kacmak istiyorum. Ayrica sevhili evi olacak iste illa tam zamanli is mi lazim :d

  • dedi ayca  (02.01.15 03:17:50)
eğer istediğin evi kurmak istiyorsan en az 9bin lira gider. uyduruk kıytırık eşya istemiyorum demişsin, eşya segmenti değiştiğinde fiyat çok hızlı artıyor. en düşük maliyetli eşyalarda da durum bu.

arkadaiın dediği doğru eve çıkınca birbirinizi yiyebilirsiniz. acele karar vermemek lazım. bi biriktirin paraları atın kenara, ondan sonra kararınızı verin. 3 ay içinde çıkacakmış gibi biriktirin, nedir yani.

aylık 500 liraya mutfak masrafı yeterli olur. ben 7 senelik öğrencilik hayatımda pazara çıkmayı biraz geç fark ettim, ama bir kere farkına varınca her şey iyi gidiyor. özellikle son 2 senemde ayda 800-900 liraya sadece 450 lira ev gideri verip, kalan 450 lirayla hem karnımı iyi doyurdum hem de sosyal aktivitelerden mahrum kalmamaya çalıştım. ha noldu her haftasonu çıkmadım dışarı belki ama, insanları eve gelmeye ikna ettim falan. ama sizin yol parası sıkıntınız da var. ki istanbulda kiralar daha pahalı. ev masrafınız kelle başı nerden baksan 500-550 lira.akbil aylık kelle başı 150 desek (iyimser bakışla) etti sana 1400 lira. maaşınız ve öğrenimle kala kala size maks 600 kalır. o iş olmaz hacı.

belki 5 ay kadar para biriktirdikten sonra olur.
  • blackjackdavey  (02.01.15 03:53:42)
sigara içiyorsanız hiç şansınız yok.

  • blackjackdavey  (02.01.15 03:54:09)
Mezun olduktan sonra İstanbul dışında bir şehirde yaşamayı da düşünebilirsiniz, Ankara mesela kiralar açısından çook daha yaşanabilir düzeyeydedir.

  • sen olmayan cocuk benim  (02.01.15 03:58:12)
bu arada insanlar atlamış ama eğer okulu bitirmeden "kocaya kaçarsan" o harcamalarınıza bir de okul harcı eklenecek. okul harcı eklenmesin istiyorsan okulu bitireceksin, o zaman da part time değil, normal bir işe girersin. 5-6 ay maaş biriktirip kendi istediğiniz eve çıkabilirsiniz.

ucuz kiralık daire bulacaksınız, onun depozitosu, kirası derken part time ile 1-2 ayda halledemeyeceğiniz kadar para demek. part time işte de 800 baya uçuk olmuş. bir çok sektörde 70 saat çalışanların 950 lira aldığını hesaba katarsan, hesap et oradan.

yalnız imkansız değil tabii. gerçekten ama gerçekten gırtlaktan baya bir kısıp, ucuz, küçük, mobilyalı (ya da sadece beyaz eşyalı) daire bulup, 5-6 ay biriktirdiğiniz para ile bir deneyebilirsiniz belki ama yine birin paragraf sorun olacaktır.

tabii oturup kalem kağıt alıp, fiyat soruşturup, hesap yapıp girmen lazım buna. sen biraz gece dışarı çıkamıyorum, okul konusunda, erkek arkadaş konusunda, ev işleri konusunda ailemle kavga ediyorum bunalımı ile davranıyor gibisin.
  • nawar  (02.01.15 04:24:43 ~ 04:28:15)
" 4kisilik aileye ne kadar mutfak harcamasi yapiliyordur ki "

diyebilen birinin değil ayrı eve çıkması, böyle bir olasılığı hayal etmesi bile namümkün.

önce o ayaklar suya inecek, Türkiye'den, yaşam koşullarından, maaşlardan, çarşı pazar masraflarından haberdar olunacak ondan sonra belki hayal kurmaya başlayabilirsiniz.
  • warrior princess  (02.01.15 04:25:27)
@savaşçı prenses iyi yakalamış.

  • blackjackdavey  (02.01.15 05:05:33)
Kendi eviniz olsa bile su ara en az 300 lira dogalgaz, 100 lira elektrik, 70/80 lira internet, 30/40 lira su parasi 30 lira aidat var. Mutfak masrafi da en az 400 tl.

Aylik sabit giderleriniz bunlara 1000 lira kira desek 2000 liraya yakin aylik gideriniz var sabit. Buradan yola cikarak hesaplamaya devam.

Bu arada yaklasik 6/7 senedir tek basima kendi evimse yasiyorum ve iyi bir maas aliyordum cebimde 20.000 lira varken eve ciktim. Beyaz esya koltuk perdeleri bile 3 sene once aldim. Her seye ihtiyacimiz yok aslinda ama ben camasiri elde yikamayida gunluk yemek yapmayida biliyorum her seyin 4/4 luk olmasi gerekmiyor.
  • selam  (02.01.15 06:59:36)
@blackjackdavey bence de 500 çok fazla ve sevgilim ev yemeği yiyen spor yaptığından fastfooddan olabildiğince kaçan biri. patates tavuk haşlayıp bi de makarna koysan önüne 30 gün yer gık demez. 150 lira ikimizin akbil masrafı oluyor kişi başı değil.
sigara içmiyoruz :D

@nawar okula tek kuruş ödemiyorum tam bursluyum harcım vs yok. ailemle sıkıntılarım da var evet ama dışarı izin vermeme muhabbeti falan değil olmuyor uygun değiliz birbirimize yani ve sevgilimle küçük bir yuva kurmak her şeyden daha güzel geliyor şu an.

@warrior princess şimdi yargıya varmadan keşke kastettiğimi anlasaydın. durumumuz iyi değil diye belirttim arkasından da o cümleyi kurdum. anlatmak istediğim şey bizim eve zaten 500 liralık mutfak masrafı yapılmıyordur iki kişi için bile çok fazla bu anlamına geliyordu. tabii ki aylık mutfak masrafı 1000 olan da vardır 200 olan da vardır ama içinde olduğum durumu belirten bir cümleydi.

@selam öeh naptın 4 kişilik eve bile 60 70 lira geliyor doğalgaz. merkezi ısıtma sistemi var ama işte ocaktı banyoydu bu kadar ediyor. elektriği de 100 harcadığımızı sanmam ki çıktığı hiçbir odanın ışığını kapatmayan bir kardeşim var. internet sınırsız 50 tl mesela. azcık uçmuşsun :)
  • dedi ayca  (02.01.15 15:16:35)
ayça sana kalsa her halükârda mutlu mesut bir evceğiniz olacak ama bence girme o işlere.

istanbulda 2 tam maaşla bile zor geçiniyor insanlar, part time işler ve 2 bursla?

imkansıza yakın
  • efrasiyab87  (02.01.15 15:24:28)
@efrasiyab87 iki gönül bir olunca samanlık seyran misali işte. ya elbette zor ama temizinden 3 sene var önümüzde bu şekilde

  • dedi ayca  (02.01.15 15:36:08)
doğalgaz 60-70 mi diyecektim ki merkezi ısıtma demişsin. E ne kadar aylık? Sırf ocak banyoya tabii 15-20 lira falan gelir. Ama özellikle biraz eski yalıtımsız bir evde olursanız ayda 250-300 doğalgaz garanti.(kombi) Camlar daha iyi olursa mantolama falan varsa düşebilir ama o zaman da kiranız artabilir. İyi ev seçimi şart.

  • rodriguez2  (02.01.15 15:43:44 ~ 15:44:16)
ben sana kendi evimin giderlerini söyledim.

  • selam  (02.01.15 15:50:47)